Reklama

Niedziela Sandomierska

Wdzięczni za plony

Jubileuszowe spotkanie rolników i leśników odbyło się w niedzielę 19 sierpnia na rekreacyjno-sportowym terenie „Błękitny San” w Ulanowie. Wpisało się ono w obchody 200-lecia Diecezji Sandomierskiej. Było jednocześnie połączone z dożynkami Powiatu Niżańskiego

Niedziela sandomierska 34/2018, str. IV

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Adam Stachowicz

Wieńce poświecili Księża Biskupi

Wieńce poświecili Księża Biskupi

Uroczystości w Ulanowie rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył bp Edward Białogłowski z Rzeszowa – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników. Modlili się także pasterze diecezji – bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski oraz liczni kapłani.

Na spotkanie przybyły delegacje ze wszystkich dekanatów, które przywiozły ze sobą zrobione z wielkim artyzmem wieńce. Obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych różnego szczebla, przedstawiciele parlamentu, poczty sztandarowe, flisacy, strażacy ochotnicy i zespoły ludowe.

Pasterska troska

Witając rolników i leśników, bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował im za głęboką wiarę i pełną wyrzeczeń pracę, które – jak podkreślił – od wieków budują Kościół i Polskę. – Jeśli zostało to w jakiś sposób wypisane na przyniesionych dzisiaj wieńcach dożynkowych, są one jedynie namiastką tego, co czynicie dla nas wszystkich. Ma rację starosta dożynek, który zacytował przed chwilą powiedzenie, że: „Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza”. Biskup też żyje dzięki wam. Pragnę jednak zapewnić, że mamy dla każdego wielki szacunek i możecie liczyć na nasze wsparcie – zapewnił Ordynariusz Sandomierski.

Ofiarna praca rolników

Podczas homilii bp Edward Białogłowski zwrócił uwagę na rolę rolników, którzy przez swoją ofiarną pracę współpracują ze Stwórcą i służą całej społeczności ludzkiej. – Dzisiaj przychodzicie, aby podziękować Panu Bogu za plony. W wielu wymiarach bardzo obfite. Ale, niestety, za obfitość nie otrzymujecie sprawiedliwej i proporcjonalnej zapłaty. Modlimy się dzisiaj za polityków, abyście dzięki ich interwencji mogli sprzedawać owoce waszego trudu po sprawiedliwych cenach, czyli według kryterium opłacalności – mówił.

Bp Edward Białogłowski odniósł się również do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Rok bieżący w naszej Ojczyźnie jest dziękczynieniem za Matkę Polskę. Dziękujemy Panu Bogu za każde dobro, które otrzymujemy w naszej Ojczyźnie. Dziękujemy za nasz ojczysty dom, za wartości duchowe oraz za dobra materialne. Bądźmy odpowiedzialnymi synami i córkami naszej Matki Polski. Nigdy nie ubliżajmy Polsce – apelował Hierarcha.

Reklama

Wdzięczni Bogu i ludziom

Podczas Mszy św. owoce ziemi i swojej pracy rolnicy złożyli w procesji z darami. Na zakończenie Eucharystii Księża Biskupi poświęcili wszystkie przywiezione przez delegacje z poszczególnych dekanatów wieńce dożynkowe. Następnie zabrał głos starosta niżański Robert Bednarz. Wyraził on radość z możliwości wspólnego świętowania, które było należytym docenieniem wszystkich pracujących na roli.

Po Mszy św., w drugiej części diecezjalnego spotkania, zostały ogłoszone wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa wyróżniła 10 wieńców, które ocenione zostały na podstawie zgodności z tradycyjnym sposobem wykonywania wieńców dożynkowych.

Następnie rozpoczęła się świecka część dożynek obfitująca w wiele atrakcji, m.in. koncert zespołu „Golec uOrkiestra”.

2018-08-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mój Bóg jest dobry jak chleb

[ TEMATY ]

kazanie

dożynki

bp Zawitkowski

bp Józef Zawitkowski

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Kazanie wygłoszone na Prezydenckich Dożynkach w Spale, w obecności Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w niedzielę, 17 września 2017 r.

Panie Prezydencie

Rzeczpospolitej Polskiej!

CZYTAJ DALEJ

Kaplica jest sercem tego domu

2023-02-07 16:58

[ TEMATY ]

młodzież

rekolekcje powołaniowe

rekolekcje młodzieżowe

Rokitno sanktuarium

ks. Damian Drop

Dom Młodych w Rokitnie

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Jakiś czas temu pisaliśmy o Domu Młodych powstającym przy sanktuarium w Rokitnie. Dziś prawie cały budynek jest już gotowy. Pozostało jeszcze to, co najważniejsze – kaplica.

- Kaplica to tak naprawdę serce tego domu – mówi ks. Damian Drop. – Dlatego nie chcemy się spieszyć, ale staramy się, by wyszło najpiękniej jak się da. Mamy dużo fajnych pomysłów na tę kaplicę, wciąż też pojawiają się nowe. Więc myślę, że to będzie naprawdę piękne miejsce, gdzie młodzież będzie mogła słuchać Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję