Reklama

Głos z Torunia

Z tłumu stać się wspólnotą

Niedziela toruńska 42/2018, str. I

[ TEMATY ]

katedra

Ewa Jankowska

Okadzenie ołtarza przez bp. Wiesława Śmigla w rocznicę poświęcenia katedry

Okadzenie ołtarza przez bp. Wiesława Śmigla w rocznicę poświęcenia katedry

Uroczystość rocznicy poświęcenia bazyliki katedralnej w Toruniu odbyła się 5 października. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, obecni byli również bp Józef Szamocki i biskup senior Andrzej Suski oraz licznie zebrani kapłani i wierni.

Reklama

Rocznica poświęcenia kościoła jest nawiązaniem do wspomnienia dnia przyjęcia chrztu. Tak jak człowiek przez chrzest zostaje wprowadzony do pełni chwały dziecięctwa Bożego, tak kościół przez konsekrację staje się miejscem uświęconym do sprawowania sakramentów, a przede wszystkim do przemiany chleba w Ciało Chrystusa i wina w Przenajświętszą Krew.

Bp Wiesław Śmigiel w homilii wyjaśnił historię zacheuszek – krzyży apostolskich, znaków, które umieszcza się na ścianach świątyni podczas jej poświęcenia. W toruńskiej katedrze są cztery zacheuszki, „co wskazuje na Niebieskie Jeruzalem, liczba cztery to zapis w Apokalipsie, który mówi o czterech stronach Świętego Miasta” – mówił. Dalej bp Wiesław przybliżył wiernym postać celnika Zacheusza, o którym mówiła Ewangelia. Zacheusz, aby spotkać się z Jezusem, musiał pokonać wiele przeszkód, zewnętrznych i wewnętrznych, które znajdują odzwierciedlenie w życiu każdego człowieka. Pierwszą przeszkodą był niski wzrost, który może symbolizować „karłowatość duchową, przywiązanie do spraw tego świata”, drugą przeszkodą był paraliżujący wstyd, ponieważ zdawał sobie sprawę, że wspinając się na sykomorę, stanie się śmieszny dla ludzi, którzy go zobaczą, trzecia trudność do pokonania to zebrany tłum, który „ogranicza, tłamsi wyższe uczucia i zabija szlachetność” – zwrócił uwagę Ksiądz Biskup. Jednak dzięki Kościołowi i miejscu, jakim jest świątynia, z tłumu możemy stać się wspólnotą, w której dostrzega się drugiego człowieka i która prowadzi do wzrostu duchowego.

Podczas Mszy św. otoczono modlitwą księży biskupów oraz kapłanów posługujących w parafii katedralnej. Proszono dla nich o dary i moc Ducha Świętego na dalszą pracę duszpasterską.

2018-10-16 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: tysiąclecie katedry w Strasburgu

[ TEMATY ]

Strasburg

katedra

DerHexer, Wikimedia Commons/pl.wikipedia.org

Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu

Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu

Katedra w Strasburgu obchodzi tysiąclecie swego istnienia. 7 września rozpoczęły się tam obchody jubileuszowe, które potrwają do września 2015 r. Rozpoczęła je Msza św., którą odprawił tamtejszy arcybiskup Jean-Pierre Grallet, który mówił o „1000 latach wiary, gorliwości, talentu i nadziei”.

Jubileusz dotyczy świątyni romańskiej, którą zaczęto budować około 1015 r. Po pożarze w XII w. zastąpiła ją latach 1176-1439 obecna, gotycka.

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję