Reklama

Język ojców językiem Kościoła

2019-01-23 11:27

Ks. Aleksy Kowalski
Niedziela Ogólnopolska 4/2019, str. 29

Fotolia.com

Poznawanie języka jako środka komunikacji międzyludzkiej należy do podstawowego wykształcenia człowieka. Nabywa on tę zdolność już od najmłodszych lat, ucząc się nie tylko leksyki i gramatyki, lecz także gestów oraz ich znaczeń.

Gdy człowiek dorasta, rozszerza horyzont językowy i zdobywa wiedzę z różnych dziedzin, które wprowadzają go w swój świat. Odkrywa wartość języka ojczystego, który stanowi swego rodzaju wehikuł pozwalający przyswoić sobie treści z zakresu matematyki, fizyki, geografii czy też astronomii.

Aspiracje poznawcze istoty ludzkiej pomagają w uczeniu się języków obcych, które są niejako oknami na świat – umożliwiają poznawanie i zrozumienie innych kultur i cywilizacji.

Reklama

Język jest instrumentem określonych społeczności, takich jak: rodzina, wspólnota, społeczeństwo, naród lub państwo. Każda z wyżej wspomnianych grup ludzi dysponuje mikrojęzykiem, który weryfikuje się przez żywe relacje z językiem ogólnie używanym przez osoby zamieszkujące określone terytorium lub państwo.

Język ojczysty jest urodzajną glebą, na której rozwijają się poezja i proza, estetyka i etyka, filozofia i teologia. Osoba ludzka ma potencjał językowy, który może rozwijać i ubogacać w zależności od zainteresowań i zdolności.

Swoistym fenomenem, obok języka ojczystego, jest język Kościoła powszechnego, istniejący od ponad dwóch tysięcy lat. W „lingua Ecclesiae” można dostrzec nie tyko języki klasyczne, należące do świata starożytnego, lecz także języki biblijne, którymi opisano wkroczenie rzeczywistości Boga w świat człowieka.

Język Kościoła, podobnie jak język ojców, przekazywany jest z pokolenia na pokolenie – tak jak czynili to nasi ojcowie tęskniący za odrodzeniem się niepodległej ojczyzny. Te dwa języki mają dwie harmonijnie współpracujące ze sobą matki: Ojczyznę i Kościół, których dzieci prezentują piękno jednej i drugiej „alma mater”.

Współczesne pokolenie ludzi coraz częściej nie tylko kwestionuje zasadność istnienia matki jako rodzicielki, lecz także nie przyznaje się ani do Ojczyzny, ani do Kościoła. Opowiada się natomiast za tzw. nowomową, która jest językiem sztucznym, skonstruowanym w laboratorium na użytek określonych ideologów i mitografów. Owa nowomowa prezentuje zarówno język ojczysty, jak i język Kościoła jako rzeczywistości archaiczne, które, podobnie jak język łaciński w Kościele, stają się językami martwymi, bez przyszłości.

Powstaje zatem pytanie: Czy chcę być nowoczesnym człowiekiem przyszłości zmanipulowanym językiem nowomowy, dla której prawda i fałsz zmieniają się w zależności od relatywnej okoliczności? Czy też pragnę posługiwać się mową ojców i językiem Kościoła, aby przekazać przyszłym pokoleniom prawdę o dwóch ukochanych matkach uczących mnie miłości do Boga i do Ojczyzny?

Reklama

Komisja Episkopatu przypomina: Szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT

2019-10-22 13:27

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ - informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” - przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

CarlosAlberto/fotolia.com

Na 25 października 2019 r. zaplanowano w szkołach tzw. „tęczowy piątek”, w związku z tym przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu bp Marek Mendyk informuje: „+tęczowe piątki+ w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu”.

Bp Marek Mendyk podkreśla też, że komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP jest stale aktualny. Czytamy w nim: „Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole”. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu dodał też: „Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”.

Bp Mendyk w oświadczeniu z 2018 r. podkreślił także, że "wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami". Zaznaczył: "Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Ubogich

2019-10-23 14:19

Informacja prasowa

W niedzielę 17 listopada już po raz trzeci będziemy przeżywać Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. W związku z tym szczególnym dniem Caritas Poznań przygotowała szereg działań mających wesprzeć osoby ubogie oraz zaangażować innych do pomocy.

Indormacja prasowa

Podobnie jak w poprzednich latach przeżywanie Światowego Dnia Ubogich zacznie się już w tygodniu poprzedzającym. Wstępem będzie pielgrzymka dla osób bezdomnych do Rokitna i Świebodzina. W czwartek wolontariusze wyjdą na ulice oraz do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne, aby rozdać im koce, śpiwory i termosy. Kolejnego dnia osoby ubogie oraz bezdomne będą mogły skorzystać z usług fryzjerów oraz wziąć udział w grach i konkursach w świetlicy przy ul. Krańcowej 10. W przygotowaniu do niedzielnej Mszy Świętej w sobotę, w poznańskich jadłodajniach będą spowiadać księża, odbędzie się również adoracja

i wielbienie.

W niedzielę 17 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Poznania na Mszę Świętą w intencji osób ubogich oraz tych, którzy im pomagają do parafii Bożego Ciała na godzinę 12:00. Światowy Dzień Ubogich jest okazją, aby raz jeszcze dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia. W tym okresie rozpocznie się również akcja Tytki Charytatywnej. Jest to swojego rodzaju przekaz, że warto dzielić się tym co mamy z potrzebującymi.

Zachęcamy do włączenia się w działania Caritas i wsparcie akcji. Zorganizowana została zbiórka nowych koców, śpiworów oraz termosów, które można dostarczyć na ul. Krańcową 10 lub do Caritas Poznań ul. Rynek Wildecki 4a. W tym okresie Akcję można również wesprzeć poprzez stronę https://caritaspoznan.pl/tydzienubogich lub aplikację Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem