Reklama

Na bieżąco

Premier Morawiecki nie pozwala obrażać Polaków

Polacy byli narodem najbardziej poszkodowanym w czasie II wojny światowej obok Żydów i Romów

Podjąłem decyzję o odwołaniu polskiej delegacji ze spotkania w Izraelu, które było wcześniej zaplanowane (...). Podjąłem taką decyzję, ponieważ sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych pana Israela Katza, są absolutnie niedopuszczalne. Są niedopuszczalne nie tylko w dyplomacji, ale dla mnie one są absolutnie niedopuszczalne w sferze publicznej – powiedział 18 lutego br. premier Morawiecki. Dodał, że Polacy byli narodem najbardziej poszkodowanym obok Żydów i Romów w czasie II wojny światowej. Szef rządu podkreślił, że Polacy ponieśli wielką ofiarę.

– Jestem w stałym kontakcie z naszymi partnerami z Grupy Wyszehradzkiej, oni w pełni rozumieją nasz krok, również moją decyzję, że także szef MSZ Jacek Czaputowicz nie pojedzie do Izraela. Przestrzegałem i przestrzegam też naszych przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej przed tym, że w Izraelu trwa kampania wyborcza – na początku kwietnia odbędą się tam wybory. To jest okoliczność wzmagająca temperaturę sporu politycznego, więc jest też ryzyko, że będą atakowani, obrażani, tak jak minister spraw zagranicznych Izraela pan Katz w swoim rasistowskim wystąpieniu próbuje obrażać Polaków, fałszując historię – mówił Morawiecki. – W tej chwili czekamy na stanowczą reakcję na karygodne i niedopuszczalne, po prostu rasistowskie słowa nowo powołanego szefa MSZ Izraela. To na pewno nie może pozostać bez reakcji – podkreślił premier Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami.

Ostatecznie szczyt V4 w Izraelu został odwołany, po wycofaniu się polskiej delegacji z udziału w spotkaniu.

Red.

Papieskie nominacje

Ks. Arkadiusz Okroj biskupem pomocniczym w Pelplinie

Ojciec Święty Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej. Został nim ks. Arkadiusz Okroj, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Kiełpinie na Kaszubach.

Reklama

Biskup nominat urodził się w 1967 r. w Kartuzach. Do kapłaństwa przygotowywał się w seminarium w Pelplinie. Po święceniach w 1992 r. przez 5 lat był wikariuszem w różnych parafiach swej diecezji. W latach 1997 – 2000 studiował na KUL-u i tam obronił doktorat z teologii duchowości. Przez 10 lat był ojcem duchownym w seminarium, a od 2010 r. – proboszczem w Kiełpinie. Przez wiele lat prowadził piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Zajmuje się formacją dziewic konsekrowanych w diecezji pelplińskiej. Jest też dyrektorem Podkomisji Episkopatu Polski ds. Indywidualnych Form życia konsekrowanego. Od 2017 r. jest moderatorem formacji stałej kapłanów w swej diecezji.

Na swe biskupie zawołanie przyjął słowa: „Idźcie i nauczajcie”. Podkreśla, że jest to nakaz Chrystusa, w którym wyraża się nasza miłość do Boga i bliźniego.

RV

Ks. Wojciech Skibicki biskupem pomocniczym w Elblągu

Papież Franciszek mianował ks. Wojciecha Skibickiego biskupem pomocniczym diecezji elbląskiej – poinformował 14 lutego nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Biskupowi nominatowi przydzielona została diecezja tytularna Case Nere.

Ks. Skibicki urodził się w 1970 r. w Skrwilnie (ziemia dobrzyńska, diecezja płocka). Studia teologiczne, które odbył w seminariach duchownych w Olsztynie i Elblągu, zakończył magisterium. Święcenia prezbiteratu przyjął 10 czerwca 1995 r. w Elblągu. Studia doktoranckie z zakresu liturgiki odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykłada liturgikę w seminariach duchownych w Elblągu i Pieniężnie. W latach 2004-16 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Jest dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Elblągu. Dotychczas pełnił funkcję rzecznika prasowego diecezji elbląskiej. Od 2015 r. jest delegatem biskupa ds. ochrony małoletnich oraz ds. indywidualnych form życia konsekrowanego, dyrektorem Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w diecezji. Jest członkiem komisji głównej synodu diecezjalnego oraz przewodniczącym zespołu pobożności ludowej i formacji liturgicznej.

Reklama

Biskup nominat jest związany duszpastersko ze wspólnotami „Wiara i Światło” oraz Chemin Neuf.

BP KEP

Krótko

Polska zakupiła od USA kolejną nowoczesną broń. Za ok. 1,5 mld zł MON kupił system rakietowy HIMARS. W sumie do Polski trafi jeden dywizjon, czyli 20 wyrzutni. Rakiety będą mogły razić cele na odległość 300 km.

Kontrole na granicach wprowadziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku ze szczytem w sprawie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Chodziło o powstrzymanie przed wjazdem do Polski osób, które mogłyby stanowić ryzyko bezpieczeństwa dla naszego kraju, a także dla porządku publicznego.

Burzę wywołała skandaliczna korespondencja z Polski dziennikarki jednej z amerykańskich stacji telewizyjnych. Stwierdziła ona, że „Żydzi podczas powstania w getcie walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. Najostrzej zareagował Stanisław Tyszka z Kukiz’15, który domagał się wydalenia niedouczonej dziennikarki z Polski.

CBA zatrzymała byłego szefa PKN Orlen. Śledczy podejrzewają Jacka K. o niekorzystne rozliczenie jednej z umów sponsorskich opiewających na kilka milionów złotych.

Prof. Bogdan Chazan, znany ginekolog i położnik, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Redakcja Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło” i fundacja „Źródło” przyznaje wyróżnienia osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się w działalności na rzecz umacniania rodzin. Nagrodę wręczono 15 lutego br. na Politechnice Krakowskiej.

Polska Fair Play. Taka jest nazwa nowego ruchu politycznego. Założył go znany prawnik Robert Gwiazdowski. Partia chce się skupić na sprawach gospodarczych, wobec których zajmuje stanowisko zgodne z duchem liberalizmu ekonomicznego.

2019-02-20 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Organizatorami międzynarodowego wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję