Reklama

Na bieżąco

2019-02-20 11:32


Niedziela Ogólnopolska 8/2019, str. 9

Premier Morawiecki nie pozwala obrażać Polaków

Polacy byli narodem najbardziej poszkodowanym w czasie II wojny światowej obok Żydów i Romów

Podjąłem decyzję o odwołaniu polskiej delegacji ze spotkania w Izraelu, które było wcześniej zaplanowane (...). Podjąłem taką decyzję, ponieważ sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych pana Israela Katza, są absolutnie niedopuszczalne. Są niedopuszczalne nie tylko w dyplomacji, ale dla mnie one są absolutnie niedopuszczalne w sferze publicznej – powiedział 18 lutego br. premier Morawiecki. Dodał, że Polacy byli narodem najbardziej poszkodowanym obok Żydów i Romów w czasie II wojny światowej. Szef rządu podkreślił, że Polacy ponieśli wielką ofiarę.

– Jestem w stałym kontakcie z naszymi partnerami z Grupy Wyszehradzkiej, oni w pełni rozumieją nasz krok, również moją decyzję, że także szef MSZ Jacek Czaputowicz nie pojedzie do Izraela. Przestrzegałem i przestrzegam też naszych przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej przed tym, że w Izraelu trwa kampania wyborcza – na początku kwietnia odbędą się tam wybory. To jest okoliczność wzmagająca temperaturę sporu politycznego, więc jest też ryzyko, że będą atakowani, obrażani, tak jak minister spraw zagranicznych Izraela pan Katz w swoim rasistowskim wystąpieniu próbuje obrażać Polaków, fałszując historię – mówił Morawiecki. – W tej chwili czekamy na stanowczą reakcję na karygodne i niedopuszczalne, po prostu rasistowskie słowa nowo powołanego szefa MSZ Izraela. To na pewno nie może pozostać bez reakcji – podkreślił premier Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami.

Reklama

Ostatecznie szczyt V4 w Izraelu został odwołany, po wycofaniu się polskiej delegacji z udziału w spotkaniu.

Red.

Papieskie nominacje

Ks. Arkadiusz Okroj biskupem pomocniczym w Pelplinie

Ojciec Święty Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej. Został nim ks. Arkadiusz Okroj, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Kiełpinie na Kaszubach.

Biskup nominat urodził się w 1967 r. w Kartuzach. Do kapłaństwa przygotowywał się w seminarium w Pelplinie. Po święceniach w 1992 r. przez 5 lat był wikariuszem w różnych parafiach swej diecezji. W latach 1997 – 2000 studiował na KUL-u i tam obronił doktorat z teologii duchowości. Przez 10 lat był ojcem duchownym w seminarium, a od 2010 r. – proboszczem w Kiełpinie. Przez wiele lat prowadził piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Zajmuje się formacją dziewic konsekrowanych w diecezji pelplińskiej. Jest też dyrektorem Podkomisji Episkopatu Polski ds. Indywidualnych Form życia konsekrowanego. Od 2017 r. jest moderatorem formacji stałej kapłanów w swej diecezji.

Na swe biskupie zawołanie przyjął słowa: „Idźcie i nauczajcie”. Podkreśla, że jest to nakaz Chrystusa, w którym wyraża się nasza miłość do Boga i bliźniego.

RV

Ks. Wojciech Skibicki biskupem pomocniczym w Elblągu

Papież Franciszek mianował ks. Wojciecha Skibickiego biskupem pomocniczym diecezji elbląskiej – poinformował 14 lutego nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Biskupowi nominatowi przydzielona została diecezja tytularna Case Nere.

Ks. Skibicki urodził się w 1970 r. w Skrwilnie (ziemia dobrzyńska, diecezja płocka). Studia teologiczne, które odbył w seminariach duchownych w Olsztynie i Elblągu, zakończył magisterium. Święcenia prezbiteratu przyjął 10 czerwca 1995 r. w Elblągu. Studia doktoranckie z zakresu liturgiki odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykłada liturgikę w seminariach duchownych w Elblągu i Pieniężnie. W latach 2004-16 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Jest dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Elblągu. Dotychczas pełnił funkcję rzecznika prasowego diecezji elbląskiej. Od 2015 r. jest delegatem biskupa ds. ochrony małoletnich oraz ds. indywidualnych form życia konsekrowanego, dyrektorem Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w diecezji. Jest członkiem komisji głównej synodu diecezjalnego oraz przewodniczącym zespołu pobożności ludowej i formacji liturgicznej.

Biskup nominat jest związany duszpastersko ze wspólnotami „Wiara i Światło” oraz Chemin Neuf.

BP KEP

Krótko

Polska zakupiła od USA kolejną nowoczesną broń. Za ok. 1,5 mld zł MON kupił system rakietowy HIMARS. W sumie do Polski trafi jeden dywizjon, czyli 20 wyrzutni. Rakiety będą mogły razić cele na odległość 300 km.

Kontrole na granicach wprowadziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku ze szczytem w sprawie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Chodziło o powstrzymanie przed wjazdem do Polski osób, które mogłyby stanowić ryzyko bezpieczeństwa dla naszego kraju, a także dla porządku publicznego.

Burzę wywołała skandaliczna korespondencja z Polski dziennikarki jednej z amerykańskich stacji telewizyjnych. Stwierdziła ona, że „Żydzi podczas powstania w getcie walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. Najostrzej zareagował Stanisław Tyszka z Kukiz’15, który domagał się wydalenia niedouczonej dziennikarki z Polski.

CBA zatrzymała byłego szefa PKN Orlen. Śledczy podejrzewają Jacka K. o niekorzystne rozliczenie jednej z umów sponsorskich opiewających na kilka milionów złotych.

Prof. Bogdan Chazan, znany ginekolog i położnik, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Redakcja Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło” i fundacja „Źródło” przyznaje wyróżnienia osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się w działalności na rzecz umacniania rodzin. Nagrodę wręczono 15 lutego br. na Politechnice Krakowskiej.

Polska Fair Play. Taka jest nazwa nowego ruchu politycznego. Założył go znany prawnik Robert Gwiazdowski. Partia chce się skupić na sprawach gospodarczych, wobec których zajmuje stanowisko zgodne z duchem liberalizmu ekonomicznego.

Reklama

Jedziemy!

2019-09-16 22:34

Agnieszka Bugała

Krzysztof Wowk/Wowk Digital

Wielu osobom, nawet zaangażowanym w życie Kościoła, katolickie tygodniki wciąż kojarzą się z nudnym i trudnym przepowiadaniem, nawracaniem na siłę, wytykaniem życiowych błędów i szczegółowym relacjonowaniem długich, kościelnych uroczystości. W dodatku bez polotu i inwencji, w starym, nie zawsze dobrym graficznie, stylu.

Czy tak jest? Tak, tak niestety też bywa. Czy tak jest u nas? Staramy się, by było inaczej.

W tym roku Niedziela kończy 93 lata. Słuszny to wiek, zasługuje na pochwałę – że przetrwała niejedno i widziała niejedno i wiele mogłaby opowiedzieć młodszym, gładszym na licu koleżankom z prasowej półki. I choć – z racji wieku – kojarzona raczej z powłóczystą suknią mocno wciętą w talii i z kapeluszem ocieniającym pomarszczone czoło z innej epoki (i kapelusz i czoło) to jednak, Drogi Czytelniku, pomyliłbyś się bardzo, gdybyś uległ tej powierzchownej refleksji! Niedziela ma swój wiek, to prawda, ale silnik nowoczesnego motoru, w cztery sekundy rozpędza się do setki i jedzie  tam, gdzie czeka na nią wydarzenie, opowieść, ale przede wszystkim człowiek!

W niedzielę Środków Masowego Przekazu wrocławska redakcja Niedzieli kłania się nisko wszystkim Czytelnikom. Dziękujemy za ogromną życzliwość, serdeczność i gościnność w czasie spotkań w parafiach. Kapłanom, Księżom Proboszczom dziękujemy za pomoc w docieraniu do Czytelników. Jesteście wszyscy częścią ogromnej rodziny Niedzieli - zacnej pani lat 93 z sercem i duszą młodej dziewczyny pędzącej nowoczesnym motorem. Dokąd? Tam, gdzie człowiek, tam, gdzie Bóg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

2019-09-20 21:30

pb / Watykan (KAI)

Trzy wydarzenia zaplanowano w Rzymie z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, przypadającego w październiku. Ogłosił go papież Franciszek w 2017 r., aby „pobudzić gorliwość w działalności ewangelizacyjnej Kościoła ad gentes”, czyli skierowanej do ludzi nieznających jeszcze Chrystusa.

©Adam Jn/fotolia.com

Temat Miesiąca, który upamiętnia także setną rocznicę ogłoszenia misyjnego listu apostolskiego papieża Benedykta XV „Maximum illud” z 30 listopada 1919 r., brzmi: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji w świecie”.

Pierwszym punktem rzymskiego programu obchodów będą 1 października o 18.00 w bazylice św. Piotra Nieszpory wspomnienia liturgicznego św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji wraz ze św. Franciszkiem Ksawerym. Przed liturgią o 17.15 odbędzie się czuwanie misyjne połączone z wysłuchaniem świadectw o pracy misjonarzy.

Z kolei 7 października o 15.00 w bazylice Matki Bożej Większej odbędzie się modlitwa różańcowa, którą poprowadzi kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ta misyjna dykasteria Stolicy Apostolskiej wraz z Papieskimi Dziełami Misyjnymi poprosiły światową sieć Radia Maryja o organizację tego wydarzenia, które będzie miało charakter międzynarodowy za sprawą bezpośredniej transmisji (także w wersji wideo) za pośrednictwem niemal 80 stacji Radia Maryja na pięciu kontynentach.

Wreszcie w Światowy Dniu Misyjnym, przypadającym w tym roku w niedzielę 20 października, papież Franciszek odprawi o 10.30 Mszę św. na placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem