Reklama

Na bieżąco

Premier Morawiecki nie pozwala obrażać Polaków

Polacy byli narodem najbardziej poszkodowanym w czasie II wojny światowej obok Żydów i Romów

Podjąłem decyzję o odwołaniu polskiej delegacji ze spotkania w Izraelu, które było wcześniej zaplanowane (...). Podjąłem taką decyzję, ponieważ sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych pana Israela Katza, są absolutnie niedopuszczalne. Są niedopuszczalne nie tylko w dyplomacji, ale dla mnie one są absolutnie niedopuszczalne w sferze publicznej – powiedział 18 lutego br. premier Morawiecki. Dodał, że Polacy byli narodem najbardziej poszkodowanym obok Żydów i Romów w czasie II wojny światowej. Szef rządu podkreślił, że Polacy ponieśli wielką ofiarę.

– Jestem w stałym kontakcie z naszymi partnerami z Grupy Wyszehradzkiej, oni w pełni rozumieją nasz krok, również moją decyzję, że także szef MSZ Jacek Czaputowicz nie pojedzie do Izraela. Przestrzegałem i przestrzegam też naszych przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej przed tym, że w Izraelu trwa kampania wyborcza – na początku kwietnia odbędą się tam wybory. To jest okoliczność wzmagająca temperaturę sporu politycznego, więc jest też ryzyko, że będą atakowani, obrażani, tak jak minister spraw zagranicznych Izraela pan Katz w swoim rasistowskim wystąpieniu próbuje obrażać Polaków, fałszując historię – mówił Morawiecki. – W tej chwili czekamy na stanowczą reakcję na karygodne i niedopuszczalne, po prostu rasistowskie słowa nowo powołanego szefa MSZ Izraela. To na pewno nie może pozostać bez reakcji – podkreślił premier Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami.

Reklama

Ostatecznie szczyt V4 w Izraelu został odwołany, po wycofaniu się polskiej delegacji z udziału w spotkaniu.

Red.

Papieskie nominacje

Ks. Arkadiusz Okroj biskupem pomocniczym w Pelplinie

Ojciec Święty Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej. Został nim ks. Arkadiusz Okroj, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Kiełpinie na Kaszubach.

Biskup nominat urodził się w 1967 r. w Kartuzach. Do kapłaństwa przygotowywał się w seminarium w Pelplinie. Po święceniach w 1992 r. przez 5 lat był wikariuszem w różnych parafiach swej diecezji. W latach 1997 – 2000 studiował na KUL-u i tam obronił doktorat z teologii duchowości. Przez 10 lat był ojcem duchownym w seminarium, a od 2010 r. – proboszczem w Kiełpinie. Przez wiele lat prowadził piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Zajmuje się formacją dziewic konsekrowanych w diecezji pelplińskiej. Jest też dyrektorem Podkomisji Episkopatu Polski ds. Indywidualnych Form życia konsekrowanego. Od 2017 r. jest moderatorem formacji stałej kapłanów w swej diecezji.

Na swe biskupie zawołanie przyjął słowa: „Idźcie i nauczajcie”. Podkreśla, że jest to nakaz Chrystusa, w którym wyraża się nasza miłość do Boga i bliźniego.

RV

Ks. Wojciech Skibicki biskupem pomocniczym w Elblągu

Papież Franciszek mianował ks. Wojciecha Skibickiego biskupem pomocniczym diecezji elbląskiej – poinformował 14 lutego nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Biskupowi nominatowi przydzielona została diecezja tytularna Case Nere.

Ks. Skibicki urodził się w 1970 r. w Skrwilnie (ziemia dobrzyńska, diecezja płocka). Studia teologiczne, które odbył w seminariach duchownych w Olsztynie i Elblągu, zakończył magisterium. Święcenia prezbiteratu przyjął 10 czerwca 1995 r. w Elblągu. Studia doktoranckie z zakresu liturgiki odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykłada liturgikę w seminariach duchownych w Elblągu i Pieniężnie. W latach 2004-16 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Jest dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Elblągu. Dotychczas pełnił funkcję rzecznika prasowego diecezji elbląskiej. Od 2015 r. jest delegatem biskupa ds. ochrony małoletnich oraz ds. indywidualnych form życia konsekrowanego, dyrektorem Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w diecezji. Jest członkiem komisji głównej synodu diecezjalnego oraz przewodniczącym zespołu pobożności ludowej i formacji liturgicznej.

Biskup nominat jest związany duszpastersko ze wspólnotami „Wiara i Światło” oraz Chemin Neuf.

BP KEP

Krótko

Polska zakupiła od USA kolejną nowoczesną broń. Za ok. 1,5 mld zł MON kupił system rakietowy HIMARS. W sumie do Polski trafi jeden dywizjon, czyli 20 wyrzutni. Rakiety będą mogły razić cele na odległość 300 km.

Kontrole na granicach wprowadziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku ze szczytem w sprawie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Chodziło o powstrzymanie przed wjazdem do Polski osób, które mogłyby stanowić ryzyko bezpieczeństwa dla naszego kraju, a także dla porządku publicznego.

Burzę wywołała skandaliczna korespondencja z Polski dziennikarki jednej z amerykańskich stacji telewizyjnych. Stwierdziła ona, że „Żydzi podczas powstania w getcie walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. Najostrzej zareagował Stanisław Tyszka z Kukiz’15, który domagał się wydalenia niedouczonej dziennikarki z Polski.

CBA zatrzymała byłego szefa PKN Orlen. Śledczy podejrzewają Jacka K. o niekorzystne rozliczenie jednej z umów sponsorskich opiewających na kilka milionów złotych.

Prof. Bogdan Chazan, znany ginekolog i położnik, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Redakcja Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło” i fundacja „Źródło” przyznaje wyróżnienia osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się w działalności na rzecz umacniania rodzin. Nagrodę wręczono 15 lutego br. na Politechnice Krakowskiej.

Polska Fair Play. Taka jest nazwa nowego ruchu politycznego. Założył go znany prawnik Robert Gwiazdowski. Partia chce się skupić na sprawach gospodarczych, wobec których zajmuje stanowisko zgodne z duchem liberalizmu ekonomicznego.

2019-02-20 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce nożnej

2020-02-21 13:55

[ TEMATY ]

sport

ekai.pl

Reprezentacja polskich księży zdobyła tytuł mistrzów Europy w halowej piłce nożnej, rozgrywanych w Říčanach w pobliżu stolicy Czech - Pragi. Drugie miejsce wywalczyła reprezentacja księży z Bośni i Hercegowiny, a trzecie – z Portugalii.

W skład reprezentacji Polski weszło 5 księży z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Ponadto księża z diecezji kieleckiej, siedleckiej, sandomierskiej, z archidiecezji przemyskiej oraz gdańskiej. W sumie udział wzięli duchowni z 18 krajów naszego kontynentu.

Reprezentacja Polski bierze udział w rywalizacji europejskich drużyn od samego początku i jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów. Z mistrzostw Starego Kontynentu polscy duchowni przywieźli do kraju już 13 medali, a obecny jest 7 złotym.

20 lutego uczestnicy mistrzostw wzięli udział we Mszy św. w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach, której przewodniczył metropolita praski, kard. Dominik Duka OP. W swojej homilii zauważył, że piłka nożna może być inspiracją dla rozwijania swego powołania, między innymi przez swój charakter zespołowy oraz duchem kreatywności. To hobby może też dobrze wpływać także na pracę duszpasterską z młodymi - zaznaczył metropolita Pragi.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

2020-02-23 21:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

adoracja

nabożeństwo

Najświętszy Sakrement

źródło: BPJG

Już w najbliższą środę, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa, która rozpocznie 40-dniowy czas pokuty przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan – Wielkanocy. Przygotowaniem do zbliżającego się czasu Wielkiego Postu jest na Jasnej Górze doroczne 40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Modlitwa rozpoczęła się w niedzielę, 23 lutego. W czasie trwania nabożeństwa w jasnogórskiej bazylice wystawiony jest Najświętszy Sakrament - w niedzielę od Sumy (godz. 11.00) do godz. 21.00, w poniedziałek od godz. 5.00 do 21.00 i we wtorek od godz. 5.00 do 18.00. W tym czasie pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy mogą włączać się w modlitwę przed Najświętszym Sakramentem.

„To piękna tradycja nie tylko na Jasnej Górze, ale w wielu kościołach, w wielu parafiach – mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry w rozmowie z Radiem Jasna Góra – W niedzielę, przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, przed Środą Popielcową, trzy kolejne dni przygotowują nas do tego niezwykłego czasu, jakim jest Wielki Post. Nie chcemy niejako 'z biegu' wchodzić w czas Wielkiego Postu, ale chcemy poprzez spotkanie z Panem Jezusem, poprzez Adorację Najśw. Sakramentu dobrze rozeznać, w jaki sposób przeżyć ten czas, aby był dla nas jak najowocniejszy”.

„Chcemy zachęcić wszystkich wiernych, aby zatrzymać się, aby Jezusowi wystawionemu w Najśw. Sakramencie spojrzeć głęboko w oczy, aby rozeznać swoją sytuację życiową, aby wejść w pełni wiary w to, co Bóg dla nas szykuje w czasie Wielkiego Postu” – dodaje o. kustosz.

W modlitewne czuwanie w czasie 40-godzinnego nabożeństwa włączają się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze: Siostry Uczennice Boskiego Mistrza, Sodalicja Mariańska, Asysta Jasnogórska, Jasnogórskie Chóry: Żeński „Kółeczko” oraz Mieszany im. Królowej Polski, Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej, Jasnogórska Rodzina Różańcowa i Bractwo Eucharystyczne.

Każdego roku 40-godzinnemu nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw. W tym roku są to intencje:

- wynagradzająca: za zniewagi Najświętszego Sakramentu; za wszystkie grzechy przeciwko życiu; za rozlew krwi na świecie, wojny i terroryzm; za grzechy w rodzinach, wspólnotach i osobiste;

- dziękczynna: za dar Eucharystii dla Kościoła; za dar Sakramentu kapłaństwa i kapłanów; dziękczynna w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II;

- błagalna: o pogłębienie wiary w obecność Chrystusa w Najświętszej Eucharystii; w intencjach Kościoła i Ojczyzny; w intencjach Ojca Świętego Franciszka; o trzeźwość Narodu; o dobre przygotowanie do beatyfikacji Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego; o miłosierdzie i pokój dla świata; za prześladowanych chrześcijan;o powołania kapłańskie, zakonne i powołania do Zakonu Paulinów w 750 rocznicę śmierci założyciela Zakonu bł. Euzebiusza z Ostrzychomia.

Program:

niedziela, 23 lutego

godz. 11.00 - Uroczysta Msza św. z kazaniem; wystawienie Najświętszego Sakramentu

modlitwa do godz. 21.00

poniedziałek, 24 lutego

godz. 5.00 - 21.00 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu

godz. 11.00 - Uroczysta Msza św. z kazaniem

godz. 17.00 - Nieszpory z kazaniem

wtorek, 25 lutego

godz. 5.00 - 18.00 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu

godz. 11.00 - Uroczysta Msza św. z kazaniem

godz. 17.00 - Nieszpory z kazaniem - przewodniczy bp senior Antoni Długosz z Częstochowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję