Reklama

Polityka

Apeluję, póki jeszcze jest czas! Zbudujmy system militarny!

[ TEMATY ]

Ukraina

wojna

Dominik Różański

Hipokryzja to hołd, jaki cnota składa występkowi. Mińsk to przedsięwzięcie hipokrytyczne. Udajemy, że pomagamy Ukrainie, Ukraina udaje, że nie prowadzi wojny z Rosją, Rosja udaje że nie prowadzi wojny z Ukrainą, a my udajemy że można porozumieć się z Rosją, żeby zapanował tam pokój. A zapomina się o tym, że rebelianci zajęli już cały kawał Ukrainy, np. Krym i nie budzi to żadnych kontrowersji — powiedział na antenie TVN24 prof. Romuald Szeremietiew, były szef MON, podkreślając że to sytuacja chora, a Zachód doprowadził polityką ustępstw już do II wojny światowej.

Na pytanie czy Rosjanie zaatakują Polskę, odparł: Muszą!”.

Reklama

Jeżeli Rosja chce odbudować imperium, a mówi wyraźnie, że chce i że ma się ono składać z ziem od Władywostoku do Lizbony i że widzi partnerów do budowania takiej wielkiej wspólnoty geopolitycznej na Zachodzie: Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy. Jeśli w środku jest taki wrzód jak Polska, który się trzyma Stanów Zjednoczonych nie wiadomo czego i sympatyzuje z Ukrainą, która się sprzeciwia Rosji, to co trzeba zrobić z tym wrzodem? Wyciąć — powiedział Szeremietiew, przestrzegając żeby „przestać mówić w kategoriach wiary o sojuszach wojskowych”.

Sojusze wojskowe sprawdzają się wtedy, gdy już jest zagrożenie. W 1939 roku polskie elity i polskie społeczeństwo byli przekonani, że mamy solidnych, wielkich sojuszników. Przekonaliśmy się czym się to skończyło — przypomniał i dodał: Apeluję, zbudujmy póki jeszcze jest czas, choć ten czas nam ucieka, system militarny, który będzie wystarczający sprawny, aby zniechęcić Rosję przed atakiem na Polskę. Stać nas na zbudowanie takiego systemu.

Podkreślał, że państwo musi sensownie wydać pieniądze na obronność, a wczoraj przedstawione plany nie podniosą naszego bezpieczeństwa.

Reklama

Załóżmy, że nie mam racji. Ale co będzie, jeśli mam rację? — pytał. poza wielką siłą nuklearną istnieją małe ładunki, które niszczą małe miasta. Takie uderzenie nie spowoduje reakcji NATO, Rosja robi krok naprzód, a my jesteśmy sparaliżowani — ilustrował ewentualny postęp zdarzeń.

Jeżeli Ukraina się nie obroni, Polska będzie bezpośrednio zagrożona ze strony Rosji. Dzisiaj wojna nie toczy się o to, czy Ukraina przetrwa w takim czy innym kształcie, ale czy Rosja odbuduje swoje imperium. Podporządkowanie Ukrainy jest elementem budowy tego imperium, bez niej go nie będzie — podkreślił, wskazując że należy wesprzeć Ukrainę i budować własne siły obronne.

Szeremietiew odniósł się także do wczorajszych doniesień o wyroku Trybunału w Strasburgu, który odrzucił polskie odwołanie od wyroku dotyczącego więzień CIA.

Mamy potwierdzenie, że zostało naruszone prawo. (…) Pańtwo polskie zostało narażone na ogromne straty na arenie międzynarodowej, pomijając już te kwoty, które trzeba będzie zapłacić. Jest sporo wstyfu. Ktoś, kto sprawił, że ten wstyd dotknął państwo polskie, powinien za to odpowiedzieć. (…) Ale nie jest to sprawa, którą warto się specjlnie zajmować — powiedział Szeremietiew.

2015-02-18 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zaproszony na Ukrainę przez prezydenta i biskupów

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty chciałby odwiedzić Ukrainę. Wiadomość tę podał po powrocie z Rzymu negocjator z ukraińskiego centrum międzyministerialnego ds. wymiany jeńców. „Kilka dni temu wróciłem z Watykanu, gdzie spotkaliśmy się z papieżem Franciszkiem – powiedział Jurij Tandit we wczorajszym wywiadzie telewizyjnym. – Przedwczoraj wręczono mu list prezydenta Petra Poroszenki z zaproszeniem i Papież powiedział nam, że przyjedzie na Ukrainę. Dlatego chcę powinszować Ukraińcom tego, że Papież Franciszek, który modli się o pokój w naszym kraju, wkrótce do nas przyjedzie” – dodał ukraiński negocjator.

Do odwiedzenia Ukrainy zaprosili Franciszka również tamtejsi biskupi podczas zakończonej właśnie wizyty ad limina. Przemawiając 20 lutego na wspólnej audiencji dla episkopatów obu obrządków zwierzchnik ukraińskich grekokatolików skierował do Ojca Świętego „ze strony chrześcijan katolickich i prawosławnych oraz ludzi dobrej woli zaproszenie do odwiedzenia w stosownym czasie Ukrainy. Jesteśmy pewni, że ta wizyta przyniesie pokój w tej części wschodniej Europy, zroszonej krwią tylu męczenników za jedność Kościoła – powiedział abp Światosław Szewczuk. – Byłby to proroczy gest, aby ukazać moc modlitwy i solidarności chrześcijańskiej. Dodałby nam odwagi i nadziei do budowania lepszej przyszłości dla wszystkich”.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję