Reklama

Polska

Abp Michalik: łaska Boża dotyka człowieka pokornego

Łaska Boża dotyka człowieka pokornego, dlatego na początku Wielkiego Postu chcemy otworzyć nasze serca na Boże przebaczenie – powiedział abp Józef Michalik, który w Środę Popielcową przewodniczył Mszy św. w archikatedrze przemyskiej.

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Środa Popielcowa

Jan Marczak

- Pochylimy nasze głowy przed Bogiem i Panem, przed zbawicielem naszym. Uczynimy to w pokorze, świadomi, że słabi jesteśmy i grzeszni i że łaska Boża dotyka właśnie człowieka pokornego, wyznającego swoje słabości i grzechy. Dlatego na początku Wielkiego Postu chcemy otworzyć nasze serca na Boże przebaczenie i prosić o nie także dla całego świata – mówił na wstępie do Eucharystii abp Michalik.

W homilii ks. Krzysztof Rzepka, dyrektor archidiecezjalnego Radia Fara zwracał uwagę na przeszkody dnia codziennego, które utrudniają przeżywanie pokuty. – Jedynym kryterium wartościowania, stał się dla wielu ludzi walor zachciankowy, bez względu na to, czy mówimy o towarze, usłudze, rozrywce, drugim człowieku, sakramencie, czy Panu Bogu samym, który ku naszemu niezadowoleniu nie chce z automatu podpisywać podsuwanych mu niecierpliwie petycji – kreślił szkic kulturowej współczesności ks. Rzepka. Kaznodzieja zauważył, że trzeba ciągle się nawracać oraz podejmować pokutę i odnowę. Zwrócił jednak uwagę, że człowiek nie jest obojętny na wymienione wcześniej tendencje i często przestaje nazywać po imieniu dobro i zło. – W takiej sytuacji uzasadnione wydaje się pytanie: z czego ja się mam nawracać, z czego spowiadać? – mówił.

Wskazywał, że trzeba dokładnie sprawdzić, ile w sercu jest posłuszeństwa Panu Bogu, a ile samowoli. – Nawracanie się nie tylko nie może być teatralne, przed czym przestrzega nas Chrystus, ale ma być całkowite. Tylko wtedy będzie autentyczne. Tylko wówczas uczynki jałmużny nie będą bezduszne, ale prawdziwie miłosierne, modlitwa przestanie być pretensją, a stanie się pogodnym wsłuchiwaniem się w głos Boga, post przestanie być chwilową przerwą w grzeszeniu, a stanie się wytrwałą pracą nad sobą – wymieniał ks. Rzepka.

2015-02-18 20:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: deklaracja ws. zbrodni wołyńskiej to posłuszeństwo wobec Pana Jezusa

[ TEMATY ]

Ukraina

abp Józef Michalik

Margita Kotas

To kolejny krok będący konsekwencją naszego posłuszeństwa Panu Jezusowi - tak o przygotowywanej deklaracji z okazji 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej powiedział dziś KAI abp Józef Michalik. Treść dokumentu przygotowywanego wspólnie przez Kościół katolicki w Polsce i Kościół grekokatolicki na Ukrainie jest jednym z głównych tematów rozpoczętego dziś w Wieliczce zebrania plenarnego KEP. Deklaracja zostanie podpisana 28 czerwca w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję