Reklama

Nowy dach kościoła

2019-04-03 10:09

Ks. Marcin Chudzik
Edycja podlaska 14/2019, str. VII

Tomasz Kamiński
Stary Bubel, kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Nowy dach kościoła pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty został poświęcony 17 marca br. przez bp. Tadeusza Pikusa w obecności ks. Andrzeja Jakubowicza – dziekana dekanatu sarnackiego, ks. Tomasza Szmurło – kapelana księdza biskupa i ks. Marcina Chudzika – proboszcza parafii

Remont dachu był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także ofiar parafian i wielu ludzi dobrej woli z całej Polski.

We wsi Stary Bubel, należącej do parafii św. Antoniego Padewskiego w Gnojnie, znajduje się zabytkowa świątynia. Zbudowana na skraju wsi kryje w sobie historię tych ziemi, a szczególnie bolesny czas likwidacji parafii grekokatolickich.

W 1740 r. wzniesiono tutaj cerkiew unicką. W 1875 r. została zabrana przez prawosławnych. Ludność wyznania grekokatolickiego została pozbawiona świątyni, aż do 1925 r., kiedy otrzymała świątynię z powrotem. Jednakże prawosławni należący do parafii w Gnojnie nie wpuścili do świątyni ani kapłanów grekokatolickich, ani wiernych i świątynia przez lata stała zamknięta. W latach 1938-44 była użytkowana przez prawosławnych, a następne dwa lata była świątynią neounicką. Od 1946 r. jest kościołem filialnym parafii rzymskokatolickiej w Gnojnie. W latach 80. został przeprowadzony konieczny remont świątyni. Jak zaznaczył ówczesny konserwator zabytków: „ze względu na dużą wartość zabytkową obiektu oraz poważne zniszczenia”.

Reklama

Dzisiaj świątynia także potrzebuje wielu prac remontowych. W 2017 r. zostały wymienione okna, w 2018 r. wyremontowano dach, wraz z przebudowaniem wieżyczki. Parafia w Gnojnie posiada na swoim terenie jeszcze drugą zabytkową świątynię – kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego. Jakiekolwiek prace przy świątyniach są możliwe dzięki środkom pozyskanym z zewnątrz.

Msza św., na którą tłumnie zgromadzili się parafianie i goście została odprawiona w intencji wszystkich dobrodziejów i ofiarodawców czynionych prac. W homilii Pasterz diecezji zatrzymując się nad postacią Abrahama wskazał, jak ważne jest połączenie w naszym życiu wiary w Boga z modlitwą. Modląc się do Ojca w Niebie nie tylko pokazujemy, że w Niego wierzymy, ale także wierzymy Jemu – zawierzając Mu nas i nasze życie. Kontynuując temat modlitwy, ksiądz biskup przypomniał, że trzy dobre uczynki: modlitwa, post, jałmużna muszą być zawsze ze sobą połączone.

To nie koniec prac remontowych. Naprawy i zabezpieczenia wymaga szalunek zewnętrzny wraz z wymianą zniszczonych bali. W przyszłości planowany jest także remont wnętrza świątyni z przywróceniem jak najbardziej oryginalnego stanu. Parafia stara się o dofinansowanie, a wszyscy, którzy chcą wesprzeć planowane prace mogą to zrobić przez stronę internetową (www. zbiorkadlajana.pl) czy profil na Facebook’u pod tym samym tytułem.

Ufamy, że św. Jan Apostoł i Ewangelista będzie wspomagać wszystkich, którzy przed jego obrazem w kościele w Starym Bublu będą się modlić. Niech ciągle nam przypomina najpiękniejsze zdanie w Piśmie Świętym – Bóg jest miłością. Abyśmy wiedząc o tym, czując Boga, który nas kocha, taką samą miłością potrafi obdarowywać innych.

Tagi:
remont

Reklama

Remont Miejsca Straceń

2019-11-13 11:47

Oprac. Maciej Orman
Edycja częstochowska 46/2019, str. 5

W 18 zbiorowych mogiłach spoczywa 1968 ofiar hitlerowskiego terroru

Urząd Gminy Olsztyn
Miejsce Straceń w Olsztynie k. Częstochowy. Hitlerowcy zamordowali tu prawie 2 tys. osób z Częstochowy i Radomska

Z pozyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środków gmina Olsztyn przeprowadzi prace remontowo-konserwacyjne na Miejscu Straceń w Olsztynie. Samorząd otrzyma 90 tys. zł, do których dołoży wkład własny. Za kwotę ponad 100 tys. zł gmina wyczyści m.in.: płaskorzeźby z piaskowca, nagrobki na mogiłach, alejki, ogrodzenie i bramę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł śp. Arcybiskup senior Juliusz Paetz

2019-11-15 11:04

dg / Poznań (KAI)

Dnia 15 listopada 2019 r. zmarł śp. abp Juliusz Paetz, arcybiskup metropolita poznański w latach 1996-2002. Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej. Podajemy treść komunikatu Archidiecezji Poznańskiej:

wikipedia.org

Dnia 15 listopada 2019 r. zmarł śp. abp Juliusz Paetz, arcybiskup metropolita poznański w latach 1996-2002.

Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej.

Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego.

Requiem aeternam dona ei Domine et lux perpetua luceat ei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydent Duda powołał nowy rząd premiera Morawieckiego

2019-11-15 18:45

wpolityce.pl

Prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z konstytucją Morawiecki złożył we wtorek na ręce prezydenta dymisję poprzedniego rządu. Wczoraj został desygnowany na premiera i prezydent powierzył mu misję utworzenia rządu. Informacje na bieżąco.

www.premier.gov.pl

Głos zabrał prezydent Andrzej Duda

Bardzo serdecznie gratuluję. Są w kadencji parlamentu takie co najmniej trzy bardzo ważne momenty. Tym pierwszym i drugim momentem jest ukonstytuowanie się nowego Sejmu i Senatu. Kolejny moment to chwila, w której powstaje nowa Rada Ministrów. Chciałem podziękować podjęcia się tych obowiązków,ale także za dotychczasowe pełnienie obowiązków, bo wielu z państwa te teki otrzymuje po raz kolejny. Bierzecie na siebie odpowiedzialność w poczuciu, że dobro ojczyzny i pomyślność obywateli jest najwyższym nakazem — mówił prezydent.

www.premier.gov.pl

Wiem, że to ślubowanie będziecie mieli w sercu. Jesteście tymi, którzy sprawdzili się, czasem wielokrotnie, w służbie dla obywateli, dla ojczyzny, dla Rzeczpospolitej. Trudno te pracę oszacować, ma swoją niezwykłą specyfikę. Sam wiem, jaka to odpowiedzialność — dodał.

Dziękuję też państwa najbliższym, którzy znoszą ten brak obecności. Wiemy, że taka jest specyfika tej służby, mamy świadomość, jaka to odpowiedzialność. To jest służba do końca, do czasem ostatniego tchnienia. Z wieloma z państwem znam się od wielu lat. Przezywaliśmy chwile radości, ale też te bardzo ciężkie. Mogę powiedzieć, że w jakimś sensie jesteśmy związani oddaniem Polsce. Byliśmy tego świadkami. Wiem, na jaką służbę nas stać — podkreślił Duda.

Wiele dobrego udało się zrealizować przez 4 lata. Chciałbym, żeby to podziękowanie popłynęło do pani premier i ministrów, którzy pełnili w tym czasie swoje obowiązki. To, co zostało zrobione, to ogromna zasługa rządu. chciałbym, żeby to, co będzie realizowane, było realizowane co najmniej tak dobrze jak dotychczas — przyznał prezydent Duda.

Wiele dobrego został zrealizowane. Nie wszystko się udało, nie wszystko udało się dobrze, ale nikt z nas nie jest nieomylny. Pomyłki i złe decyzje się zdarzają. Najważniejsze to przyznanie się do błędu. Wierzę, że takie sytuacje żadnego z państwa nie dotkną. Że wszystkie zadania będziecie realizowali z powodzeniem. Tego życzę na nową drogę sprawowania władzy. Niechaj wszystkie wasze marzenia i plany spełnią się jak najlepiej z pożytkiem dla Polski. Jestem zawsze otwarty na współpracę, na inicjatywy ważne dla Polski. Dla was drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte — zapewnił prezydent.

W nawet najtrudniejszych kwestiach jestem otwarty. Jestem gotów dźwigać ciężar służący dobru RP. Życzę powodzenia na tej drodze. Wierzę, że będzie to służba z pożytkiem dla Polski i naszych obywateli. Niech żyje Polska! — zakończył prezydent.

Głos zabrał premier Morawiecki.

Służba RP to zaszczyt nieporównywalny z niczym innym. Odwaga, determinacja i przywiązanie do ojczyzny to wartości potrzebne przy naprawie RP. Naszym podstawowym celem jest uczynienie z Polski kraju najlepszego do życia w Europie. Wiemy, że w świetle kamer będziemy 1 proc. naszego czasu. 99 proc. to żmudna praca, trudne negocjacje, rozmowy, żeby wypracować jak najlepsze rozwiązania dla Polski i Polaków. Jestem przekonany, że tak jak ślubowanie kojarzy się z rycerskością, szlachetnością, tak my będziemy kierować się szlachetnością we wszystkich czynach, które doprowadzą do piękniejszej RP — mówił premier Morawiecki.

Dziękuję za okazane zaufanie. Dziękuję Polakom, którzy potwierdzili nasz kierunek. To zaufanie niezwykle zobowiązuję. Zakończę słowami Jędrzeja Moraczewskiego, który powiedział, że pragniemy pooprawiać los miliona ludzi, prostować drogi dla Polaków. Tak pragniemy i to będziemy czynić — zakończył premier.

Jako pierwszy przysięgę złożył premier Mateusz Morawiecki. Prezydent i premier złożyli podpisy pod postanowieniem o powołaniu w skład Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem