Reklama

Niedziela Lubelska

Pod Bożym parasolem

Niedziela lubelska 23/2019, str. 3, 8

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ministranci

lektorzy

Archiwum LSO

Pielgrzymka to czas spotkania z Bogiem i rówieśnikami

Pielgrzymka to czas spotkania z Bogiem i rówieśnikami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

URSZULA BUGLEWICZ: – Przed nami doroczna pielgrzymka ministrantów i lektorów do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy…

KS. MARCIN GRZESIAK: – Archidiecezjalna pielgrzymka liturgicznej służby ołtarza do Wąwolnicy organizowana jest wiosną już od kilkunastu lat. W ostatnim czasie zainteresowanie pielgrzymką wzrasta; w tym roku spodziewamy się nawet 2,5 tys. osób. Wśród nich po raz pierwszy obecne będą schole liturgiczne z naszych parafii, które zaprosiliśmy do wspólnej modlitwy i zabawy. Gdy ministranci organizują piękną asystę przy ołtarzu, dziewczęta ze scholi ubogacają śpiewem liturgię, służą innym swoim talentem muzycznym. Schole ze swoją działalnością wpisują się w liturgiczną służbę ołtarza, dlatego wspólnie chcemy dziękować Bogu za rok pracy i prosić o błogosławieństwo na kolejny.
Nasze spotkanie rozpocznie się o godz. 9.45 na miejscu objawień w Kęble; tam pomodlimy się i wyruszymy pieszo do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Towarzyszyć nam będą liczni goście, wśród nich abp Stanisław Budzik i orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego. Następnie w bazylice Metropolita Lubelski przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. z ustanowieniem ceremoniarzy. Od października 2018 r. do czerwca br. ponad 80 starszych ministrantów i lektorów uczestniczyło w kursie i zdobyło przygotowanie oraz formację do pełnienia funkcji ceremoniarza w swojej parafii. Po Liturgii i wspólnym posiłku przygotowanym przez Agencję Mienia Wojskowego rozpocznie się festyn rekreacyjny na wąwolnickich błoniach. Do wieczora młodzież będzie mogła bezpłatnie korzystać z licznych atrakcji sportowych (np. ścianka wspinaczkowa, tyrolka); zaplanowano także promocję służb mundurowych i pokaz sprzętu bojowego. Jednym z punktów pielgrzymki będzie konferencja ekologiczna uwrażliwiająca dzieci i młodzież na potrzebę poszanowania przyrody oraz prezentacja encykliki papieża Franciszka „Laudato sii”, przygotowana we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Każdy uczestnik pielgrzymki z pewnością znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszam ministrantów, lektorów i członków parafialnych scholek wraz opiekunami: kapłanami, rodzicami, katechetami…

– Połączenie modlitwy i zabawy to dobry pomysł?

– Pan Bóg powinien być obecny we wszystkich sytuacjach życia. Modlitwa i spotkanie z żywym Bogiem to dla dzieci i młodzieży chwile bardzo ważne; podobnie jak sport i rozrywka. W czasie pielgrzymki jest więc czas na wspólną Eucharystię, na przypomnienie prawd Bożych, na ukazanie cudowniej interwencji Matki Bożej w Kęble, ale też na bardzo potrzebną w rozwoju przyjaźń z rówieśnikami i dobrą zabawę. Program pielgrzymki jest więc odpowiedzią na oczekiwania młodych ludzi. Modlitwa, sport, rekreacja i zabawa łączą się ze sobą i uzupełniają; nad tym wszystkim rozpostarty jest Boży parasol. Pielgrzymka pokazuje, że dzieci i młodzież pod opieką rodziców i kapłanów potrafią pięknie ze sobą spędzać czas, że odpoczynek i zabawa pod Bożym parasolem jest wspaniałym, wartościowym i radosnym spotkaniem. Wielka w tym zasługa duszpasterzy, którzy z wielkim zaangażowaniem pracują z dziećmi w parafiach i z nimi uczestniczą w pielgrzymce. To ofiarni, krystaliczni kapłani, którzy dla powierzonych im wiernych są dobrymi pasterzami i cenionymi przez rodziców wychowawcami. W dobie różnorakich ataków nasza pielgrzymka pokazuje, że Kościół jest zaangażowany w wychowanie dzieci oraz młodzieży i czyni to profesjonalnie. Często spotykam się z wdzięcznością rodziców, którzy podkreślają, że formacja ich dzieci w Kościele i służba przy ołtarzu pomagają im w wychowaniu synów na dobrych ludzi i zaangażowanych chrześcijan.

– Jaki jest profil ministranta w naszej archidiecezji?

– We wszystkich parafiach naszej archidiecezji służbę przy ołtarzu pełni niemal 5 tys. chłopców i młodych mężczyzn. Ci, którzy podejmują służbę przy ołtarzu, wyróżniają się wśród rówieśników tym, że starają się pielęgnować w swoim życiu wartości, które są zakorzenione w Bogu, że idą przez życie drogą przyjaźni z Chrystusem. Obserwuję uczestników kursu na ceremoniarza i widzę, że mają w życiu ideały, ku którym dążą, że rozwijają cnoty rycerskie i starają się być odpowiedzialni, słowni, kulturalni, pomocni. To cechy, które są potrzebne w codziennym życiu każdemu człowiekowi. W świecie smartfonów i gier komputerowych trudno czasem powiedzieć dziękuję, proszę, przepraszam, wyjść poza siebie i zauważyć drugiego człowieka, wyciągnąć ku niemu pomocną dłoń. W formacji liturgicznej kładziemy nacisk na te wartości, a wychowanie procentuje na wszystkich płaszczyznach życia. Dzisiejsi ministranci kiedyś staną się mężczyznami, założą rodziny lub pójdą drogą powołania kapłańskiego. Wartości zdobyte przez lata służby przy ołtarzu z pewnością zaprocentują w przyszłości. Wychowując ministranta czy lektora stawiamy na zachowania, które są potrzebne w społeczeństwie, które dają dobre relacje z drugim człowiekiem. Ministrant, który jest odpowiedzialny i zdobywa wartości, modli się i w codziennym życiu stawia na Pana Boga, stara się być kulturalnym człowiekiem, chętnym do pomocy bliźniemu, wyrasta na dojrzałego chrześcijanina, wpatrzonego w Chrystusa optymistę, który w różnych życiowych sytuacjach powtarza z nadzieją słowa Jezusa: „Nie bójcie się, Jam zwyciężył świat”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-06-04 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Matki Miłosierdzia

Hasłem tegorocznego pielgrzymowania były słowa: „Błogosławieni miłosierni”. Można więc śmiało powiedzieć, że szliśmy po miłosierdzie, z miłosierdziem i do Matki Miłosierdzia. 12 sierpnia niektórzy jeszcze w godzinach nocnych, inni – nad ranem, wyszli z ostatniego noclegu, aby spotkać się pod Częstochową. Cztery kolumny pieszej pielgrzymki połączyły się, aby razem kroczyć i oddać hołd Jasnogórskiej Królowej Polski. Pierwsi wyszli 2 sierpnia, już 34. raz, pielgrzymi z Janowa Lubelskiego, a dwa dni później ruszyły po raz 33. grupy z Ostrowca Świętokrzyskiego, Stalowej Woli i Sandomierza. Dało się zauważyć, że najwięcej pielgrzymowało ludzi młodych – studentów i uczniów szkół średnich. Jasna Góra stanowiła cel ich pielgrzymowania i zwieńczenie podejmowanego przez 9 lub 11 dni wysiłku. Oprócz pielgrzymów pieszych liczni pątnicy przyjechali autokarami. Wielu z nich to ci, którzy na co dzień towarzyszyli piechurom swoim pielgrzymowaniem duchowym, aby teraz, pod przewodnictwem biskupów, złożyć Bogu dziękczynienie w duchowej stolicy Polski. Przed wałami jasnogórskimi utrudzonych pielgrzymów witali bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski. Po przedstawieniu grupy, krótkiej adoracji i chwili ciszy wszyscy w szyku udali się do kaplicy z cudownym wizerunkiem Królowej Polski. Tam ofiarowali swoje pątnicze zmaganie oraz intencje, które nieśli przez drogę. Podczas Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrował bp Edward Frankowski oraz kapłani pielgrzymujący i przybyli z diecezji na powitanie pielgrzymki, pątnicy podziękowali za łaskę czasu pielgrzymowania i złożyli niesione w trudzie i pocie intencje, a także podziękowali za otrzymane duchowe dary. W homilii Biskup Ordynariusz wskazywał na Maryję jako Tę, do której idziemy, ale i Matkę, która nie czeka, ale wychodzi na spotkanie swoich dzieci. – Współczesny człowiek jest zdominowany przez różnego rodzaju pragnienia, odczucia oraz przez świat, który angażuje go bez reszty. Pielgrzymka jest szansą na odzyskanie harmonii wewnętrznej oraz tej w relacjach z innymi ludźmi. Dzieje się to przez zjednoczenie z Bogiem, uznanie Jego prymatu. Maryja prowadzi nas do swojego Syna i sama jest przykładem jedności zbudowanej na wierze w Boga – zaznaczał bp Nitkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22

[ TEMATY ]

Raymond Nader

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Szarbela. Na początku spotkania Raymond Nader podzielił się historią swojego życia. – Przed rozpoczęciem studiów byłem żołnierzem, walczyłem na wojnie. Zdecydowałem o rozpoczęciu studiów, by tam zrozumieć istotę istnienia świata. Uzyskałem dyplom z inżynierii elektromechanicznej. Po studiach wyjechałem z Libanu do Wielkiej Brytanii, by tam specjalizować się w fizyce jądrowej – tak zaczął swoją opowieść Libańczyk.

CZYTAJ DALEJ

Pomorskie/ Podczas ćwiczeń WOT zaginął karabin wyborowy BOR

2024-05-13 18:48

[ TEMATY ]

Wojska Obrony terytorialne

Biuro Prasowe Dowództwa WOT

Żandarmeria Wojskowa i Służba Kontrwywiadu Wojskowego prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie zagubienia karabinu BOR - poinformowało Dowództwo Obrony Terytorialnej. Do zdarzenia doszło podczas ćwiczeń 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Informację o zagubieniu karabinu wyborowego BOR jako pierwszy przekazał Onet.pl. Według ustaleń portalu, żołnierze 71. Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka wrócili z poligonu bez karabinu wyborowego BOR, którego używali podczas szkolenia na poligonie w Tczewie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję