Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Strój muzyka i etos – 100 lat Związku Podhalan

– W szerokiej panoramie różnych etnicznych grup na terenie Polski i Europy Związek Podhalan powinien wyróżniać się nie tylko strojem i oryginalną muzyką, ale przede wszystkim etosem – mówił do górali bp Roman Pindel

Niedziela bielsko-żywiecka 27/2019, str. V

[ TEMATY ]

Związek Podhalan

TT

Świętowanie stulecia na żywieckim Rynku

Pasterz diecezji, 23 czerwca, przewodniczył obchodom 100-lecia Związku Podhalan. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w żywieckiej konkatedrze. Razem z bp. Romanem Eucharystię koncelebrowali m.in. bp senior Tadeusz Rakoczy oraz liczni kapelani oddziałów związku. Zwracając się do górali, bp Pindel zwrócił uwagę, że przed organizacją góralską we współczesnej Polsce stoją nowe wyzwania.

Odwołując się do etosu Związku Podhalan, przypomniał starania, jakie podjęli w tym względzie tacy kapelani górali jak: ks. Józef Tischner czy ks. Władysław Zązel. Zachęcił też, aby na co dzień podejmować decyzje w zgodzie z duchem Ewangelii, naśladując Mistrza.

– Mamy zawsze pytać, co mamy robić. Każde nasze rozstrzygnięcie według Ewangelii sprawia, że stajemy się bardziej uczniami Jezusa. Te właśnie nasze wybory wyrażają ewangelicznego ducha oraz pragnienia i zamiary Pana – mówił biskup, przypominając o najważniejszych momentach, które kształtowały tożsamość polskich górali – wizytę Jana Pawła II w Nowym Targu sprzed czterdziestu lat oraz późniejszą wizytę papieską w Zakopanem. Na zakończenie liturgii słowa wdzięczności wypowiedzieli przedstawiciele ZP – prezes Oddziału Górali Żywieckich – Tadeusz Fiedor oraz wiceprezes zarządu związku Piotr Gąsienica.

Reklama

Po Mszy św. ceremonie przeniosły się na żywiecki Rynek, gdzie górale zaprezentowali swe umiejętności gry na trombitach i rogach pasterskich. Na wniosek Prezesa Zarządu Głównego ZP w Polsce Andrzeja Skupnia i z inicjatywy Zarządu Oddziału Górali Żywieckich ZP, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński uhonorował Członków SK „Grojcowianie”, przedstawicieli gminy Radziechowy-Wieprz: Jadwigę Jurasz – Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – „Gloria Artis”, Brygidę Murańską i Marka Jurasza – Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz przedstawiciela Regionalnego Stowarzyszenia Kulturalnego „Roztoka” z Międzybrodzia Żywieckiego Jana Pitułę – Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W imieniu Piotra Glińskiego odznaczenia wręczał Stanisław Szwed – wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Związek Podhalan to obecnie największa organizacja zrzeszająca górali i to nie tylko na południu Polski, ale także poza jej granicami, m.in. w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Na Żywiecczyźnie działa Oddział Górali Żywieckich z siedzibą w Milówce oraz ogniskami w gminach: Jeleśnia, Koszarawa i Radziechowy-Wieprz. Organizacja swoją działalnością obejmuje także inne gminy powiatów żywieckiego i bielskiego (np.: Lipowa, Porąbka, Rajcza, Ujsoły, Węgierska Górka).

2019-07-03 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gänswein: Benedykt XVI powraca do zdrowia

2020-08-10 12:36

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

@Mazur/Episkopat

Bolesna infekcja trądzika różowatego, która dotknęła papieża-seniora Benedykta XVI powoli ustępuje i można zredukować stosowanie niezbędnych leków, które osłabiły 93-letniego Josepha Ratzingera – powiedział portalowi "Südkurier" abp Georg Gänswein.

Słowa osobistego sekretarza papieża-seniora przytacza agencja KNA, dodając, że prywatna sekretarka Benedykta XVI skomentowała tę sytuację, iż „po śmierci brata, Georga przyszedł ból".

Na początku sierpnia ogłoszono, że Benedykt XVI cierpi na bolesną chorobę twarzy. Stan zdrowia Benedykta XVI, który choruje na powodującą silne bóle różę twarzy, jest bardzo zły - informował niemiecki dziennik "Passauer Neue Presse" powołując się na jego biografa Petera Seewalda.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: kolejny pielgrzymkowy dzień – dotarła m.in. kompania krakowska

2020-08-11 18:34

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

Bożena Sztajner/Niedziela

Dziś kolejny pielgrzymkowy dzień na Jasnej Górze. Przybywają przedstawiciele dużych kompani diecezjalnych, do których dołączają ci, którzy duchowo przemierzali szlaki. Towarzyszy im uwielbienie Jezusa eucharystycznego, dziękczynienie za kapłanów, wdzięczność za św. Jana Pawła II i determinacja, by piesze pielgrzymowanie nawet z najodleglejszych zakątków kraju podtrzymywać.

Aż 17 dni, tylko duchowo, musieli pielgrzymować wierni z diecezji ełckiej.

Dla s. Iwony była to nawet trudniejsza forma. - Pielgrzymowałam pieszo 21. razy i przyjęcie tego, że nie mogę w tym roku pójść bardzo bolało, jednak przez to duchowe pielgrzymowanie odkryłam, że nie tylko wysiłek fizyczny jest tak cenny i ważny, ale duchowe zaangażowanie wymaga też wielkiego poświęcenia - powiedziała pallotynka. Grupy diecezji ełckiej reprezentowało w drodze tylko 15 kapłanów.

Pielgrzymka krakowska, choć w znaczenie zmniejszonym składzie, ponad tysięcznej rzeszy, ale szła w tradycyjnej formie. Jak podkreśla jej koordynator ks. Jan Przybocki, wszystko odbyło się w myśl zasady: módl się jakby wszystko zależało od Boga, ale pracuj tak jakby wszystko zależało od ciebie.

- Ze względu na bezpieczeństwo 90 procent pielgrzymów spało w namiotach, zachowywaliśmy odstęp społeczny, mieliśmy do dyspozycji duże ilości płynu dezynfekującego, maseczek, wszystko po to byśmy mogli dojść do Częstochowy w rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II podziękować za jego nauczanie, życie - powiedział kapłan.

To 40. jubileuszowa krakowska pielgrzymka. Według szacunków, w ciągu tych lat przyszło w niej na Jasną Górę ok. 400 tys. osób Wyruszyła po zamachu na życie Jana Pawła II.

W tym roku z wawelskiego wzgórza, na 6-dniowy pielgrzymi szlak liczący około 150 km wyruszyło 1,2 tys. pątników. Pielgrzymi z okolic Suchej Beskidzkiej i Bochni pokonali w ciągu 8 dni około 220 km. W pielgrzymce opiekę duchową sprawowało 27 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

O zdrowie pielgrzymów troszczyli się członkowie stowarzyszenia Malta - Służba Medyczna, stowarzyszenia im. św. Łazarza - Lazarus oraz Maltańska Służba Medyczna.

Koordynator pielgrzymki podkreślił wielką pracę, w przygotowaniu i prowadzeniu kompani, świeckich. Dziękował też władzom państwowym i samorządowym, parafiom i jednostkom państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Uczestniczyli w akcjach charytatywnych, wędrowali z różańcem w ręku do przydrożnych kapliczek, a konferencji słuchali poprzez media społecznościowe. Tak, w tym roku wyglądało pielgrzymowanie diecezji bielsko-żywieckiej na Jasną Górę.

Dziś, w dniu w którym tradycyjnie do Sanktuarium wchodziła piesza kompania, duchowi pielgrzymi przyjechali, by wspólnie uczestniczyć w drodze krzyżowej i Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu.

Na trasę, czyli w pieszą wędrówkę na Jasną Górę zdecydowało się w tym roku wyruszyć około 40 osób.

Na Jasną Górę dotrze dziś jeszcze także reprezentacja odległej, bo pielgrzymki elbląskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję