Reklama

sól ziemi

Apostoł dobrej Polski

2019-07-10 09:40

Jan Maria Jackowski
Niedziela Ogólnopolska 28/2019, str. 34

Dzieje jego życia to niemal epopeja narodowa XVII wieku

W katalogu polskich świętych Kościoła katolickiego jest czterech Stanisławów: Stanisław ze Szczepanowa (ok. 1030-79) – biskup krakowski, męczennik jeden z głównych patronów Polski; Stanisław Kazimierczyk (1433-89) – kanonik laterański, kaznodzieja i duszpasterz krakowski; Stanisław Kostka (1550-68) – jezuita, jeden z katolickich patronów Polski; oraz „najmłodszy” w tym gronie, bo z powodu rozbiorów kanonizowany dopiero w 2016 r. – Stanisław Papczyński (1631 – 1701), kapłan, zakonnik, kaznodzieja, założyciel i pierwszy przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów, wielki czciciel tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Matki Najświętszej.

Bardzo cenną książkę o tym ostatnim świętym napisał świetnie znany z łamów „Niedzieli” Czesław Ryszka – dziennikarz, pisarz katolicki, publicysta, polityk, w przeszłości poseł, a obecnie, od kilku kadencji, senator RP. Jego najnowsza publikacja, zatytułowana „Stanisław Papczyński. Apostoł dobrej Polski”, ukazała się właśnie na półkach księgarskich, a została wydana przez Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego oraz Marianum Media.

Ważny w pisarstwie Czesława Ryszki jest jego znakomity warsztat, wynikający z wszechstronnego wykształcenia. Ukończył bowiem studia na Wydziale Teologicznym, a następnie polonistykę na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pracował w Zakładzie Badań nad Literaturą Religijną KUL. Jest autorem 70 książek o tematyce społeczno-religijnej, część z nich została przetłumaczona i ukazała się za granicą. Wydał m.in. 6 książek poświęconych sprawom papieskim, w tym monografię „Jan Paweł II Wielki”. Ma w swoim dorobku także trylogię jasnogórską: „Przeor Kordecki”, „Jasnogórska opowieść”, „Blizny”.

Reklama

Czesław Ryszka podczas prezentacji swojej nowej książki mówił o św. Stanisławie tak: – Dzieje jego życia to niemal epopeja narodowa XVII wieku. Urodził się bowiem u schyłku panowania Zygmunta III Wazy (1587 – 1632). Jego dzieciństwo i wczesna młodość przypadły na czasy Władysława IV (1632-48), kształcił się wówczas w kolegiach jezuickich i pijarskich. W okresie królowania Jana Kazimierza (1648-68) formowała się jego duchowość u ojców pijarów, do których wstąpił ze względu na maryjny charakter tego zgromadzenia. Na czasy panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego (1669-73) przypadł okres rozstawania się z zakonem pijarów i tworzenia przez o. Papczyńskiego nowego dzieła apostolskiego – Zgromadzenia Księży Marianów. Za panowania Jana III Sobieskiego (1674-96) był doradcą i spowiednikiem monarchy. Ostateczne zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską reguły założonego przez niego zgromadzenia nastąpiło dopiero za Augusta II Mocnego w 1699 r.

Czesław Ryszka jest cenionym autorem biografii. Jego pasjonująca opowieść o niezwykłym i stosunkowo mało znanym polskim świętym to barwny fresk, w którym ukazuje życie i dzieło swego bohatera na tle niezwykłych realiów ówczesnej Polski i Europy. Dzięki niemu św. o. Stanisław jawi się nam dzisiaj jako apostoł dobrej Polski i nauczyciel miłości ojczyzny. Autor przedstawia jego rozterki i problemy, których tak często doświadczają twórcy nowych dzieł ewangelizacyjnych. Aktualność moralnego i obywatelskiego nauczania św. Stanisława Papczyńskiego jak najbardziej uzasadnia przybliżenie jego postaci współczesnemu pokoleniu Polaków, a szczególnie młodzieży.

Jan Maria Jackowski
Publicysta i pisarz, eseista, senator RP www.jmjackowski.pl

Senat RP: rok 2020 będzie Rokiem o. Józefa Marii Bocheńskiego

2019-10-21 17:04

lk / Warszawa (KAI)

Senat RP przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego. W dniu 8 lutego przyszłego roku przypadnie 25. rocznica śmierci wybitnego dominikanina-filozofa.

Archiwum autora

W uchwale senatorowie podkreślili, że o. Józef Maria Bocheński OP zajmuje wyjątkowe miejsce wśród polskich uczonych, reprezentując najważniejszą polską szkołę filozoficzną, zwaną lwowsko-warszawską.

O. Bocheński urodził się 30 sierpnia 1902 r. w Czuszowie, a zmarł 8 lutego 1995 r. w szwajcarskim Fryburgu. Studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, ekonomię na Uniwersytecie w Poznaniu, filozofię we Fryburgu, teologię w Rzymie.

W 1926 wstąpił do seminarium, a potem do Zakonu Kaznodziejskiego św. Dominika. W latach 1934–1940 był profesorem logiki w Angelicum w Rzymie. Habilitował się z logiki w 1938 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1945 r. był profesorem na Uniwersytecie we Fryburgu, na którym w latach 1964–1966 pełnił urząd rektora.

Walczył podczas wojen w 1920 i 1939 roku. W stopniu podpułkownika służył jako kapelan w II Korpusie gen. Władysława Andersa („De virtute militari. Zarys etyki wojskowej”, Kraków 1993). Brał udział w bitwie o Monte Cassino.

Po wojnie o. Bocheński pozostał na emigracji. Jest znany w świecie jako zwolennik filozofii analitycznej. Podejmował próby modernizacji tomizmu za pomocą logiki formalnej („Logika religii”, Warszawa 1990, „Istota i istnienie Boga”, 1993). Jego prace zostały opublikowane w ponadmilionowym nakładzie w wielu krajach, co jest bardzo rzadkie w przypadku filozofów.

Osobną częścią dorobku o. Bocheńskiego są naukowe analizy marksizmu-leninizmu („Lewica, religia, sowietologia”, Warszawa 1996). Na Zachodzie był uważany za głównego znawcę filozoficznych problemów marksizmu. Był także założycielem Instytutu Europy Wschodniej oraz wydawcą ponad 50 tomów monografii w serii „Sovietica” oraz 35 roczników kwartalnika „Studies in Soviet Thought”.

Bibliografia prac dominikanina obejmuje ponad 100 publikacji książkowych, z których ponad 20 przetłumaczono na język polski.

"Całe życie bronił prawd wiary, praw logiki oraz wspierał Polaków walczących o wolność" - podkreślono w przyjętej uchwale.

Senat RP ustanowił zatem rok 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego, aby w 25. rocznicę śmierci "oddać hołd temu wybitnemu naukowcowi, kapłanowi i patriocie".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bale Wszystkich Świętych

2019-10-22 12:19

Maciej Orman

Dolina Miłosierdzia w Częstochowie i Fundacja ufam Tobie zapraszają dzieci w sobotę 26 października o godz. 10.30 na Bal Wszystkich Świętych

Facebook/Dolina Miłosierdzia

Uczestnicy muszą przyjść w stroju wybranego przez siebie świętego i znać ciekawostkę z jego życia. W programie zabawy: taniec z bańkami mydlanymi, quiz o świętych i ciepły posiłek.

Bal Wszystkich Świętych organizuje również parafia archikatedralna pw. Świętej Rodziny. Za najpiękniejsze stroje przewidziane są wyjątkowe nagrody. Zapraszamy w środę 30 października. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem