Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: rozpoczęło się tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów

Na Jasnej Górze rozpoczęło się tegoroczne diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów. Przyjazdy uczniów szkół ponadgimnazjalnych to już zwyczaj młodych, którzy nie tylko modlą się o zdanie egzaminów, ale także szukają odpowiedzi, jaką drogę wybrać w swoim dorosłym życiu.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

maturzyści

Bożena Sztajner

W ubiegłym roku co drugi maturzysta modlił się na Jasnej Górze. W sumie przybyło ich ok. 150 tysięcy. Wielu przyjeżdża tu po raz pierwszy, wielu też tutaj właśnie przystępuje do spowiedzi i decyduje o życiowym powołaniu.

- Dlaczego tu przyjechałem? Myślę, że dobrze jest poprosić Boga o pomoc, o skupienie, o wszelkie łaski potrzebne do pisania tego egzaminu – powiedział jeden z uczniów z Kielc. Jego kolega zauważył, że „pielgrzymka do Częstochowy znaczy dużo więcej niż tylko jeden dzień wolny w szkole”. - Jest dobrą rzeczą przeżywać ważne dla siebie chwile, w takim miejscu jak Częstochowa – podkreślił Michał.

Jako pierwsi w tym roku w dużych grupach przybyli uczniowie z diec. elbląskiej i kieleckiej. Z Elbląga i okolic przyjechało ok. 700 osób.

Paulina i Zuzanna z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, przyjechały do jasnogórskiego sanktuarium pierwszy raz. - Przybycie na Jasną Górę jest dla mnie wielkim wydarzeniem, to wielkie wsparcie i wielkie duchowe przeżycie – powiedziała Zuzanna. Paulina jest przekonana, że tutaj wzmocniła swoją wiarę.

Młodzi z diec. elbląskiej podjęli nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Jak zauważył ks. Mariusz Klimkowski, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Elbląskiej, „jest to duży wysiłek, bo w jedną stronę trzeba pokonać ok. 500 km, młodzi biorą udział w nocnym czuwaniu, a potem jest powrót do domu". Jednak, jak podkreśla ks. Klimkowski, "to błogosławiony czas wielkiej modlitwy za wszystkich młodych ludzi”.

Pielgrzymka kieleckich maturzystów rozłożona jest na dwie grupy: pierwsza przyjechała 2 marca a druga dzisiaj (3 marca). W sumie z Kielc i okolic przyjechało ponad 4,5 tys. maturzystów.

Jak zwykle młodym towarzyszą na Jasnej Górze biskupi. Bp Jan Piotrowski z Kielc, zachęcał młodzież do trwania w Kościele i z Kościołem. - Mimo grzechów niektórych ludzi Kościoła, dajcie tej wspólnocie wasze piękno i wasze talenty, waszą miłość i gorliwość apostolską – mówił w kazaniu ordynariusz kielecki. Z kolei bp Jacek Jezierski z Elbląga zauważył, że „z doświadczeń wielu pokoleń wynika, że Pan Bóg wybrał Jasną Górę, jako szczególny punkt orientacyjny dla nas, jako miejsce silnego światła, które rzuca niezawodny reflektor na lotnisku we mgle, światła, które bije z latarni morskiej wskazując żaglowcom bezpieczną drogę wejścia do portu. Jasna Góra pełniła przez wieki taką rolę dla córek i synów Kościoła katolickiego w Polsce. Dokonywało się to dzięki wytrwałej modlitwie przy obrazie Matki Zbawiciela, tak było, tak jest i niech tak będzie w przyszłości”.

Reklama

Tegorocznym pielgrzymkom maturzystów towarzyszą słowa roku duszpasterskiego w Kościele „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. O. Wiesław Kundela, cysters z Jędrzejowa, od ponad dwudziestu lat katecheta, zauważył, że te słowa stanowią program nie tylko na Wielki Post, ale także wyznaczają rytm duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

- Pielgrzymka na Jasną Górę, jest potrzebna choćby po to, aby wyrwać się z maturalnego biegu, zachować higienę pracy i zastanowić się, jaki sens ma egzamin dojrzałości - przekonują młodzi.

Kończący się powoli dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych rok szkolny, to nie tylko wspomnienia z balu maturalnego, ale również okazja do refleksji nad zawiązanymi przyjaźniami i spotkanymi ludźmi. W programie pielgrzymek maturzystów na Jasnej Górze znajdują się zazwyczaj: Msza św., zawierzenie w Kaplicy Matki Bożej oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

W marcu na Jasną Górę przybędzie prawie 20 kilkutysięcznych grup diecezjalnych. Przyjadą także mniejsze pielgrzymki szkolne.

2015-03-03 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: II Pielgrzymka Przedsiębiorców

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Marian Sztajner/Niedziela

W niedzielę, 4 października 2020 odbyła się II Pielgrzymka Przedsiębiorców MMSP, Pracodawców, Samozatrudnionych i Freelancerów na Jasną Górę. W dobie kryzysu ponad 200 osób z różnych branż zawierzyło swoje firmy, rodziny, pracowników i finanse Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

Niedzielne spotkanie było okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, której przewodniczył Abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski, ale także do zdobycia konkretnej wiedzy. Poranny blok spotkań wypełniły konferencje.

CZYTAJ DALEJ

Rosja/ Media: Ałła Pugaczowa opuściła kraj wraz z dziećmi

2022-09-29 16:48

[ TEMATY ]

Rosja

piosenkarka

Pugaczowa

Wikipedia/autor: Serge Serebro, Vitebsk Popular News na licencji Creative Commons

Ałła Pugaczowa

Ałła Pugaczowa

Rosyjska piosenkarka Ałła Pugaczowa, która niedawno zwróciła się do władz Rosji, by uznały ją za "zagranicznego agenta", wyjechała z kraju razem ze swoimi dziećmi - podaje w czwartek rosyjski portal Izwiestija.

Portal pisze, powołując się na źródła, że Pugaczowa najpewniej wyleciała z Moskwy do Tel Awiwu. Artystka nie ma biletu powrotnego - dodano.

CZYTAJ DALEJ

Trzecia rocznica śmierci Kornela Morawieckiego

2022-09-30 11:02

[ TEMATY ]

rocznica

śmierć

Autorstwa Komitet Wyborczy Kornela Morawieckiego, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Trzy lata temu, 30 września 2019 r., zmarł Kornel Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej, legendarny lider „Solidarności Walczącej”, kandydat na prezydenta w 2010 r., marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec obecnego premiera; odznaczony Orderem Orła Białego.

"3 lata temu odszedł mój Tata - Kornel Morawiecki, człowiek, dla którego słowa: dobro i prawda, wolność i solidarność były sensem życia. Zawsze chciał Polski niepodległej i nie godził się na żadne kompromisy, nawet, gdy kosztowało go to lata rozłąki z rodziną i ukrywania się. Wciąż brakuje mi jego obecności i mądrości, z której czerpałem" napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję