Reklama

Drogowskazy

Nie tylko dla specjalistów

Mam przed sobą księgę liczącą 1692 strony, której tytuł brzmi: „Leksykon prawa kanonicznego”, a która ukazała się w Wydawnictwie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL pod redakcją naukową ks. dr. hab. Mirosława Sitarza, prof. KUL. Jak wskazuje sam tytuł, jest to ogromny – liczy 1065 pozycji! – zestaw haseł opatrzonych spisem literatury (3165 kolumn), bardzo dobrze przygotowanych merytorycznie przez 121 autorów – Polaków, wybitnych specjalistów zajmujących się prawem kanonicznym w Polsce i Rzymie, osoby duchowne i świeckie. Hasła poprzedzone są wykazem skrótów i autorów. Walor „Leksykonu” ubogaca skorowidz kanonów z Kodeksu prawa kanonicznego promulgowanego przez Jana Pawła II w 1983 r., obowiązującego wszystkich wiernych Kościoła katolickiego, czyli niemal 20 proc. całej rodziny ludzkiej.

„Leksykon” to publikacja niezbędna nie tylko w instytucjach kościelnych, takich jak kancelaria parafialna, kuria diecezjalna, sąd biskupi, kancelaria prawa kanonicznego, ale także w instytucjach państwowych i samorządowych, których pracownicy niejednokrotnie rozpatrują sprawy dotyczące relacji Kościół – państwo czy też relacji między osobami fizycznymi, które są jednocześnie obywatelami naszego państwa i członkami Kościoła.

Wydaje się, że ta pozycja może mieć także zastosowanie w naszej codzienności – na pewno wzbogaci naszą wiedzę ogólną. Niejednokrotnie jesteśmy przecież świadkami, jak np. podczas różnego rodzaju teleturniejów i quizów osoby, które odpowiadają na pytania – skądinąd bardzo wykształcone i oczytane – zatrzymują się na tematyce kościelnej i przegrywają.

Człowiek wykształcony, katolik, powinien dobrze się poruszać w terminologii kościelnej, także w dziedzinie prawa kanonicznego, w której od 1917 r. – od czasu wydania pierwszego zbioru kodeksowego – tak wiele się zmieniło, przede wszystkim za sprawą św. Jana Pawła II, który – jak wspomniałem – w 1983 r. zatwierdził nowy KPK.

Reklama

Słowo odgrywa bardzo ważną rolę w życiu, buduje naszą rzeczywistość i ubogaca świadomość. Gdyby go zabrakło, ludzie nie mogliby się ze sobą kontaktować. Ks. dr hab. Sitarz, jako redaktor wspomnianej księgi, dał nam możliwość poszerzenia naszych horyzontów pod kątem słownictwa kościelnego. Jako katolicy korzystamy z wielu instytucji życia kościelnego, wsłuchujemy się w to słownictwo, np. gdy chodzi o sakramenty, posługi religijne czy działalność organizacji katolickich. Słownik kościelny jest uporządkowany, bardzo ważne jest więc, żeby używać słów we właściwym ich znaczeniu. W tej dziedzinie nie wystarczy nam internet, gdzie możemy niekiedy zauważyć pewne zniekszałcenia, a nawet półprawdy. Książka – zwłaszcza naukowa – jest i długo jeszcze będzie gwarantem wiarygodnego i wyczerpującego zapisu w celu jak najszerszego pogłębiania kultury ludzkiej.

„Leksykon” jest do nabycia w Stowarzyszeniu Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (e-mail: kkpp@kul.pl) oraz w Wydawnictwie Diecezjalnym i Drukarni w Sandomierzu (e-mail: zamowienia@wds.com.pl).

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję