Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rolnictwo z przyszłością

Z Kazimierzem Gołojuchem, posłem na Sejm RP, członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rozmawia Krystyna Kołodziej

Niedziela rzeszowska 38/2019, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum redakcji

Kazimierz Gołojuch z Januszem Wojciechowskim

Kazimierz Gołojuch z Januszem Wojciechowskim

KRYSTYNA KOŁODZIEJ: – Panie Pośle, w Sejmie pracuje Pan w Komisji ds. Rolnictwa, jak ocenia Pan kondycję rolnictwa w Polsce, jakie są jego mocne strony?

KAZIMIERZ GOŁOJUCH: – Polskie rolnictwo kojarzone jest dziś przede wszystkim z nowoczesnością, innowacyjnością i konkurencyjnością, dając tym samym naszym rolnikom możliwość eksportu płodów rolnych. Pragnę powiedzieć, że pod tym względem zeszły rok był rekordowy, wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła blisko 30 mld euro. W strukturze towarowej eksportu niezmiennie wyróżniają się przede wszystkim; mięso, zboże i jego przetwory, produkty mleczne i cukiernicze, wyroby tytoniowe, warzywa i soki.
Mocną stroną naszego przemysłu mięsnego jest drobiarstwo, które odniosło na rynkach unijnych prawdziwy sukces. Nasz kraj jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej i jednym z unijnych liderów w produkcji trzody chlewnej. Wzrosła również produkcją mleka i jego przetworów. Cieszy także fakt, że w naszym kraju systematycznie wzrasta produkcja wołowiny, a co najważniejsze, jej spożycie przez Polaków. Ostatnie lata to także wzrost uprawy i eksportu zbóż. Dodać też należy, że jesteśmy jednym z największych producentów i eksporterów owoców i warzyw w Unii.

– Prawo i Sprawiedliwość opracowało „Plan dla wsi”, jakie są jego najważniejsze założenia?

– Przedstawiony „Plan dla wsi” opiera się na trzech filarach: ochronie, czyli pomocy w sytuacjach związanych z wystąpieniem klęsk żywiołowych. Drugi filar to wsparcie polegające na właściwej organizacji rynku rolnego. Trzeci filar to rozwój, rozumiany przede wszystkim jako wdrażanie do rolnictwa nowoczesnych i zaawansowanych technologii. Mając to na uwadze, zostały wydzielone szczegółowe priorytety działania.
W celu zmniejszenia kosztów generowanych w gospodarstwach rolnych zwiększone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego. Zaplanowano utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, który będzie stabilizował rynki rolne. Kluczową sprawą jest zapewnienie rolnikom, szczególnie z mniejszych gospodarstw, bezpośredniego udziału w rynku konsumenckim.
Zwiększona zostanie państwowa pomoc w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która już dziś jest w świecie naszym znakiem rozpoznawczym. Nastąpi wsparcie hodowli bydła mięsnego, kóz i owiec w ramach wsparcia rolnictwa na terenach górskich. W zakresie przeciwdziałania suszy i innym zmianom klimatycznym wdrożony zostanie program poprawy żyzności gleb.
Niezmiernie ważne jest wsparcie wykorzystania surowców rolniczych w przemyśle i większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) w rolnictwie, które są przyjazne środowisku i akceptowane społecznie. W celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz wsparcia ochrony gleb, promowane będzie białko paszowe krajowej produkcji.

– Jest Pan członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Czym zajmują się posłowie pracujący w tej komisji?

– Do zadań Komisji ds. UE należą: sprawy związane z członkostwem Polski w UE, w szczególności zajmowanie stanowisk i wyrażanie opinii na temat projektów aktów prawnych Unii Europejskiej, projektów umów międzynarodowych planów pracy Rady i rocznych planów legislacyjnych Komisji Europejskiej, formułowanie zaleceń dla Rady Ministrów, a także rozpatrywanie informacji i innych dokumentów przedkładanych przez Radę Ministrów. Do zadań komisji należy również opiniowanie kandydatur na stanowiska w organach Unii Europejskiej.
30 sierpnia br. podczas posiedzenia komisji zaopiniowaliśmy pozytywnie kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa, który doskonale zna problematykę polskiego i europejskiego rolnictwa. Znam bardzo dobrze Pana Wojciechowskiego i jestem pewny, że będzie on skutecznie dbał o interesy rolników w Unii Europejskiej, a także o tworzenie przepisów przyjaznych rolnikom i konsumentom.

– Jakimi jeszcze sprawami zajmujecie się Państwo, pracując w Komisji ds. Unii Europejskiej?

– Komisja pracuje bardzo intensywnie. W mijającej kadencji Sejmu do końca sierpnia br. obradowaliśmy na 278 posiedzeniach. Komisja przyjęła 3 dezyderaty oraz 42 opinie. Przez swoje opinie Komisja może wpływać na stanowiska, jakie Rada Ministrów zamierza zająć w trakcie stanowienia prawa Unii Europejskiej.
W trakcie VIII kadencji Sejmu komisja powołała dwie stałe podkomisje ds. umowy handlowej Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, ds. wykorzystania środków pochodzących z UE oraz jedną podkomisję nadzwyczajną ds. polityki energetycznej Unii Europejskiej.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzicu, tłumacz dziecku świat

Niedziela wrocławska 22/2019, str. 4

[ TEMATY ]

wywiad

Wanda Mokrzycka

Joanna Kulik

Joanna Kulik

Pracuje jako terapeuta mowy i myślenia dzieci z opóźnionym rozwojem mowy. Wyprowadza wady wymowy u dzieci i młodzieży. Prowadzi diagnozę i terapię ręki. Przeprowadza treningi grafomotoryki, w tym Indywidualny Kinestetyczny Trening Pisania.
Neurologopeda Joanna Kulik w rozmowie z Wandą Mokrzycką tłumaczy, jak ważna jest rola rodzica w prawidłowym rozwoju dziecka

WANDA MOKRZYCKA: – Wychodzę z dziećmi na spacer i mijam mamy podobne do mnie. Prowadzą wózki, ale nie tłumaczą dzieciom świata, tylko rozmawiają przez telefon... Czym taka postawa może skutkować w rozwoju dziecka?

CZYTAJ DALEJ

Litania do św. Mikołaja

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję