Reklama

Z prasy zagranicznej

CHRISTIAN HEADLINES

Zwycięstwo LGBT

Ugięli się. Taki jest wniosek z niedawnej decyzji fundacji popularnej w USA sieci fast foodów Chick-fil-A, która zmienia politykę donacji. Do tej pory fundacja wspierała chrześcijańskie organizacje, jak np. Armia Zbawienia, które sprzeciwiały się ideologii LGBT i walczyły o zachowanie tradycyjnego modelu rodziny oraz małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. W rezultacie firma spotykała się często z atakami ideologów LGBT. O ile na rynku amerykańskim dawała sobie radę, to na innych rynkach, na które chciała wejść, miała spore kłopoty, wywołane przez naciski silnego lobby. Niedawno w wyniku nacisku ideologów LGBT i ostracyzmu partnerów biznesowych firma, po 6 miesiącach, zamknęła pierwszą placówkę w Wielkiej Brytanii, w Reading.

Zarząd Chick-fil-A ugiął się i zmienił politykę finansowania organizacji społecznych. Odtąd będzie wspierał przede wszystkim działania charytatywne, a zaniecha wspierania fundacji i stowarzyszeń o charakterze wyznaniowym. Decyzja ta wywołała protesty w środowiskach chrześcijańskich w USA. Zebrano nawet 100 tys. podpisów, by zmotywować firmę do zmiany decyzji, ale wydaje się, że zarząd jej nie zmieni.

THE CHRISTIAN POST

Niebezpieczny precedens

Czy jeśli działa się w interesie społecznym, można skrycie nagrywać, a później upublicznić materiał, który wskazuje na przestępstwo? Wydawałoby się, że jest to działanie zgodne z prawem i społecznie pożądane, okazuje się jednak, że w przypadku, gdy chodzi o udowodnienie nagannych postaw aborcjonistów, staje się to czynem zabronionym, za który można – okaże się wkrótce – trafić do więzienia. Na razie David Daleiden – amerykański obrońca życia, który w 2015 r. opublikował wykonane ukrytą kamerą nagrania, z których wynika, że największy aborcjonista świata: Planned Parenthood co najmniej rozmawia z przedsiębiorstwami biotechnologicznymi na temat pozyskiwania organów i tkanek od abortowanych dzieci – został skazany w pierwszej instancji i zobowiązany do wypłacenia ponad 2 mln dol. odszkodowania. Te pieniądze, zdaniem sądu, winien wpłacić na rzecz Planned Parenthood za wyrządzone szkody biznesowe.

Reklama

Wyrok amerykańskiego sądu to niebezpieczny precedens, który może skutecznie zamknąć usta obrońcom życia. Adwokaci Davida Daleidena zapowiedzieli apelację. Prolifera czeka jeszcze rozprawa karna. Zostanie w niej oskarżony o 15-krotne naruszenie prywatności. W tej sprawie zarzuca mu się m.in., że założył fikcyjną firmę biotechnologiczną i używał fałszywego nazwiska, aby zdobyć zaufanie przedstawicieli PP i odkryć przed opinią publiczną tajemnice tego wielkiego biznesu.

THE CONVERSATION

Boliwijski kryzys

Prezydent Boliwii Evo Morales w wyniku protestów ulicznych, wywołanych sfałszowaniem październikowych wyborów, został zmuszony do ustąpienia. Ostatecznie uzyskał azyl polityczny w Meksyku. Jak w związku z tym zmieniła się sytuacja w Boliwii? „Przejściowa” prezydent, była senator Jeanine Ánez, podczas pierwszego publicznego wystąpienia trzymała w ręku Biblię. W mowie do zebranych podkreśliła, że to ona jest ważna dla nowej władzy i że siła narodu pochodzi od Boga. W sytuacji Boliwii, szczególnie po 14-letnich rządach Moralesa, była to nowość, która – jak przewidują komentatorzy – może być przyczyną napięć społecznych między rdzennymi mieszkańcami 11-milionowego państwa a obywatelami, którzy choćby w części są potomkami europejskich przybyszów.

Evo Morales, który sam jest potomkiem tubylców, krytykował chrześcijaństwo, traktując je jako spuściznę po kolonizatorach, a forował tubylcze wierzenia. Wprowadził m.in. miesiąc Pachamamy, andyjskiej matki ziemi. Używał andyjskich ludowych symboli, a wybudowany pałac rządowy przystroił etnicznymi ozdobami.

Reklama

Tymczasowa prezydent jest związana z konserwatywnymi grupami chrześcijańskimi. Zdarzyło się jej nawet animistyczne praktyki andyjskich Indian przyrównać do satanizmu. Co prawda wykasowała wpisy na ten temat z mediów społecznościowych, ale tubylcza ludność to pamięta i obawia się obecnej polityki.

GALLUP

Politycy żyją złudzeniami

Niedawne badanie sondażowni Gallupa zadaje kłam powszechnemu przekonaniu, że kobiety są częściej zwolenniczkami aborcji niż mężczyźni. Z sondażu przeprowadzonego w maju br. w USA wynika, że jest przeciwnie. To panie (51 proc.) częściej określają siebie jako „pro-life” niż panowie (46 proc.). Na przeciwległym biegunie – „pro choice” – znalazło się 43 proc. kobiet i 48 proc. mężczyzn. Kobiety są także częściej niż mężczyźni zwolenniczkami całkowitego zakazu aborcji i rzadziej popierają złagodzenie prawa w tym względzie.

Obiad w gronie przyjaciół

Franciszek 17 listopada br. – w III Światowym Dniu Ubogich zjadł obiad z półtora tysiącem biednych w Auli Pawła VI w Watykanie. Wcześniej odprawił Mszę św. w Bazylice św. Piotra. Na obiad składały się specjalności kuchni śródziemnomorskiej: lasagne oraz udka z kurczaka w sosie pieczarkowym z ziemniakami, deser, owoce i kawa.

2019-12-04 07:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Pięciu za wszystkich. Pięciu kapłanów szło za cały Rybnik

2020-08-02 14:21

[ TEMATY ]

ksiądz

Rybnik

BPJG

Historia zatoczyła koło. Po wojnie pięciu młodych mężczyzn przyszło z Rybnika na Jasną Górę, by podziękować za ocalenie z wojennej pożogi. W tym roku, pięciu kapłanów przyszło z modlitwą za wszystkich, którzy z powodu pandemii nie mogli wybrać się z pielgrzymką do Częstochowy. Pielgrzymka rybnicka od 14 lat jest zarazem pieszą pielgrzymka arch. katowickiej.

Ta pielgrzymka miała być od samego początku wyjątkowa, bo to 75. – jubileuszowa, ale z wiadomych względów zamiast tysięcy pątników, w drogę na Jasną Górę wyruszyło nas pięciu księży – opowiada ks. Paweł Zieliński o samotnym pielgrzymowaniu, podkreślając, że to była trudna pielgrzymka - brakowało wspólnoty ludzi, było poczucie, że z intencjami tysięcy osób, bierze się i ich ból. Oni modlili się za nas, my za nich, to jest krwioobieg Kościoła – tłumaczył.

Szczególna intencja była ta o ustanie pandemii koronawirusa podkreśla ks. Zieliński i przypomina, że Ziemia Rybnicka jest tą, szczególnie dotkniętą epidemią. Modlono się za chorych górników i ich rodziny, o siły dla tych, którzy walczą z zagrożeniem Covid-19.

Zwrócił też uwagę, że dla niego mocnym doświadczeniem było przeżywanie kapłańskiej wspólnoty - Ale jednak to, co mnie bardzo urzeka w naszej pielgrzymce, to te tłumy, śpiewy, wspólnota, a w tym roku niestety nie było tej wspólnoty i dla nas, każdego z księży, było to bardzo ciężkie. Ale doszliśmy, jesteśmy szczęśliwi i zanosimy to wszystko Maryi” – mówił ks. Zieliński.

Za zgodą metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca oprócz ks. Pawła Zielińskiego (od trzech lat głównego przewodnika rybnickiej kolumny), pielgrzymowali: ks. Piotr Piekło, wikariusz w bazylice w Rybniku, o. Dymitr, franciszkanin pochodzący z Rybnika, ks. Radosław Adamiak, który od lat pielgrzymuje z grupą z Pszowa oraz ks. Krzysztof Nowrot, były duszpasterz akademicki w Rybniku.

Kapłani dotarli na Jasną Górę w sobotnie popołudnie, 1 sierpnia, dziś na wspólną Mszę św. dojechali wierni z Rybnika i okolic, wśród nich był Andrzej Dziewior, który od 2003 r. zawsze wchodził do sanktuarium w czołówce pielgrzymki, niosąc krzyż. Dziś także, w mundurze górniczym, przywiózł go ze sobą. W tym roku byłaby to jego 39 piesza pielgrzymka. - To była inna pielgrzymka, nie to co zawsze, wiadomo, pandemia nas rozproszyła – stwierdził emerytowany górnik. Wyjaśnił, że tradycje pieszej pielgrzymki pątnicy starali się zachować w inny sposób. Przez 4 dni trwania tradycyjnej pielgrzymki do czestochowy, tym razem mieszkańcy Rybnika i okolic tylko do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach – „te same kilometry zrobiliśmy, jakbyśmy szli tutaj do Częstochowy” zauważył i wyjaśniał, że Maryja w swoich objawieniach zawsze prosi o pokutę „dlatego my tak robimy”.

Od lat w pielgrzymce rybnickiej przychodziło ok. 4 tys. osób.

Tradycja tej pielgrzymki sięga 1946 roku. Wówczas w pieszą wędrówkę z Rybnika na Jasną Górę wraz z trzema kolegami udali się Stanisław Pol i Emil Lesik, by wypełnić śluby, które złożyli w trakcie II wojny światowej, że jak przeżyją, pójdą pieszo do Częstochowy. – „Jak przeżyja, póda piechty do Czynstochowy"- ślubowali, a pielgrzymkę podjęły następne pokolenia.

Pielgrzymowanie Ślązaków na Jasną Górę ma długą tradycję. Już Jan Długosz (1460) i Grzegorz z Sambora (zm. 1587) pisali o pielgrzymach ze Śląska. Zaborcy, okupanci, komuniści zakazywali tej formy kultu lub uporczywie przeszkadzali, jednak z każdym stuleciem liczba pątników rosła.

Obecność górnośląskich pielgrzymek na Jasnej Górze jest udokumentowana stosunkowo bogato.

Na Śląsku w pierwszych latach XX w. nastąpiło wyraźne ożywienie ruchu narodowego w wyniku działalności Wojciecha Korfantego i innych polskich działaczy. Jednym z elementów wchodzących w skład przeobrażeń politycznych i narodowych były pielgrzymki do miejsc o szczególnym znaczeniu dla polskiej sprawy. Jak podaje ks. prof. Jerzy Myszor badacz historii Górnego Śląska to właśnie w Częstochowie pielgrzymi znajdowali sprzyjający klimat dla uzewnętrznienia swych uczuć narodowych, także wśród paulinów znalazło się wielu, którzy jawnie manifestowali łączność Śląska z resztą ziem polskich, którzy angażowali się w działalność społeczną przed i w czasie akcji plebiscytowej. Właśnie po plebiscycie w 1921 r. na Górnym Śląsku w sprawie przynależności państwowej tych terenów wiele pielgrzymek parafialnych datuje swoje początki.

CZYTAJ DALEJ

Kamerun: 18 ofiar próby ataku terrorystów na kościół

2020-08-03 12:06

[ TEMATY ]

Kamerun

Oleg Zabielin/Fotolia.com

Co najmniej 18 osób straciło życie na skutek ataku na kościół w wiosce Nguetchewe na północy Kamerunu – podaje Journal du Cameroun. Napaści mieli dopuścić się dżihadyści z ugrupowania Boko Haram.

Według lokalnych źródeł, uzbrojeni bojownicy islamscy zaatakowali wioskę około godziny 23.00 w sobotę 1 sierpnia, burząc kilka domów i zabijając ludzi zanim zostali odparci przez interwencję żandarmów. Napastnicy próbowali dokonać ataku na kościół katolicki w Ngwetchewe, gdzie w 2013 r. porwali francuskiego księdza Georgesa Vandenbeuscha i innych duchownych. Większość zabitych podczas ataku została pochowana przez miejscową ludność w niedzielę. Jednak rząd Kamerunu nie wydał jeszcze oświadczenia w sprawie tego wydarzenia.

Dżihadystyczne ugrupowanie Boko Haram, którego nazwa znaczy „zachodnia edukacja jest zakazana” rozpoczęła swoje zbrodnicze działania w Nigerii w 2002 roku, ale rozszerzyła je także na inne kraje tej części Afryki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję