Reklama

Niedziela Sandomierska

Święty w hutniczym mieście

Jubileusz 100-lecia urodzin wielkiego Polaka św. Jana Pawła II wpisuje się w maleńką parafię na peryferiach hutniczego miasta wyrosłego w cieniu Świętego Krzyża, jakim jest Ostrowiec Świętokrzyski.

Niedziela sandomierska 11/2020, str. VI

[ TEMATY ]

relikwie

św. Jan Paweł II

100. rocznica urodzin JPII

Ostrowiec Świętokrzyski

Archiwum parafii

W parafii znajdują się relikwie św. Jana Pawła II

W parafii znajdują się relikwie św. Jana Pawła II

Dzielnicę Koszary i pobliską miejscowość Sudół obejmuje parafia pod wezwaniem Papieża Polaka. Jej powstanie związane jest z odejściem do domu Ojca św. Jana Pawła II. Wówczas zaistniała potrzeba budowy kościoła w tej części miasta. Budowniczy zawierzyli tę inwestycję i dedykowali kościół świętemu rodakowi. Prace tak zadziwiająco szybko postępowały, że już 21 maja 2011 r. bp Krzysztof Nitkiewicz konsekrował świątynię zaraz po beatyfikacji, a na prośbę wiernych ze swym duszpasterzem powołał parafię pw. św. Jana Pawła II.

Społeczność parafii, mimo rozległego terenu, należy do najmniejszej w mieście. Ma ona do dyspozycji nowy kościół i oddaloną 2,5 km kaplicę św. Józefa. Odpowiedzialność za powierzony skarb wiary i troska o przekazanie następnym pokoleniom tego daru owocuje powstawaniem nowych wspólnot: ostatnio zainicjowały swoją działalność Koło Różańcowe Modlitwy Rodziców za Dzieci oraz Wspólnota Wiara i Światło skupiająca woluntariuszy i rodziców z dziećmi sprawnymi inaczej. Parafia nawiązała kontakt z Zakonem Rycerzy Jana Pawła II z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na Gutwinie w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Osoba patrona integruje i inspiruje środowisko, dając także owoc szkoły imienia świętego papieża. Mimo burzliwej, choć krótkiej historii, szkoła „dwunastka” przeszła reorganizację i dzisiaj cieszy się uznaniem i dobrą opinią rodziców posyłających swoje dzieci do tej placówki nie tylko z parafii, ale i z miasta. Dobra atmosfera, podmiotowość ucznia, profesjonalność grona pedagogicznego, przekazywane wartości i poczucie bezpieczeństwa to sprawdzone atuty. Grono pedagogiczne, dyrektor, rodzice wypracowali przyjazne dla integralnego rozwoju młodego człowieka miejsce nauki, wychowania i zabawy. Imię szkole nadano 17 maja 2008 r. Dewiza: „Jesteście przyszłością świata, od Was zależy jutrzejszy dzień” nie traci na aktualności. Organizowane Dni Papieskie, rocznice pontyfikatu i urodzin propagują postać, nauczanie i przesłanie patrona.

Reklama

Parafia z pamiątek związanych z patronem posiada jego różaniec, relikwie, kamień węgielny pobłogosławiony przez papieża Benedykta XVI 18 lipca 2008 r. i dotknięty do grobu Jana Pawła II. Wmurowanie tego kamienia miało miejsce 20 listopada 2009 r. przez bp. Edwarda Frankowskiego.

Chociaż liczebnie jest to najmniejsza parafia w mieście, to można dostrzec, że duchowość wiernych rozwija się w różnych sferach. Najbardziej można ją zauważyć podczas miesięcznych nabożeństw, które odbywają się każdego 2. i 16. dnia miesiąca. W tym czasie dominują intencje dotyczące życia rodzinnego, prośby o uzdrowienia z chorób, uwolnienia z nałogów, o potomstwo, o pracę, ale też o wartości duchowe, o wiarę, o pokój serca, o przemianę wnętrza. To właśnie w tych intencjach możemy dopatrzeć się owocu nauki Jana Pawła II, który zawsze podkreślał w swoich wystąpieniach, jak ważna jest sfera duchowa, rodzinna, a także praca.

2020-03-10 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złota szkoła

Niedziela sandomierska 20/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

konkurs

Ostrowiec Świętokrzyski

NBP

Archiwum szkoły

To nie pierwszy sukces uczniów Katolika

To nie pierwszy sukces uczniów Katolika

Ostrowiecka szkoła katolicka zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Narodowego Banku Polskiego.

Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcąco im. ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim pod opieką nauczycieli koordynatorów wzięli udział w II edycji ogólnopolskiego programu „Złote Szkoły NBP”, którego ideą jest rozwijanie kompetencji ekonomicznych młodego pokolenia. Celem programu jest aktywizowanie nauczycieli i uczniów oraz stworzenie sieci szkół zaangażowanych w poszerzanie edukacji ekonomicznej. Uczniowie będący pomysłodawcami inicjatyw w ramach konkursu zawiązali drużynę nazywaną Drużyną Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Aby móc otrzymać tytuł Złotej Szkoły uczniowie i nauczyciele liceum zrealizowali szereg obowiązkowych zadań. W ramach pierwszego, czyli „Lekcji z ekonomią” były prowadzone interdyscyplinarne zajęcia z niemalże wszystkich przedmiotów, a ich celem było łączenie tematyki ekonomii z innymi dziedzinami wiedzy. Kolejnym zrealizowanym zadaniem była „Szkolna debata” poświęcona tematowi przewodniemu programu i przeprowadzona w stylu debaty panelowej. W liceum odbyły się dwie debaty w języku angielskim i polskim. Nad przebiegiem obu debat czuwali eksperci z zakresu finansów. Ostatnim zadaniem do zrealizowania był warsztat uczniowski polegający na przygotowaniu i przeprowadzeniu przez uczniów należących do drużyny z pomocą opiekuna merytorycznego warsztatu utrwalającego praktyczne aspekty wiedzy z zakresu tematu przewodniego edycji. Warsztat prowadzony był przez Drużyną Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w liceum, PSP 9 w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Uniwersytecie III Wieku mieszczącym się w budynku uczelni WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Aby ubiegać się o tytuł „Złotej Szkoły NBP”, szkoły musiały zdobyć najwyższą punktację za zrealizowane zadania. Komisja programu oceniała pomysłowość, metody i narzędzia edukacyjne, dopasowanie zadań do wieku i percepcji odbiorców, jakość i atrakcyjność realizacji, przydatność w praktyce, zasięg i poziom zaangażowania odbiorców. W dniu 28 kwietnia 2022 r. odbyła się uroczysta finałowa gala II edycji programu Złote Szkoły NBP w trakcie której zostały ogłoszone wyniki konkursu. Uczniowie i nauczyciele Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim za zadanie „Debata Szkolna” zostali nagrodzeni I miejscem, co jest równoznaczne z otrzymaniem tytułu „Złotej Szkoły NBP”.

CZYTAJ DALEJ

Między wolnością a przeznaczeniem

2022-06-21 13:48

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 16

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Słowa: „wolność” i „przeznaczenie”, wydają się nam całkowicie niemożliwe do pogodzenia. Najczęściej ludzie w swoim życiu wybierają jedną z postaw: część z nich twierdzi, że są całkowicie wolni, ponieważ cieszą się wolnością słowa, swobodami obywatelskimi czy wreszcie wolnością w podejmowanych przez siebie życiowych wyborach, a inni są przekonani, że ich losem kieruje ślepa fortuna czy fatum, zdają się całkowicie podporządkowywać swoje życie przeznaczeniu lub popadają w melancholię, twierdząc, że musi być tak, jak jest, gdyż każda próba zmiany życia jest skazana na porażkę. W Liturgii Słowa 13. niedzieli zwykłej te dwa terminy: „wolność” i „przeznaczenie”, ustawicznie się przeplatają. Czytania dzisiejszej niedzieli pokazują, w jaki tajemniczy sposób łączą się ze sobą wolny wybór człowieka i Boża Opatrzność.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wakacyjny koncert „Nie lękajcie się”.

2022-06-26 14:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

25 czerwca Atlas Arena zgromadziła prawie 5 tysięcy uczestników wokół zorganizowanego koncertu charytatywnego na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami oraz dzieci – uchodźców z Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję