Reklama

Niedziela Łódzka

Tęsknimy za swoimi uczniami

Nikt z nas nie spodziewał się, że w ciągu paru tygodni wirus tak mocno zmieni nasze życie, również polską szkołę.

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. 53

[ TEMATY ]

szkoła

koronawirus

Piotr Drzewiecki

Uczniowie i nauczyciel Zespołu Szkół Salezjanskich

Uczniowie i nauczyciel Zespołu Szkół Salezjanskich

Z dnia na dzień uczniowie i nauczyciele ze szkolnych ławek i korytarzy musieli przenieść się w przestrzeń Librusa, Vulcana, Office’a czy innych platform internetowych. Wszyscy zostaliśmy postawieni przed nowym, niełatwym zadaniem – zdalnym nauczaniem. Dla nauczycieli oznaczało to szybkie doszkolenie się z metod internetowej prezentacji wiedzy.

Dla uczniów to nauczenie się nowej formy komunikacji z nauczycielami bez bezpośredniego kontaktu, odczytywania ich poleceń i wskazówek. Dla rodziców to przejęcie obowiązku doglądania swoich dzieci w bieżących postępach edukacyjnych, ale także zapewnienie im odpowiedniego miejsca, ciszy, czasu i dostępu do komputera z internetem. Po miesiącu nauki zdalnej (jako nauczyciel) mogę śmiało powiedzieć, że wszyscy zdaliśmy ten egzamin na ocenę bardzo dobrą.

Reklama

Z punktu widzenia nauczyciela nauczanie zdalne wymaga dużo więcej pracy niż przygotowanie normalnej lekcji, ponieważ musimy tak opracować materiał, by był on łatwo przyswajalny dla wszystkich dzieci. Niezastąpiona w tym nauczaniu jest także rola rodziców, którzy w tym czasie pełnią rolę „nauczycieli zastępczych”, prowadząc niejako i doglądając naukę swoich dzieci.

Wiem od swoich uczniów, że dzisiaj bardzo tęsknią za szkołą. Wszyscy zobaczyliśmy, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem, jak bardzo nam siebie brakuje. Uczniowie tęsknią za swoimi koleżankami i kolegami, bo czymś innym jest zobaczyć kogoś na kamerce, usłyszeć przez telefon, a co innego uścisnąć rękę na powitanie czy przywitać się „na misia”. My, nauczyciele, bardzo tęsknimy za rozmowami ze swoimi uczniami, co ciekawe, czasem nawet z tymi, którzy na co dzień przeszkadzają w lekcji albo zadają setki męczących pytań. Tęsknimy za możliwością rozdania papierowych sprawdzianów czy wysłuchania przygotowanych przez naszych wychowanków wystąpień. Ale chyba na to spotkanie jeszcze trochę poczekamy, oby jak najkrócej.

W szkole online wcale pracy nie ubywa, a wręcz przybywa i wszyscy to odczuwamy. Codziennie kilkugodzinne przebywanie przed ekranem monitora jest bardzo męczące. Uważam jednak, że ten czas nie jest zmarnowany. Dużo się od siebie nawzajem nauczyliśmy – również my, nauczyciele. Szkoła przybrała inny wymiar. Nie tylko uczy się uczeń, ale także nauczyciel i rodzic. Niech ten czas jeszcze bardziej nas zmotywuje do tego, byśmy się wszyscy nawzajem coraz lepiej rozumieli.

2020-04-21 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Codziennie modlę się za tę szkołę

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 51/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum Zespołu Szkół Katolickich w Żarach

Raz w miesiącu odprawiana jest Msza św. dla szkoły

Raz w miesiącu odprawiana jest Msza św. dla szkoły

Szkoła, a właściwie zespół szkół - bo Żary mogą pochwalić się katolicką podstawówką, gimnazjum i liceum - nie narzeka na brak uczniów. Wręcz przeciwnie, chętnych jest tylu, że nie dla wszystkich starcza miejsc. Co takiego przyciąga dzieci, młodzież i rodziców? O tym opowiadają ks. prał. Tadeusz Dobrucki i dyrektor Małgorzata Penkal

Całemu zespołowi szkół patronuje Jan Paweł II. - Kiedy przyszedłem do Żar 16 lat temu, dowiedziałem się, że ze strony osób świeckich wyszła inicjatywa, żeby stworzyć tu szkołę katolicką - wspomina ks. Tadeusz Dobrucki, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Rozmawiałem wtedy z paniami Danutą Madej i Anną Łobodą, sam miałem już za sobą budowę jednego kościoła, remont drugiego, budowę plebanii, a więc robiłem już w życiu różne rzeczy i stwierdziłem, że jeśli tylko znajdą się ludzie, którzy będą umieli tę szkołę prowadzić, to ja się włączę do współpracy. I tak w 1997 r. założyliśmy szkołę podstawową.

CZYTAJ DALEJ

Czas nawrócenia

Niedziela Ogólnopolska 3/2018, str. 33

[ TEMATY ]

Ewangelia

Graziako

Kościół parafialny w Oleszycach. Mal. Eugeniusz Mucha

Kościół parafialny w Oleszycach. Mal. Eugeniusz Mucha

W języku greckim mamy dwa słowa na określenie czasu: „chronos” i „kairos”. „Chronos” odnosi się do czasu, który jest mierzony w sekundach, godzinach i latach. W „kairosie” chodzi nie tyle o rozciągłość i miarę, ile o sens, wyzwania danego czasu. Dzisiejsze czytania wskazują na „kairos”, na czas nawrócenia. Jonasz głosi mieszkańcom Niniwy nawrócenie tu i teraz, bo potem nie będzie już czasu: „Jeszcze czterdzieści dni, a Niniwa zostanie zburzona”. Paweł Apostoł ostrzega: „Mówię wam, bracia, czas jest krótki”. I nie chodzi tu jedynie o to, że czas szybko przemija, ale o nawrócenie, o zobaczenie rzeczywistości doczesnej w perspektywie wieczności. Wreszcie Jezus stwierdza jasno: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się...”. Owo wypełnienie się czasu oznacza pojawienie się Jezusa Chrystusa, Boga, który stał się człowiekiem. Królestwo Boże jest bliskie, bo Bóg wcielony wszedł między ludzi. A zatem w zwykłą przemijalność czasu, w nieubłagany „chronos” weszła wieczność. Czas przestaje być odliczaniem lat, które prowadzą nas ku nieuchronnej śmierci, a staje się obietnicą życia wiecznego. Bóg może nam dać taką obietnicę, bo jest Panem wszystkiego, także czasu. Nie tylko sam istnieje poza czasem, ale też jest Stwórcą czasu. Naszą odpowiedzią na obietnicę Boga ma być nawrócenie. Człowiek ma jednak skłonność łudzenia się, że na nawrócenie się jest jeszcze czas. Mówimy sobie: Może jeszcze nie dziś, bo muszę się skoncentrować na innych rzeczach, ale w przyszłości jak najbardziej. Ale uwaga! Z nawróceniem nie jest tak, że kiedy nam się zachce, to się nawrócimy. Nawrócenie jest możliwe jako odpowiedź na łaskę Boga, która zostaje nam dana w określonym „kairos”. A nie zawsze jest „kairos”. Czym więc jest nawrócenie? To odwrócenie się od zgnuśnienia i grzechu i zwrócenie się ku osobowemu Bogu i Jego przykazaniom. Każdy musi rozeznać, co to konkretnie oznacza w jego życiu. Bóg nie tylko oczekuje od nas nawrócenia, ale też chce nas posyłać, byśmy stawali się „rybakami ludzi”, byśmy pomagali innym chodzić ścieżkami Pana. Szczególnie ważne jest przekazywanie wiary w naszych rodzinach. Nie chodzi tu o ciągłe moralizowanie i pouczanie, ale o świadczenie przez własne nawracanie się. Relatywizacja doczesności, w tym życia rodzinnego, do której wzywa nas św. Paweł w II czytaniu, nie oznacza życia pozornego, jakiejś alienacji, ucieczki od świata, ale wskazuje na właściwą hierarchię wartości. Ważne jest bowiem, by dzieci były dobrze wykształcone, ale jeszcze ważniejsze jest, by miały Boga w sercu.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież odwołuje swój udział w uroczystościach z powodu powracającej rwy kulszowej

2021-01-23 19:51

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Z powodu ponownego ataku rwy kulszowej papież Franciszek znów odwołał swój udział w uroczystościach, którym miał przewodniczyć. W niedzielę nie odprawi porannej Mszy św. Przełożono też jego spotkanie z korpusem dyplomatycznym planowane na poniedziałek - podał Watykan.

W komunikacie przekazanym w sobotę dziennikarzom dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni napisał, że z powodu ponownego ataku rwy kulszowej papież nie odprawi Mszy św. w Niedzielę Słowa Bożego w bazylice Świętego Piotra. W jego zastępstwie uczyni to przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella. W południe papież zwróci się natomiast do wiernych przed modlitwą Anioł Pański z biblioteki w Pałacu Apostolskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję