Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2020, str. 9

Duch polskiej wsi

Duszpasterze rolników z całej Polski spotkali się 1 czerwca br. na Jasnej Górze, by porozmawiać o bieżących sprawach polskiego rolnictwa, m.in. o wrześniowych ogólnopolskich dożynkach. Spotkaniu przewodniczył bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników.

– Celem duszpasterstwa jest animowanie duszpasterzy, natomiast planowanie gospodarcze należy do ministra i związkowców różnego kalibru – wyjaśnił bp Białogłowski. – Problemów duszpasterskich jest kilka, pierwszy to duch wsi polskiej, czyli duch rodzin rolniczych i pszczelarzy, poza tym dzietność i chęć pozostawania i przejmowania pracy rolniczej, ogrodniczej, warzywniczej, pszczelarskiej przez młode pokolenie.

Jednym z tematów rozważanych podczas jasnogórskiego spotkania były tegoroczne dożynki. Na pytanie, czy Dożynki Jasnogórskie w tym roku się odbędą, bp Białogłowski odpowiedział: – Tylko Pan Bóg wie. Pewnie w jakiejś, choćby bardzo okrojonej formie, będą. Na razie wydaje się, że wszystko idzie ku lepszemu, bo jest nieograniczona liczba uczestników liturgii w świątyniach, wprawdzie z maseczkami, jako środek zabezpieczający przed wirusami, ale modlimy się i liczymy na to, że będzie można udać się na jasnogórski szczyt. A jaka będzie liczba uczestniczących w dożynkach – czas pokaże. Wszystko zależy od tego, jak się będzie rozwijać sytuacja pandemiczna w kraju.

Podziękować Panu Bogu

27. Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego odbyła się 31 maja br. w niewielkiej grupie, ale przybyli reprezentanci samorządowców z całej Polski.

Tadeusz Wrona, przewodniczący Ligi Krajowej, organizator pielgrzymki, powiedział: – Od odrodzenia polskiego samorządu właśnie tutaj przychodzimy po to, żeby dziękować Matce Bożej, dziękować Panu Bogu za opiekę nad wspólnotami lokalnymi, nad naszymi mieszkańcami, i również nad tymi, którzy próbują służyć mieszkańcom.

Pielgrzymka była przeżywana w roku jubileuszu 30-lecia tworzenia struktur samorządów. – Trzeba pamiętać, że samorząd to jest część struktury państwa, to jest blisko 2,5 tys. gmin, 300 powiatów, 16 województw samorządowych. To jest olbrzymia liczba osób, które mają mandat społeczny, i które w radach gmin, powiatów, w sejmikach województw pochylają się nad sprawami, które są ważne – podkreślił Tadeusz Wrona.

Reklama

Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji polskich samorządów przewodniczył ks. Kazimierz Kurek, duszpasterz tej grupy. Wielu samorządowców uczestniczyło w niej dzięki transmisji internetowej.

O ustanie epidemii i dobre plony

8. Ogólnopolska Duchowa Pielgrzymka Żywego Różańca trwała w dniach 5-6 czerwca na Jasnej Górze. Przyświecały jej słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”, a szczególną intencją była prośba o ustanie pandemii COVID-19 i dar deszczu oraz o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Do duchowego pielgrzymowania, na stronie internetowej Miesięcznika Formacyjnego Różaniec zaprasza moderator krajowy ks. Jacek Gancarek: „Nasza pielgrzymka w tym roku nie może odbyć się w sposób fizyczny, będziemy pielgrzymować w sposób duchowy. Miejscem naszego pielgrzymowania staje się tak jak zawsze Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej”.

Podczas pielgrzymki rozpoczął się także trzeci rok Wielkiej Nowenny Różańcowej. Temat, który w tym roku będzie rozważany, to: „Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”.

2020-06-10 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję