Reklama

Niedziela Kielecka

Diecezja gości pielgrzymów

Jak Polska długa i szeroka lipiec i sierpień jest czasem pielgrzymowania. Także przez nasze wsie i miasteczka wędrują pielgrzymi z Rzeszowa, Przemyśla, Sandomierza, Ostrowca i innych miast. Idą pieszo, grupami, indywidualnie, jadą rowerami.

2020-07-28 10:38

Niedziela kielecka 31/2020, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

K.D.

Pielgrzymka rzeszowska jest co roku goszczona w Nowym Korczynie

Patrzymy na ich świadectwo, trud, bąble, ale i szczerą radość, z jaką idą do Matki. Trzeba nakarmić strudzonych wędrowców, przygotować posłanie na nocleg. A ile razy na drogę gospodynie dowożą jeszcze pyszne wypieki, świeże bułki z jagodami, owoce, kompot… A pątnicy onieśmieleni ludzką życzliwością dziękują, jak potrafią i zapewniają o modlitwie za swoich dobroczyńców. I niosą też nasze ciche prośby na Jasną Górę przed tron Maryi.

W tym roku jest inaczej. Nie widzimy wielu pielgrzymów na drogach. Idą w mniejszych grupach, sztafetami, dostosowani do wymogów sanitarnych spowodowanych epidemią. Najważniejsze jednak, że idą. Ich modlitwa, trud, świadectwo nadziei są nam dziś szczególnie potrzebne.

Piekoszów gości pątników z ostrowieckiej i sandomierskiej Nocują z 7 na 8 sierpnia. Pątnicy zatrzymują się na modlitwę w sanktuarium Matki Bożej Piekoszowskiej. Uczestników pielgrzymki przyjmują pod swój dach parafianie. – Co roku gościmy pątników z niezwykłą radością i serdecznością. Są rodziny, które przyjmują od lat pielgrzymów. Oczekują na nich. Chcemy ich przyjąć z otwartymi sercami. Wiadomo, że w tym roku pielgrzymka ma charakter sztafety, dlatego nie będzie noclegów u gospodarzy ze względu na epidemię. Również kontakty społeczne z racji zaleceń sanepidu muszą być ograniczane, jednak spodziewamy się u nas grupy pątników zmierzających na Jasną Górę. Przyjmiemy ich, jak zawsze, z otwartością – mówi ks. Michał Haśnik przed pielgrzymką.

Reklama

Elżbieta i Grzegorz Wawrzeńczyk z Micigozdu koło Piekoszowa mówią, że dla ich rodziny jest to ważne wydarzenie. – Zazwyczaj mamy kontakt z osobami, które u nas nocowały. Zgłaszają się wcześniej, pytając czy mogą do nas przyjść na nocleg. Czasem jest to pięć, a czasem osiem osób. Były u nas rodziny, starsi ludzie, porządkowi, chłopcy, dziewczęta. Córka Kamila jest w szkole muzycznej i ogromnie ucieszyła się, gdy nocowała u nas grupa muzyczna. Razem grali i śpiewali. Sami byliśmy kiedyś pielgrzymami i znamy ten trud. Dlatego zawsze chcemy ugościć ich jak najlepiej. Teraz już nie chodzimy na pielgrzymki, ale jesteśmy we wspólnocie Domowego Kościoła. Doceniamy jednak świadectwo tych, którzy idą na Jasną Górę, ich wysiłek, entuzjazm i wiarę – opowiada Elżbieta.

Wdzięczność zostaje

– Sam w młodości byłem pielgrzymem. Z pielgrzymką kielecką szedłem 18 razy, wcześniej z warszawską. W 1981 r. szło w niej 52 tys. ludzi. Jednak to były inne czasy. To była jedyna pielgrzymka w kraju. Spaliśmy wyłącznie w namiotach, był jedynie suchy prowiant, ale przetrwaliśmy te dziewięć dni. Goszcząc pielgrzymów oddaję to, co kiedyś otrzymałem, gdy ludzie zapraszali na nocleg, dzielili się, czym mieli. Ta wdzięczność pozostaje – mówi ks. Edward Nowak – proboszcz parafii w Książu Wielkim. – Pielgrzymi z przemyskiej co roku zatrzymują się w trzech naszych parafiach: w Książu Wielkim, Książu Małym i Słaboszowie. Zakwaterowani są w różnych wioskach, gdzie przyjmują ich z wielką życzliwością gospodarze. To duża grupa stąd, dzięki uprzejmości dyrekcji, niektórzy również nocują w szkołach – opowiada ks. Edward Nowak. Książ Wielki gościł na początku lipca 40. Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymkę Przemyską. Grupa 150 pątników szła w systemie sztafetowym z księżmi, siostrami zakonnymi. Wspólnie modlili się w kościele w czasie Mszy św. Pątników prowadził abp Adam Szal, który – jak nam wiadomo – przeszedł cała trasę z pielgrzymami. 9 lipca Książ Wielki gościł z kolei kilkunastu pielgrzymów rowerowej z Tarnowa. Koło Gospodyń Wiejskich zadbało dla nich o posiłek. Odjechali wdzięczni i zadowoleni.

Przechodząca pielgrzymka wyzwala w ludziach dobro i mobilizuje do wspólnego działania

Jak starzy przyjaciele

Jolanta Motyl z parafii Nowy Korczyn od piętnastu lat przyjmuje grupę zajmującą się organizacją zaplecza liturgicznego i zakrystii w rzeszowskiej pielgrzymce. Stanowi ją zespół kilkunastu przyjaciół i zgrana ekipa odpowiadająca za przygotowanie ołtarza, krzesła, bieliznę ołtarzową, szaty liturgiczne etc. – To wspaniali ludzie, cudowne środowisko. Wśród nich są Jan i Małgorzata Frącz z dziećmi. Kiedy są w trasie, zawsze dzwonią z pytaniem, czy ich przyjmiemy? Do dyspozycji oddajemy im cztery pokoje, gotuję pyszną zupę, jeśli akurat wypada niedziela to rosół, piekę kilka tradycyjnych ciast. Ale oni nie są wymagający. My już się znamy jak starzy przyjaciele. Po wspólnym obiedzie zawsze przynajmniej dwie godziny spędzamy na rozmowie przy kawie. Opowiadamy, co u nas słychać, co u dzieci. Ja pamiętam jeszcze, jak ich dzieci były małe, szły razem z rodzicami w pielgrzymce. Teraz to już studenci i wciąż chodzą pieszo na Jasną Górę. Podziwiam ich oddanie pielgrzymce. Teraz są w wieku 50, 60 plus, a i tak idą. Nawet jak mają obowiązki służbowe, to wyjeżdżają na dzień do Rzeszowa i znowu wracają.

Reklama

Pielgrzymom gra Orkiestra Dęta

– Przedtem także przyjmowałam pielgrzymów. Pamiętam dom był jeszcze niewykończony, brakowało okien. Mocno padało, kiedy pielgrzymi dotarli do Nowego Korczyna, nie bardzo mogli wszyscy znaleźć nocleg. Żal mi się zrobiło tej młodzieży. Chodźcie – powiedziałam do nich. Było wtedy u nas aż 45 osób. Zajęli cały dom. Najważniejsze, że nie padało im na głowy. W strachu po ludzku pomyślałam: Boże! Tylko co ja im dam wszystkim jeść? Miałam jakiś żur, kiełbasę, jajka, bigos, tylko czy nie zabraknie? Przecież szykowałam się na dużo mniej osób. Pobiegłam jeszcze do sklepu… Proszę sobie wyobrazić, że starczyło dla wszystkich, do dziś nie wiem jak to się stało – opowiada Jolanta Motyl.

– Rano zawsze pielgrzymi mają u nas Mszę św. Potem moment wytchnienia przed drogą i wyruszają w trasę. I to jest ten najbardziej wzruszający moment, bo na rogatkach miasta żegna ich Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Nowego Korczyna im. Jana III Sobieskiego. Na ulice wychodzą ludzie, machają. Wielu zakręci się łza, ktoś wspomina jak sam szedł. Pątnicy zapewniają o modlitwie, pamięci i o tym, że wrócą. Tym razem jednak będzie nieco inaczej.

Gościnność to piękna cecha

43. Pielgrzymka Rzeszowska na Jasną Górę będzie miała inny charakter. Organizatorzy napisali już list do proboszcza ks. Pawła Majewskiego, dziękując wszystkim parafianom za poprzednie lata, za dar gościnności, jakiej doświadczają zawsze w Nowym Korczynie i w sanktuarium św. Kingi. Grupa kapłanów wyruszy w drogę i poniesie wszystkie intencje pielgrzymów na Jasną Górę przed tron Matki Bożej Częstochowskiej. W Nowym Korczynie zatrzymają się na Mszę św. 8 sierpnia.

Biblijne opisy zawierają wiele historii o gościnie. Począwszy do Abrahama, który przyjął trzech strudzonych wędrowców w upalny dzień, a tak naprawdę ugościł samego Boga. Wiemy, jak zmieniło go to spotkanie. „Nie zapominajmy o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę” – napisał autor listu do Hebrajczyków (13, 2 ). Gościnność jest tożsama od wieków z naszą kulturą, mówi się „staropolska gościnność”, „Gość w dom, Bóg w dom”. Oby w nas ta piękna cecha pozostała.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymkowe refleksje

2020-08-05 07:21

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2020, str. III

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

pielgrzymi

pandemia

Ks. Marcin Miczkuła

Pielgrzymi w Wolinie – widok na tle kościoła św. Mikołaja

Pod koniec lipca wyruszyła Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

Tradycyjnie rozpoczyna się ona w sanktuarium „Sursum Corda” w Pustkowie. Pątnicy zmierzają następnie do zachodniopomorskich miast biskupich. Najpierw do Kamienia Pomorskiego, potem do Wolina, aby w końcu dotrzeć do Szczecina i ruszyć na Jasną Górę. Dla Wolina rok 2020 jest swoistym jubileuszem, ponieważ w październiku będziemy obchodzić 880. rocznicę ustanowienia biskupstwa pomorskiego ze stolicą w tym mieście.

CZYTAJ DALEJ

27-latek z trzymetrowym krzyżem dotarł do Gniezna

2020-08-10 11:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

facebook.com/panstwoBoze

Michał Ulewiński od prawie dwóch miesięcy przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na plecach i modli się o nawrócenie narodu. 8 sierpnia dotarł do Gniezna.

- Kochani już około 1300 km za mną. Dzisiaj dotarłem do Gniezna, do pokonania zostało mi około 350 km (pozioma belka krzyża) - pisze na prowadzonym przez siebie profilu "Państwo Boże" Michał.

Jak zaznaczał już na początku swojej pielgrzymki, pragnie aby jego droga uczyniła nad Polską znak krzyża. Przeszedł już znad morza na Giewont, stamtąd właśnie do Gniezna, skąd wyruszy do Sokółki.

Michał na swoim profilu dzieli się swoimi przemyśleniami z pobytu w Gnieźnie:

Kochani, patrząc na pomnik pierwszego króla Polski i Sanktuarium pierwszego męczennika, prosiłem o głębsze przesłanie od naszego Ojca. My ludzie wiary musimy paść przed Bogiem na kolana i podjąć narodową pokutę: Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.” Jezus Chrystus chce, aby Polska była wielka i święta, a my uwierzmy w końcu Bogu i zacznijmy pełnić Jego Świętą Wolę.

Przez narodową pokutę i pracę nad tym, aby ustawodawstwo cywilne było zgodne z prawem Bożym, proroctwo z dzienniczka się wypełni. Od naszej postawy i zjednoczenia zależy czy Polska będzie światłem dla innych narodów i tak jak w przeszłości Jezus Chrystus chciał królować nad światem przez Francję, tak teraz wybrał sobie nasz kraj. Mam nadzieję, że odpowiemy na Boże wezwanie i Chrystus będzie królem w każdym tego słowa znaczeniu...

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Zebrzydowska: kard. Dziwisz apeluje o jedność społeczną

2020-08-13 13:06

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Kalwaria Zebrzydowska

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Jesteśmy świadkami pogłębiających się podziałów społeczeństwa, antagonistycznych stronnictw walczących o władzę lub o utrzymanie władzy – mówił kard. Stanisław Dziwisz w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej. - Wyciągajmy rękę do zgody, bądźmy gotowi do pojednania i przebaczenia – zaapelował.

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał w homilii słowa Jana Pawła II, który w 2002 roku w sanktuarium kalwaryjskim apelował o modlitwę do Maryi, „aby wypraszała jedność wiary, jedność ducha i myśli, jedność rodzin i jedność społeczną”.

- A co powiedzieć o sytuacji w naszym kraju dzisiaj, zwłaszcza o naszej „jedności społecznej”? Jesteśmy świadkami pogłębiających się podziałów społeczeństwa, antagonistycznych stronnictw walczących o władzę lub o utrzymanie władzy – mówił hierarcha. - Jedni drugich nie słuchają, marnotrawiąc energię na wytykanie błędów politycznego przeciwnika, zamiast zespolić siły do budowania dobra wspólnego – wskazywał.

Jak podkreślił, w tym kontekście dochodzi do „aktów wandalizmu, do poniewierania narodowych i religijnych symboli, do obrażania uczuć ludzi wierzących”. - Nie uszanowano nawet i sprofanowano pomnik Chrystusa z krzyżem stojący w Warszawie przed Bazyliką Świętego Krzyża - przypomniał krakowski metropolita senior, dodając że o tym pomniku mówił w 1979 roku Jan Paweł II, że pod tymi samymi gruzami, co Warszawa w 1944 roku, „legł również Chrystus-Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu”.

- Siostry i bracia, nie ulegajmy zniechęceniu. Nie zatrzymujmy się na tym, co nas dzieli, bo przecież w nas i wokół nas jest wiele dobra, wiele ofiarności, wiele miłości. Umacniajmy w nas to, co dobre, co buduje, co zacieśnia osobiste i społeczne więzi – zaapelował hierarcha.

Dodał, że wielką i odpowiedzialną rolę mogą w tym odegrać media, kształtujące opinię społeczną. - Powołane są do tego, by nie dzielić, ale łączyć i umacniać wspólnotę – zaznaczył.

- Wyciągajmy rękę do zgody, bądźmy gotowi do pojednania i przebaczenia, świadomi, że trzeba zaczynać od siebie, od osobistego nawrócenia, od porządkowania naszych serc, by wnosić wkład w budowanie braterskiej i solidarnej wspólnoty, prawdziwego i twórczego pokoju – prosił kard. Dziwisz.

W kalwaryjskim sanktuarium trwa coroczny odpust Wniebowzięcia NMP, który tradycyjnie przyciąga tysiące wiernych z kraju i zagranicy i należy do największych odpustów maryjnych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję