Reklama

Niedziela Legnicka

Projekt fotowoltaiczny

Współpraca Politechniki Wrocławskiej z parafią w Męcince dynamicznie się rozwija.

Niedziela legnicka 32/2020, str. VII

[ TEMATY ]

współpraca

fotowoltaika

Maciej Gwoździewicz

współpraca między politechniką i parafią wszystkim się opłaca – twierdzą uczestnicy projektu

współpraca między politechniką i parafią wszystkim się opłaca – twierdzą uczestnicy projektu

Student ostatniego semestru inżynierii odnawialnychźŹródeł energii na Filii Politechniki w Legnicy, Kacper Zwierzchowski rozpoczął realizację pracy inżynierskiej pt. Mikroinstalacja fotowoltaiczna w parafii św. Andrzeja Apostoła w Męcince. Zaś student elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, Daniel Duś, kończy pracę magisterską pt. Optymalizacja zużycia energii elektrycznej na przykładzie parafii św. Andrzeja Apostoła w Męcince. Obie prace dyplomowe prowadzi dr inż. Maciej Gwoździewicz.

Reklama

Proboszcz parafii, ks. dr Marek Kluwak jest konsultantem „z przemysłu” wyżej wymienionych prac.

– Kościoły są traktowane przez dystrybutorów energii elektrycznej jako odbiorcy przemysłowi. Skutkuje to rozliczaniem zużycia energii elektrycznej w taryfie C. W analizowanych przez nas kościołach zużycie energii elektrycznej jest relatywnie niskie, tak samo jak moc szczytowa, która determinuje opłatę stałą w kosztach energii elektrycznej. Na szczęście plebanie są traktowane jak odbiorcy indywidualni. W przypadku parafii w Męcince zaproponowaliśmy zmianę taryfy na G11, gdyż księdzu proboszczowi całkowicie nie opłacały się obecne taryfy – powiedział dr inż. Maciej Gwoździewicz.

Współpraca z politechniką jest dla nas bardzo cenna, gdyż otwiera nas na nowoczesne rozwiązania i pozwala zastosować je w parafii. Mam nadzieję, że dzięki tej formie współpracy w przyszłości także inne parafię będą mogły zoptymalizować swoje koszty zużycia energii elektrycznej – podkreśla z kolei ks. Marek Kluwak.

2020-08-05 07:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Wierni temu, co sprawdzone

2021-08-04 12:53

Piotr Twardowski

Uczestnicy jubileuszowego spotkania

Uczestnicy jubileuszowego spotkania

    Oddział Związku Podhalan w Odrowążu Podhalańskim działa od 100 lat!

    W związku z jubileuszem górale świętowali wraz z licznie przybyłymi do miejscowosci reprezentacjami innych oddziałów oraz przedstawicielami władz państwowych i lokalnych. Głównym punktem uroczystości była Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Władysława Zązla – kapelana Związku Podhalan. - Dziś Odrowąż jest wizytówką Podhala, dziś jest jego stolicą – mówił do zebranych w kościele parafialnym ks. Władysław Zązel. I dodał: - Wczoraj, przeszłość zostawmy już Panu Bogu, Jego Miłosierdziu. Przyszłość? A kto wie, czy doczekamy, czy dożyjemy jutra? Ważne jest to, co teraz. Ważne, by Związek Podhalan wytrwał w wierze ojców. Pozostał wierny temu, co prawdziwe i sprawdzone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję