Reklama

Niedziela Kielecka

Wyciszyć się i odpocząć w „Betanii”

Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy Diecezji Kieleckiej „Betania” w Rabce-Zdroju jest wyjątkowym miejscem.

Niedziela kielecka 35/2020, str. V

[ TEMATY ]

rekolekcje

dom formacyjno‑rekolekcyjny

TER

„Betania” zaprasza przez cały rok

„Betania” zaprasza przez cały rok

W przeszłości były tu organizowane oazy dla dzieci i młodzieży z naszej diecezji. Dziesiątki osób wspominają te chwile z nostalgią. Dzisiaj wszystko się zmieniło. Budynki zostały wyremontowane. Ktoś, kto wraca do tego miejsca po latach, na pewno go nie pozna. Nie zmieniło się jedno: cisza, spokój i wyjątkowy klimat. Dlatego tak chętnie przyjeżdżają tu zarówno rodziny z dziećmi, jak i całe grupy. Na miejscu są dwie kaplice, w których można uczestniczyć w Eucharystii. Ośrodek oferuje całodzienne wyżywienie, można również organizować spotkania przy ognisku.

Oaza spokoju

Ośrodek się zmienił, ale zmieniła się także Rabka-Zdrój. Oczywiście wypiękniała i stała się bardziej spokojna, zniknęły tłumy turystów i wczasowiczów. Nie ma tu takiego tłoku, jaki spotykamy w Zakopanem czy nad Morskim Okiem. Króluje cisza, spokój i atmosfera sennego uzdrowiska, które oferuje wiele atrakcji. Zrewitalizowany Park Zdrojowy, w którym wybudowano tężnie, zachęca do wypoczynku, a spacery nadrzecznymi bulwarami należą do przyjemności.

– Byliśmy tutaj na oazie. Chcieliśmy znowu zobaczyć to miejsce i przypomnieć sobie tamten radosny czas – mówią goście ośrodka. Przyjechali tutaj z małymi dziećmi i prawie codziennie wychodzą z nimi w góry. Okoliczne trasy są łatwe, na szlakach nie ma wielu turystów i na przykład na Maciejową wolnym spacerkiem idzie się półtorej godziny. Wymarzona trasa dla rodzin z dziećmi.

W domu Marii i Marty

Dyrektor domu ks. Rafał Gudwański zachęca do wypoczynku w „Betanii”. – To wyjątkowe miejsce, położone na uboczu, a przecież do Parku Zdrojowego jest ok. 300 metrów. Ktoś, kto chce naprawdę wypocząć, powinien przyjechać do Rabki-Zdrój. Można tu korzystać z bogatej oferty okolicznych sanatoriów, lub też samemu zorganizować swój wypoczynek. „Betania” może służyć, jako baza wypadowa na wycieczki samochodowe. Stąd jest blisko do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Ludźmierza i Zakopanego – wymienia ks. Gudwański. Jednak, jak sam przyznaje, większość osób, które odwiedzają dom, przyjeżdża tu, aby odpocząć wśród zieleni i ciszy. Kaplica jest zawsze otwarta dla wszystkich, można się tam modlić za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, którego relikwie znajdują się po prawej stronie prezbiterium. – Zachęcam wszystkich do przyjazdu do nas, zarówno rodziny, osoby indywidualne, jak i grupy. Każdy poczuje się u nas jak w domu – zachęca ksiądz dyrektor.

2020-08-25 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy dom formacyjny

Niedziela legnicka 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

dom formacyjno‑rekolekcyjny

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Dom formacyjny w Legnicy będzie służył dwóm diecezjom

Dom formacyjny w Legnicy będzie służył dwóm diecezjom

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podpisał dokument, powołujący do życia dom formacyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, dla etapu formacji zwanego propedeutycznym.

Uczynił to 8 września w odniesieniu do nowych zasad formacji duchowieństwa, zatwierdzonych przez papieża Franciszka 8 grudnia 2016 r. Ten nowy program formacji, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej, musiał zostać dostosowany do warunków życia konkretnych Kościołów lokalnych, tak by jak najlepiej odpowiadał na ich aktualne potrzeby i wyzwania.

CZYTAJ DALEJ

Posłany, aby wprowadzać Chrystusowy pokój

Niedziela przemyska 50/2021, str. I

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

michalici.pl

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Bronisław Markiewicz - duchowy orędownik i przewodnik.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku. W przemyskim seminarium przygotowywał się do kapłaństwa i wpatrywał w Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ksiądz Markiewicz przez całe swoje życie zachęcał wiernych, dzieci i młodzież, do uczestnictwa we Mszy św., do częstego, nawet codziennego przyjmowania Komunii św. oraz do adoracji Najświętszego Sakramentu. Starał się kształtować w ich sercach cześć i miłość dla Jezusa Eucharystycznego. Pisał: „Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie zasługuje na cześć najgłębszą i na uwielbienie największe, bo jest Stworzycielem, Panem i Zbawcą naszym, bo umiłował nas miłością najtkliwszą i nieskończoną...”. W zapiskach życia wewnętrznego ks. Bronisław Markiewicz zanotował: „Najwyższa czynność moja Msza św.: już większej godności na świecie nie osiągnę ani nawet w niebie... Biada temu kapłanowi, który sobie cokolwiek innego wyżej ceni...; Msza św. centrum życia mego”. W grudniu 1911 r. ks. Markiewicz ciężko zachorował. Zmarł 29 stycznia 1912 r. w otoczeniu swoich najbliższych współpracowników i wychowanków. Data i miejsce jego beatyfikacji, 19 czerwca 2005 r. w Warszawie, zbiegły się z uroczystą Mszą św. wieńczącą obchody Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję