Reklama

Niedziela Łódzka

Patron nauczycieli

3 września obchodziliśmy wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego – papieża i doktora Kościoła.

Urodził się ok. 540 r. w Rzymie. Tam również zmarł 12 marca 604 r. Pochodził z zamożnej rodziny patrycjuszy. Jego rodzice, św. Gordian i św. Sylwia, zostali wyniesieni do chwały ołtarzy. Na jego wychowanie znacząco wpłynęły również jego ciotki: św. Farsylia i św. Emiliana. Otrzymał wykształcenie klasyczne, a także poznał prawo. Piastował różne urzędy cywilne, został nawet prefektem Rzymu. Po kilku latach rządów niespodziewanie zerwał z życiem świeckim – został benedyktynem, przekształcił rodzinny pałac w klasztor i rozpoczął życie ascetyczne.

W roku 576 przyjmuje święcenia diakonatu, a w roku 579 zostaje legatem papieskim (apokryzjariuszem) na dwór cesarski do Konstantynopola. Po powrocie do Rzymu został sekretarzem i doradcą papieża Pelagiusza II. Po śmierci Pelagiusza, 3 września 590 r., został wybrany jego następcą. Jest pierwszym mnichem, którego wybrano papieżem. Jest ojcem i świętym Kościołów katolickiego oraz prawosławnego.

Reklama

Św. Grzegorz to naprawdę wielka postać w historii Kościoła. Dzięki swojemu wykształceniu i doświadczeniu był wprawnym administratorem dóbr kościelnych, reformatorem Kościoła i politykiem. Uzdrowił finanse papieskie, usunął z kurii papieskiej niegodnych urzędników. Podobnie uczynił z biskupami i proboszczami na parafiach. Był stanowczy wobec nadużyć. Walczył z symonią. Chętnie słuchano jego kazań. Rozwijał teologię – był bezdyskusyjnym autorytetem przez całe średniowiecze. Na stałe do teologii weszło jego nauczanie nt. ważności chrztu i święceń wśród heretyków, nierozerwalności małżeństwa, kultu aniołów i relikwii, darów Ducha Świętego i czyśćca. Angażował się w opiekę społeczną i akcje charytatywne. Przeprowadził reformę liturgiczną, tzn. ujednolicił i upowszechnił obrzęd Mszy św., tzw. Kanon Rzymski. Dotąd bowiem każdy kraj, a nawet wiele diecezji, miał swój własny ryt, co wprowadzało sporo zamieszania. Troszczył się o podniesienie poziomu życia moralnego świeckich i duchownych.

W 592 r. zawarł porozumienie z Longobardami, którzy zagrozili Rzymowi. W 596 r. podjął się reewangelizacji Brytanii – wysłał do Anglii ekspedycję misyjną złożoną z czterdziestu mnichów na czele z Augustynem, przyszłym biskupem Canterbury.

Jako patron nauczycieli św. Grzegorz może zachwycać i uczyć łączenia spraw Bożych i ludzkich, solidnego wykształcenia i głębokiej wiary. Tak jak on, każdy nauczyciel winien być autorytetem oraz dbać nie tylko o przekazanie wiedzy, lecz również o kształtowanie prawidłowych postaw ludzkich i formację duchową swoich uczniów.

2020-09-02 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy pomocnikami Boga (2)

Niedziela świdnicka 44/2014, str. 5

[ TEMATY ]

św. Grzegorz

pl.wikipedia.org

Grzegorz I Wielki, Jusepe de Ribera - Galleria Nazionale d'Arte Antica, Rome

Grzegorz I Wielki, Jusepe de Ribera - Galleria Nazionale d'Arte Antica, Rome

Ja siałem, Apollos podlewał, lecz Bóg dał wzrost. Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost – Bóg” (1 Kor 3, 6-7). Ostrzeżenie Pawłowe jest ważne dziś dla nas. Tak bowiem łatwo wpaść w złudzenie o naszych dokonaniach, o naszych zasługach w naszej pasterskim działaniu. Jesteśmy tylko sługami: siejemy, podlewamy, ale To jedynie Bóg jest Tym, który daje wzrost, który czyni naszą działalność owocną.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Popęszyce. Odpust ku czci św. Michała Archanioła

2021-09-27 13:16

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

FB parafii

26 września w kościele św. Michała Archanioła w Popęszycach (filia parafii św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku) obchodzono odpust ku czci świętego patrona.

- Także w kościołach filialnych ludzie cieszą się ze święta swojego patrona. My również bardzo uroczyście świętowaliśmy ten dzień. Wzywaliśmy wstawiennictwa św. Michała Archanioła, modląc się podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Gierasimczyka, pracownika kurii diecezjalnej – mówi proboszcz parafii ks. Dariusz Gronowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję