Reklama

Niedziela Lubelska

Sztafeta życia

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Lubelskiej zorganizowało jubileuszową konferencję pt. W Służbie Ewangelii Życia.

Niedziela lubelska 47/2020, str. III

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Katarzyna Artymiak

Duszpasterstwo rodzin włącza się w Marsz dla Życia i Rodziny, który w Lublinie jest organizowany od 2003 r.

Duszpasterstwo rodzin włącza się w Marsz dla Życia i Rodziny, który w Lublinie jest organizowany od 2003 r.

Okazją do modlitwy i refleksji były 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, 55. rocznica powołania duszpasterstwa rodzin w Polsce i w archidiecezji lubelskiej oraz 25. rocznica ogłoszenia encykliki Evangelium vitae. Spotkanie odbyło się 14 listopada. Z powodu obostrzeń sanitarnych w archikatedrze obecni byli nieliczni uczestnicy; większość włączyła się w dziękczynienie za służbę życiu w sposób duchowy i za pośrednictwem internetu.

Konferencję rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Baba. – Przywołując orędownictwa Matki Pięknej Miłości, dziękujemy za dar służby życiu. Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, papieża życia i rodziny, prosimy, aby troska o życie, o mądry i prawdziwy kształt rodziny w Polsce i na świecie, była dobrem wspólnym. Jak ważne są to sprawy, mówi nam obecny czas, który jest wołaniem o mądrość i o świadectwo ewangelicznego zaangażowania w służbę życiu i rodzinie – powiedział ksiądz biskup.

Logika miłości

Reklama

W homilii bp Bab podkreślił, że powołaniem chrześcijan jest służba życiu i rodzinie. Realizacja tego powołania to przede wszystkim wytrwała i nieustanna modlitwa o odwagę trwania na straży życia. – Przywoływanie Bożej pomocy jest nieodzowne, by nie odchodzić od Chrystusowej logiki miłości. Mimo prowokacji, trzeba pilnować myśli i języka, nie dać się zwieść ludzkim planom. Modlitwa pozwala utrzymać umysł, serce i sumienie blisko Boga – powiedział.

Kto trwa przy Chrystusie, ma w sercu taką miłość, która nie miażdży przeciwnika, ale zdobywa dla Boga jego serce i sumienie.

W pasterskiej refleksji skierował uwagę wiernych na granice ludzkich możliwości, których przesuwanie za pomocą odkryć i rozwoju techniki nigdy nie uczynią człowieka panem świata. – Choroba, cierpienie i śmierć uświadamiają nam, że potrzebujemy kogoś większego od nas, Boga i Pana. To też nasza misja: dawać świadectwo o sposobie przeżywania ograniczonej ludzkiej kondycji. Kto ma wiarę, może wszystko udźwignąć i jest zdolny do heroizmu – powiedział. Podkreślił, że Chrystus przez śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie odkupił każdego człowieka, nawet tego, który tej prawdzie w sposób wulgarny i agresywny zaprzecza. – Upór bliźnich nie może prowadzić do przemocy i użycia siły. Kto ciągle powraca do Chrystusa, ma w sercu taką miłość, która nie miażdży przeciwnika, ale zdobywa dla Boga jego serce i sumienie. To zadanie dla nas, by miłość Chrystusa była naszą miłością, Jego spojrzenie naszym spojrzeniem, a Jego mądrość naszą mądrością – powiedział bp Bab.

Siła nadziei

W drugiej części spotkania prowadzonego przez Halinę Iwańczyk, diecezjalnego doradcę życia rodzinnego, refleksjami nt. świętości życia podzieli się o. prof. Andrzej Derdziuk OFM Cap. (Aktualność przesłania encykliki Evangelium Vitae Jana Pawła II), prof. Jan Żaryn (Prymas Tysiąclecia – dlaczego? ) i s. Jolanta Olech USJK (Teresa Strzembosz – w obronie życia). Prelegenci (o. Derdziuk osobiście, a pozostali, ze względu na pandemię, za pośrednictwem przekazanych materiałów) zapewnili, że warto wejść w sztafetę ludzi, którzy stają po stronie życia, i uwierzyć, że ta sprawa jest do wygrania.

Ojciec Derdziuk przypomniał, że św. Jan Paweł II, który urodził się wbrew woli lekarza i przeżył okrucieństwa wojny, nieustannie wołał o poszanowanie życia na każdym etapie. Podkreślał, że stosunek do dziecka poczętego jest miarą cywilizacji, a prawo do życia jest prawem każdego człowieka. – Ewangelia życia należy do istoty Ewangelii. Katolik, który nie szanuje życia, nie rozumie Chrystusowej nauki. Zadaniem uczniów Chrystusa jest głoszenie ewangelii życia. Nie wystarczy jednak zmiana prawa, potrzebna jest zmiana mentalności. Gdzie nie ma odniesienia do miłości Boga, niemożliwa staje się miłość człowieka – powiedział o. Derdziuk.

2020-11-18 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz dla Życia w Warszawie: „Nie pozwól na seksedukację w szkołach”

[ TEMATY ]

marsz dla życia

marsz dla życia i rodziny

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Pod hasłem „Nie pozwól na seksedukację w szkołach” po raz czternasty przeszedł w niedzielę 9 czerwca ulicami Warszawy i wielu miast Polski Marsz dla Życia i Rodziny zorganizowany przez Centrum Życia i Rodziny. W warszawskim Marszu uczestniczyło niemal 10 tysięcy osób. Podczas wydarzenia postulowano m.in. odwołanie wprowadzenia edukacji seksualnej do szkół.

„Pod wspólnym sztandarem w trosce o życie i rodzinę na przełomie maja i czerwca maszeruje ponad 130 miast. To ponad 200 tys. osób” – zaznaczył otwierając tegoroczny Marsz Kamil Zwierz, prezes Fundacji Centrum Życia i Rodziny. Nawiązując do hasła przesłania tegorocznego marszu, mówił: „W tym roku Marsze dla Życia i Rodziny poświęcone są problemowi edukacji seksualnej, zagrażającej prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży oraz podważającej pierwszeństwo wychowawcze rodziców, czemu musimy się wyraźnie sprzeciwić”.

CZYTAJ DALEJ

Dobry jak chleb – św. brat Albert Chmielowski

Wrażliwość na piękno pozwoliła mu zostać świetnym artystą. Jeszcze bardziej niż sztuka, poruszał go jednak Chrystus, którego potrafił dostrzec w biedakach na krakowskich ulicach. Dla Niego rzucił karierę malarską i przywdział ubogi habit

Trudna młodość

CZYTAJ DALEJ

Ks. Epicoco: komunikacja powinna służyć budowaniu wspólnoty

2021-06-17 16:58

[ TEMATY ]

media

komunikacja

asystent kościelny

Vatican News

Nowy asystent kościelny mediów watykańskich wyznaje, że papieska nominacja była dla niego dużą niespodziankę, ale równocześnie radością. Ks. Luigi Epicoco porównuje swą misję do roli, jaką podczas meczu piłkarskiego pełnią fizjoterapeuci, lekarze wkraczający na boisko, a także trenerzy, czyli ci wszyscy, którzy nie uczestniczą bezpośrednio w grze. Oni zajmują się tymi, którzy w niej biorą udział w pierwszej osobie.

Ks. Epicoco uważa, że Dykasteria ds. Komunikacji składa się z kompetentnych osób, które wkładają całe serce i profesjonalizm w swoją posługę dla dobra Kościoła. Chodzi zatem o rodzaj towarzyszenia i bycia wsparciem w skutecznym spełnianiu misji przez osoby posiadające właściwe kompetencje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję