Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Listy do Dzieciątka

W Polsce nie wyobrażamy sobie przygotowania do Bożego Narodzenia bez św. Mikołaja i jego prezentów.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 52/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

święty Mikołaj

Ks. Marcin Miczkuła

Ołtarz z figurką Dzieciątka Jezus w sanktuarium w Christkindl

Ołtarz z figurką Dzieciątka Jezus w sanktuarium w Christkindl

Winnych krajach Europy wygląda to jednak nieco inaczej. Prezenty w Hiszpanii przynoszą Trzej Królowie, tak jak ongiś przynieśli dary nowonarodzonemu Dziecięciu. W krajach niemieckojęzycznych prezenty rozdziela Dzieciątko Jezus. Związane to jest z procesem reformacji. W XIX w. ten zwyczaj przyjęła również wspólnota katolicka. Dzieci w okresie Adwentu piszą listy do Dzieciątka Jezus, aby na święta Bożego Narodzenia otrzymać odpowiedź.

List od Kuby

Do tej tradycji nawiązały także dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w parafii św. Mikołaja Biskupa w Wolinie. Napisały listy do Dzieciątka Jezus, w których podziękowały Mu za dotychczasową opiekę i poprosiły o to, co w danej chwili jest dla nich ważne.

Reklama

Spośród wielu pięknych listów pisanych sercem przytoczmy jeden, autorstwa 6-letniego Kuby: „Na samym początku mojego listu chciałbym Ci podziękować za to, że moja mama dostała stałą pracę oraz za to, że jesteśmy zdrowi. Kochany Jezusku, z niecierpliwością czekam z moją rodziną na Twoje narodziny. (...) Mam zamiar zwrócić się do Ciebie z wielką prośbą. Proszę Cię o opiekę nad moją rodziną, aby nie chorowała i była szczęśliwa, ale również, by nie zwątpiła w Ciebie. Drogi Jezu, proszę Cię jeszcze o cierpliwość dla mojej mamy i aby moi bracia się tak ze sobą nie kłócili, bo przez nich mama płacze. Pozdrawiam Cię gorąco. Kuba”.

Austriackie sanktuarium

Te listy, które pochodzą prosto z serca, przesłaliśmy do sanktuarium Dzieciątka Jezus w Christkindl koło Steyr w Austrii. W budynku parafialnym, tuż przy sanktuarium znajduje się szopka betlejemska, która składa się z ok. 700 figurek i zajmuje ok. 54 m2. Od 1950 r. działa tu urząd pocztowy, do którego w Adwencie trafiają listy wysyłane do Nowonarodzonego. Z tej placówki dzieci otrzymują odpowiedzi od Dzieciątka. O znaczeniu tego miejsca niech świadczy fakt, że w ciągu Adwentu przez urząd ten przechodzi nawet 2 mln świątecznych przesyłek.

„Panie Jezu, który z miłości ku nam przybrałeś postać Dzieciątka, ubożuchnego i upokorzonego w żłóbku, uwielbiamy Cię i wraz z mędrcami ofiarujemy Ci złoto gorącej miłości oraz kadzidło żywej modlitwy; uświęć nasze serca, jak niegdyś uświęciłeś serca ubogich pasterzy, abyśmy Ci zawsze wiernie służyli i nigdy nie przestawali wielbić. Amen”.

2020-12-19 20:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak zapomniano o św. Mikołaju

Niedziela rzeszowska 49/2020, str. IV

[ TEMATY ]

święty Mikołaj

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Mikołaja budzącego śpiące panny (XV wiek)

Obraz św. Mikołaja budzącego śpiące panny (XV wiek)

Na I Soborze Powszechnym w Nicei w IV stuleciu, nie mogąc znieść bluźnierczych słów Ariusza, św. Mikołaj uderzył go w twarz, za co został pozbawiony oznaki godności biskupiej i wtrącony do więzienia.

Niedługo potem wielu z ojców soborowych miało sen, w którym Chrystus podawał św. Mikołajowi Ewangelię, a Bogurodzica zakładała na niego insygnium biskupie. Ojcowie soborowi wówczas uwolnili św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję