Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Naprawa Kościoła

Nie odbuduje Kościoła ktoś, kto w nim nie jest – powiedział w Hałcnowie o. Andrzej Zając, franciszkanin, opowiadając o św. Franciszku.

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2021, str. I

[ TEMATY ]

wykład

reforma

PB

Prelegent opowiadał m.in. o reformie Kościoła

Prelegent opowiadał m.in. o reformie Kościoła

Wystąpienie o. Zająca to pierwsza w tym roku katecheza w bazylice hałcnowskiej. Franciszkanin, dyrektor Instytutu Studiów Franciszkańskich z Krakowa i znawca pism św. Franciszka, przeanalizował duchową drogę średniowiecznego świętego oraz jego metodę naprawy Kościoła.

Prelegent przypomniał wydarzenie ze zburzonej świątyni w San Damiano, gdzie Franciszek usłyszał wezwanie Chrystusa do odbudowy zrujnowanego Kościoła. Spośród zbioru 30 pism, jakie Biedaczyna z Asyżu pozostawił po sobie, o. Zając przywołał modlitwę, która zrodziła się w kościółku św. Damiana. Cytując słowa: „Najwyższy i chwalebny Boże rozjaśnij ciemność w sercu mym i daj mi wiarę prostą, nadzieję pewną i miłość doskonałą, mądrość i poznanie rzeczy, o Panie, abym wypełnił Twoje święte i prawdziwe przykazanie” – gość hałcnowskiej katechezy podkreślił, że Franciszek, słysząc wezwanie do odbudowy Kościoła, zaczął od błagania o rozjaśnienie ciemności własnego serca.

Reklama

– Czy prosi o pieniądze dla odbudowy albo o to, by nawrócili się wszyscy biskupi i księża? Nie ma takiego wezwania. Franciszek najpierw przyznaje się do tego, że ciemność jest w jego sercu, prosi o światło dla siebie, aby w ten sposób mogła się rozpocząć odbudowa Kościoła Bożego – mówił o. Andrzej Zając.

Zauważył również, że wezwanie Chrystusa do odnowy Kościoła, jak i decyzja, by na nie odpowiedzieć, dokonały się w Kościele. – Franciszek jest w Kościele przez małe i przez wielkie „K”. Jest w kościele – świątyni i w Kościele – wspólnocie duchowej – stwierdził, podkreślając tym samym prawdę, że Kościół można odbudować tylko od środka.

– Nie naprawi Kościoła nikt, kto jest na zewnątrz. Franciszek jest domownikiem domu Bożego i z tym domem się utożsamia – podkreślił o. Andrzej Zając.

Katecheza wygłoszona przez franciszkanina otwarła tegoroczny cykl, który w zamyśle organizatorów ma być zachętą do odbudowania swojej wiary. Każda katecheza odbywa się w 3. wtorek miesiąca o godz. 19.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami tajemnicy

Niedziela legnicka 27/2015, str. 7

[ TEMATY ]

wykład

Dorota Niedźwiecka

Grzegorz Górny

Grzegorz Górny

Gościem Nocy Kościołów w sanktuarium św. Jacka w Legnicy 20 czerwca był Grzegorz Górny z wykładem „Wielkie relikwie chrześcijaństwa: tajemnice Całunu Turyńskiego i poszukiwania świętego Graala”. O wyprawach śladami przedmiotów, związanych z życiem Chrystusa i zgłębianiu ich tajemnicy, rozmawia Dorota Niedźwiecka

DOROTA NIEDŹWIECKA: – Jak Pana wiara zmienia się pod wpływem tego, że miał Pan możliwość oglądać świętego Graala czy skałę Golgoty?

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję