Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Czas nadziei

Tomaszowskie sanktuarium jest miejscem niezwykłym na mapie diecezji, z wielu racji, zarówno w wymiarze unikatowego zabytku, jak i centrum duchowego regionu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 5/2021, str. III

[ TEMATY ]

Tomaszów Lubelski

Ks. Grzegorz Bartko

Dekoracja świąteczna w sanktuarium

Dekoracja świąteczna w sanktuarium

W tym wyjątkowo trudnym dla przeżywania życia wiary, naznaczonym pandemią roku, wiele osób, zarówno z Tomaszowa Lubelskiego, jak i z okolic, szukało w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej umocnienia i pociechy. Kustosz sanktuarium, ks. prał. Czesław Grzyb w homilii podczas Mszy św. w sylwestrowy wieczór stwierdził, że w obecnym czasie troszczymy się szczególnie o zdrowie naszych ciał, ale zaniedbujemy, niestety, stan naszych dusz.

A przecież nie wolno zapominać o najważniejszej rzeczywistości dla chrześcijan, jaką jest więź z Panem Bogiem i zbawienie! Stąd też duszpasterze i wierni tomaszowskiego sanktuarium podjęli szereg inicjatyw, aby pobożnie i radośnie przygotować się na przyjście Pana.

W sanktuarium od kilku już lat przygotowywane są dwie duże szopki: jedna w kościele i druga na zewnątrz z żywymi zwierzętami. Znajduje się ona tuż obok ołtarza polowego. Jest to, szczególnie dla dzieci, wielka atrakcja. W okresie Narodzenia Pańskiego najczęściej po Mszach św. całe rodziny przychodziły, aby podziwiać osiołka, kucyka, owce i kozy. Muzykalni ministranci kolędowali zaś małemu Jezusowi i ludziom, którzy tak bardzo spragnieni są normalności. W świątecznych kazaniach wybrzmiało wiele wspaniałych treści.

W dzień Narodzenia Pańskiego, podczas homilii na Mszy św. o godz. 12 odbyły się także nietypowe jasełka. Wszyscy wierni otrzymali różne role i w trakcie czytania świątecznej opowieści różne grupy osób odzywały się w określony sposób. Na przykład najmłodsze dzieci były aniołkami i mówiły głośno „Hosanna”, a tatusiowie otrzymali rolę wołów i ilekroć w historii pojawiało się słowo wół, musieli wtedy głośno zaryczeć.

W dzień Bożego Narodzenia pojawił się także przepięknie udekorowany tort urodzinowy dla Bożej Dzieciny, przygotowany przez p. Annę Mandziuk. Na jego szczycie znajdowała się kolorowa stajenka wykonana z lukrowanych figurek. A więc w tym roku było w sanktuarium naprawdę dużo betlejemskich stajenek.

Reklama

Oprócz tych wyżej wymienionych, na bocznych ołtarzach stały także nagrodzone szopki, które zostały przygotowane na Powiatowy Konkurs Szopek i Stroików Świątecznych. Święta to szczególny czas nadziei i modlitwy zanoszonej do Pana Jezusa, który przychodzi, aby nas zbawić.

3 stycznia odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu, działającego przy sanktuarium, dziecięcego zespołu Perełki Maryi. Z powodu pandemii, zarówno liczba wykonawców, jak i słuchaczy była ograniczona. Dzieci, które przyniosły w darze Panu Jezusowi swój wielki talent przypomniały nam, że najważniejsza jest miłość krusząca skały lęku i smutku.

Święta celebrowane wspólnie w tomaszowskim sanktuarium przypomniały nam, że Bóg troszczy się o nas, przynosząc pokój serca i nadzieję.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

399 lat „cegiełek” Tomaszowa

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2020, str. II

[ TEMATY ]

rocznica

Tomaszów Lubelski

Ewa Monastyrska

Osoby odznaczone medalami, władze miasta i powiatu

Osoby odznaczone medalami, władze miasta i powiatu

Tomaszów Lubelski, w którym czczona jest Matka Boża Szkaplerzna, obchodzi rocznicę istnienia.

Budując dom niezbędne są zarówno cegły jak i zaprawa. Tworząc rzeczywistość społeczną a zwłaszcza miejską, cegłą wypaloną w ogniu historii jest człowiek. Żadna budowla nie może stać stabilnie przez wiele lat, jeśli nie powstanie z dobrego materiału. 8 października Tomaszów Lubelski świętował 399-lecie nadania praw miejskich.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję