Reklama

Niedziela Łódzka

Kongres „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie”

„Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie” to temat czterodniowego Kongresu organizowanego w Łodzi przez Komisję "Szkoła - Katecheza - Uniwersytet", która jest częścią Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE).

W czwartkowe popołudnie, w sali kinowej Politechniki Łódzkiej, rozpoczęły się obrady Kongresu. Po krótkiej modlitwie głos zabrał Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego, Przewodniczący Komisji „Katecheza, Szkoła i Uniwersytet” CCEE.

W słowie powitania skierowanym do zebranych wyraził radość, że tak dostojni goście zechcieli przybyć na Kongres by wziąć udział w obradach oraz życzył wielu wspaniałych przeżyć, przemyśleń i doświadczeń, które oby jeszcze bardziej pomogły nam zachwycić się cudem ludzkiego życia i głosić jego wielkość wszędzie, gdzie przychodzi nam obecnie i gdzie kiedykolwiek przyjdzie nam żyć.

Następnie głos zabrał Arcybiskup Nuncjusz Celestino Migliore, który pozdrowił zgromadzonych, a ze strony gospodarzy miejsca tj. Politechniki Łódzkiej zebranych przywitał Profesor Stanisław Bielecki, rektor. Na koniec głos zabrała prezydent miasta Łodzi, Hanna Zdanowska.

Reklama

Obrady rozpoczął wicesekretarz Generalny CCEE, ksiądz Michael Remery. Droga, którą kroczymy w programie naszego Kongresu rozpocznie się od osoby w jej relacji do samej siebie, a następnie spojrzymy na relacje z innymi, które opierają się i dokonują w relacji z Bogiem. Zadaniem kapelanów uniwersyteckich jest dopomóc studentom, aby przeżyli swoje życie w miłości do siebie, do swoich bliźnich [sąsiadów] i do Boga. Podczas nadchodzących dni chcemy w tym temacie zachęcić do refleksji wśród duszpasterzy, wymieniać metody i doświadczenia przydatne dla wzrostu studentów i samych kapelanów – powiedział ksiądz Remery.

Pierwszy dzień obrad wypełniły prezentacje dwóch referatów. Pierwszy z nich zatytułowany: „Duszpasterstwo akademickie w perspektywie rozwoju ludzkości” wygłosił ksiądz kardynał Zenon Grocholewski , Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego z Watykanu. Drugi referat wygłosił Luca Volonte (przez wiele lat sprawozdawca i pełniący funkcję Przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej w Zgromadzeniu Rady Europy, w szczególny sposób zaangażowany w problemy dotyczące promocji i wspierania rodziny, w kwestie związane ze sprzeciwem sumienia i wolności wyznania) zatytułowany był: „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie”.

Obrady pierwszego dnia zakończyła konferencja prasowa na którą przybyły media świeckie jak i media katolickie Archidiecezji Łódzkiej.

2015-04-17 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z Wicepremierem

[ TEMATY ]

premier

Łódź

J. M. Kamińscy

Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński spotkał się z mieszkańcami Łodzi w auli Zespołu Szkół Salezjańskich im. Księdza Bosko przy ul. Wodnej 34.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję