Reklama

Niedziela w Warszawie

Dociekliwy jak senior

Kto powiedział, że gdy się skończy 80 lat wygasa chęć zadawania pytań i pogłębiania wiedzy nawet na trudne tematy? Klub Symeona i Anny przy parafii św. Jana Pawła II udowadnia, że jest inaczej.

Niedziela warszawska 17/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Klub Senior+

Archiwum PJPII

Przed pandemią Klub Symeona i Anny organizował rekreacyjno-rekolekcyjne wyjazdy z Warszawy

Przed pandemią Klub Symeona i Anny organizował rekreacyjno-rekolekcyjne
wyjazdy z Warszawy

Ten nowoczesny projekt łączy koleżeńskie spotkania, samopomoc i dyskusje biblijne. Jest unikalnym działaniem społecznym, a powstał jako inicjatywa całkowicie oddolna. To jedna ze starszych parafianek zwróciła uwagę ks. proboszcza Sławomira Abramowskiego na potrzebę utworzenia miejsca, w którym seniorzy będą nie tylko czuli się swobodnie, lecz też zbudują wzajemne relacje i grupę wsparcia. Gdzie nie będą tylko toczyły się rozmowy przy herbacie o serialach, doskwierających dolegliwościach czy problemach wnuków, ale otworzy się przestrzeń dla duchowości i zgłębiania wiedzy wykraczającej poza doczesność.

Modlitwa i konferencja

Klub szybko pozyskał członków obu płci, choć ze względu na zaawansowany wiek, dominują w nim panie. Połowa ma powyżej 85 lat.

Reklama

– Zaskakująca jest ich dociekliwość – zauważa ks. proboszcz, który jest jednocześnie opiekunem duchowym grupy.

Spotkania odbywają się we wtorki o godz. 10, ale ze względu na epidemię na razie zostały wstrzymane. Klubowicze chcą je wznowić, gdy zrobi się ciepło, ponieważ wtedy będzie można wystawić ławki na zewnątrz.

Standardowy dzień Klubu Symeona i Anny rozpoczyna Jutrznia, następnie jest konferencja tematyczna połączona z dyskusją, a na końcu uczestnicy omawiają sprawy bieżące i potrzeby swojego grona. Spotkanie zamykała modlitwa Anioł Pański. Lecz gdy ktoś się nie spieszył, zawsze mógł zostać dłużej. Po zakończeniu oficjalnego programu, atmosfera robiła się jeszcze bardziej koleżeńska.

Reklama

– Większość z nas ma rodziny, ale czymś zupełnie innym są spotkania rówieśnicze – zauważa pani Elżbieta, liderka grupy.

Zdarzało się, że dopóki zdrowie i sprawność na to pozwalały, gośćmi klubu były również osoby z odległych zakątków stolicy, które w swoich dzielnicach nie znajdowały dla siebie równie atrakcyjnej oferty.

– Nasz ksiądz pracował kilka lat w Izraelu, zatem zna temat i tamtejsze relacje. W niezwykle ciekawy sposób przybliża nam kwestie Starego Testamentu i dzieje historyczne Pisma Świętego – opowiada liderka. – To jest dla nas wszystkich bardzo interesujące – dodaje.

We wcześniejszych latach prężnie działała klubowa samopomoc. Młodsi seniorzy pomagali starszym w zrobieniu zakupów czy umyciu okien. Aktualnie jednak – nowi członkowie nie dochodzą, a starsi są już w takim wieku, że z wysiłkiem ogarniają własne sprawy.

Teraz Jastarnia

Kilka razy do roku klub organizował wyjazdy z Warszawy. Miały one charakter rekreacyjno-rekolekcyjny i były oczekiwane z niecierpliwością. Ostatni odbył się w czerwcu ubiegłego roku.

– Jesiennego nie mogliśmy zorganizować z tego względu, że ośrodek w Brańszczyku został zamknięty – wyjaśnia ks. Sławomir i dodaje, że w przypadku wyjazdów senioralnych muszą być spełnione specjalne warunki zakwaterowania: posiłki wysokiej jakości i pomieszczenia najlepiej na parterze. Ważne też jest nagłośnienie ze względu na ubytek słuchu wielu uczestników. – Znaleźć dobry ośrodek dla seniorów, to jest prawdziwa sztuka – ocenia proboszcz.

Dziś wiadomo, że celem najbliższego wyjazdu będzie Jastarnia. Miejsca zostały już zarezerwowane.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce dla seniorów

Niedziela sandomierska 15/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Klub Senior+

UM Tarnobrzeg

Józefa Biernacka i Krystyna Frąszczak cieszą się z nowego lokalu

Józefa Biernacka i Krystyna Frąszczak cieszą się z nowego lokalu

W Tarnobrzegu niebawem ruszy klub seniora. Będzie się mieścił w centrum przy placu Bartosza Głowackiego.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, bo ma duży metraż, a w dodatku lokal umiejscowiony jest na parterze, co ułatwi dostęp dla osób poruszających się o kulach lub na wózkach inwalidzkich. Jak przyznała Józefa Biernacka, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów, poszukiwania miejsca na taki klub trwały bardzo długo, gdyż istnieje w mieście taka potrzeba.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Tokio 2020 [NA ŻYWO]

2021-07-23 22:19

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

23.07.2021, 16:30
Rywalizująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska i pływak Paweł Korzeniowski byli chorążymi reprezentacji Polski podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Tokio. Po raz pierwszy w historii w biało-czerwonej ekipie funkcję tę pełniły dwie osoby. Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję