Reklama

Niedziela Sandomierska

Na chwałę Boga i Ojczyzny

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku odbył się X Diecezjalny Konkurs Pieśni Religijno-Patriotycznej.

Niedziela sandomierska 26/2021, str. VI

[ TEMATY ]

konkurs muzyczny

Archiwum szkoły

Jubileuszowy konkurs został zorganizowany zdalnie

Jubileuszowy konkurs został zorganizowany zdalnie

Mottem przewodnim tegorocznego przeglądu były słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II: „Przyszłość Polski zależy od Was i musi od Was zależeć”. Ze względu na obostrzenia epidemiczne konkurs odbył się w zmienionej formule. Nie wszyscy uczestnicy mogli przybyć do szkoły osobiście, jednak organizatorzy postarali się, aby można było śledzić występy uczestników na kanale YouTube szkoły. Wszyscy chętni zostali poproszeni o nagranie swoich występów, przesłanie na podany adres, a komisja konkursowa odtwarzała nagrania.

Na konkurs zgłosiło się piętnastu wykonawców z Sandomierskiej Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II. Jury po burzliwych obradach przyznało nagrody w kategorii szkół podstawowych kl. IV-VI następującym osobom: I miejsce – Aleksander Szwarnowiecki z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, II miejsce – Julia Woźniak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Jana Pawła II w Łuszczowie, III miejsce – zespół wokalny Perełki Papieskie z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie.

Reklama

W kategorii szkoła podstawowa (kl. VII-VIII) i średnia nagrodzono natomiast następujących wykonawców: I miejsce – Klaudia Huk z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, II miejsce – Julia Papierz, Justyna Rawska, Martyna Wnuk z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kocudzy, III miejsce ex aequo – Paulina Kulpa z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku oraz Maria Marzęda z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Potoku Wielkim.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz, zwracając się do uczestników, wyraził wielką radość, że pomimo trudności konkurs jednak się odbył. – Z jednej strony spuścizna św. Jana Pawła II, z drugiej strony wielkie dziedzictwo narodowe zostało przybliżone – powiedział. Dodał również, że tak jak kiedyś w rodzinach dziadkowie i rodzice uczyli pieśni patriotycznych, to dzisiaj tę rolę podtrzymuje szkoła i Kościół, a to spotkanie w Potoczku jest tego pewnym urzeczywistnieniem.

Podsumowując uroczystość Jan Brzozowski, dyrektor szkoły, podkreślił, że ważne jest, aby pamięć o naszym wielkim rodaku była pielęgnowana, by uczniowie poznawali wartości, jakimi żył ich patron i nimi kierowali się w życiu. Zaznaczył również, że pieśni mają znaczące działanie w wychowaniu religijnym i patriotycznym młodego pokolenia. Pieśni zawsze podnosiły na duchu, uczyły wiary, były modlitwą w trudnych chwilach. Zamykając X Diecezjalny Konkurs Pieśni Patriotyczno-Religijnej, podziękował wszystkim przybyłym gościom, uczestnikom, sponsorom nagród oraz zaprosił na kolejną edycję, wyrażając nadzieję, że odbędzie się już w tradycyjny sposób.

Zmagania wokalne utalentowanych, młodych wykonawców w tym roku oceniało jury w składzie: Anna Ewa Sobota – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym, Alicja Szewczyk – opiekun artystyczny i wokalny Katolickiego Domu Kultury „Arka” w Racławicach oraz ks. Eugeniusz Kozłowski – pasjonat muzyki. Konkurs patronatem honorowym objęli: bp Krzysztof Nitkiewicz, Jerzy Bielecki – poseł na Sejm , Lech Sprawka – wojewoda lubelski, Teresa Misiuk – lubelski kurator oświaty, Artur Pizoń – starosta Powiatu Janowskiego, ks. kan. Krzysztof Woźniak, ks. Artur Dyjak oraz Leszek Nosal – wójt Gminy Potok Wielki.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs na pieśń ku czci św. Maksymiliana

Centrum św. Maksymiliana w Harmężach wraz z Rycerstwem Niepokalanej Polski Południowej organizuje Pierwszy Ogólnopolski Konkurs na pieśń ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Konkurs jest organizowany z okazji 80. rocznicy jego śmierci męczeńskiej, która przypadnie 14 sierpnia 2021 roku.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję