Reklama

Niedziela Kielecka

„Perła z Umbrii” w naszych parafiach

Wierni ufają w orędownictwo św. Rity i chcą mieć ją u siebie.

Niedziela kielecka 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

relikwie

peregrynacja

św. Rita

T.D.

Relikwiarz św. Rity w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża

Relikwiarz św. Rity w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża

W ostatnim numerze Niedzieli kieleckiej pisaliśmy o trwałym kulcie św. Rity w Kazimierzy Wielkiej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ale nie jest to jedyny przypadek. Dwa lata temu relikwie św. Rity zostały sprowadzone do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Rembieszycach i wydarzyło się to, podobnie jak w Kazimierzy, z inicjatywy wiernych, których grupka jeździła do Krakowa na modlitwy ku czci św. Rity. Sprowadzenie relikwii zasugerowali państwo Andżelika i Michał Steciakowie, notabene uhonorowani tytułem „Rodzina Roku”. Anonimowo zostały ufundowane relikwiarz i figura św. Rity, a Rycerze Kolumba sprawili specjalny ornat na uroczystości ku jej czci. Są one sprawowane 22 dnia każdego miesiąca, z Mszą św., kazaniem, prośbami i podziękowaniami do św. Rity, z błogosławieństwem relikwiami. – Św. Rita zadomowiła się u nas. Codziennie stoją przy jej figurze żywe róże. Nie powiem, że na uroczystości przychodzą wielkie tłumy, ale jest dla kogo odprawiać, Czasami przyjeżdża ktoś spoza parafii – opowiada proboszcz ks. Zbigniew Bień. Rembieszyce dopracowały się własnego obyczaju związanego ze świętą, a jest nią „Herbatka rembieszycka św. Rity”. To mieszanina naturalnej czarnej herbaty z zasuszonymi płatkami róż, święconymi podczas uroczystości. Aromatyzowana herbatka jest oryginalnie pakowana, z etykietą, a udostępniania wiernym na tacy podczas comiesięcznych modlitw.

Próbę zaszczepienia kultu św. Rity od niedawna podjęła parafia św. Rozalii w Skorzeszycach, z inspiracji grupki czcicieli, w tym takich, którzy zetknęli się z nim we Włoszech. – Kwestia czasu, aby tego rodzaju kult mocno się przyjął, dopiero zaczynamy – tłumaczy proboszcz, ks. Włodzimierz Jastrząb. Podkreśla, że w stosunku do pierwszego w kolejnych spotkaniach znacznie wzrosła liczba próśb do św. Rity.

Reklama

Św. Rita odbiera także kult m.in. w Żębocinie i w Skalbmierzu, gdzie 22 maja otwarto przychodnię im. św. Rity. Wydarzenie poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym, został jej również poświęcony zasadzony przed budynkiem dąb. Wierni z niektórych parafii korzystają z wydarzeń dotyczących św. Rity, tam, gdzie kult już został zaszczepiony; i tak np. grupa czcicieli św. Rity z Probołowic regularnie uczestniczy w kazimierskich obchodach 22. dnia każdego miesiąca, jak mówi Niedzieli ks. prob. Krzysztof Wrzesień (zaznaczając zarazem obecność Probołowic na szlaku św. Jakuba).

W 2008 r. św. Rita została ustanowiona drugą patronką kościoła św. Antoniego z Padwy w Kielcach. Od tamtego czasu kult świętej dobrze się rozwijał. Co poniedziałek parafianie uczestniczą w nabożeństwach ku czci św. Rity: Koronce o godz. 17.15 oraz Nowennie do św. Rity (17.30). Jest w parafii grupa jej wiernych czcicieli. Uroczystości odpustowe odbywają się 22 maja. Bp Jan Piotrowski, goszcząc w tamtejszej parafii, powiedział m.in.: „Droga św. Rity była trudna, ale nie beznadziejna, bo pełna miłości i wierności małżeńskiej. Kolejny etap jej życia związany był z zakonem, kontemplacją. Pamiętajmy, że to nie beatyfikacje i kanonizacje czynią świętych i błogosławionych, one tylko potwierdzają, że takimi byli. Świętymi czyni ich wierne życie duchem Ewangelii – zwłaszcza nauką ośmiu błogosławieństw, przykazaniami i czynami miłosierdzia”. Bp Piotrowski poświęcił wówczas figurę drugiej patronki kościoła.

Gdy Ritę (Margheritę) – średniowieczną zakonnicę, a wcześniej żonę (męża despoty), matkę, wreszcie wdowę, doświadczoną całą gamą ludzkich trudów i przeciwności, kanonizował papież Leon XIII, nazwał ją „drogocenną perłą Umbrii”. Znajomość życia z jego blaskami i cieniami, to atuty tej świętej – zakonnicy Zakonu Augustianek, gdzie jako osoba nieumiejąca czytać i pisać podejmowała najcięższe posługi. Jest niezawodną patronką spraw trudnych i beznadziejnych, których sama wielokroć doświadczyła.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To wydarzenie wzmocni parafię!

Niedziela małopolska 35/2014, str. 4

[ TEMATY ]

obraz

peregrynacja

MARIA FORTUNA-SUDOR

Relikwie św. siostry Faustyny

Relikwie św. siostry Faustyny

Od 14 września 2013 r. trwa w diecezji tarnowskiej peregrynacja kopii cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. W sierpniu br. uroczystości związane z tym wydarzeniem przeżywali wierni z dekanatu lipnickiego

Wśród tych wspólnot znajduje się parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Muchówce. Jej mieszkańcy mieli świadomość, czym jest doba nawiedzenia i jak ważne to dla nich wydarzenie. Proboszcz parafii ks. Paweł Bartula mówi, że już w kwietniu zostały zorganizowane rekolekcje. – Bezpośrednio przed peregrynacją uczestniczyliśmy w dniach skupienia, które poprowadził ks. Mirosław Papier, a dzień przed nawiedzeniem można było skorzystać z sakramentu pokuty – informuje Kapłan. Podkreśla, że liczne grono parafian zaangażowało się w przygotowania do uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Jerzego Gawłowskiego

2021-09-28 11:05

[ TEMATY ]

5 pytań do...

pl.wikipedia.org

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Jak bitwa nad Bzurą zrodziła pasję do historii, jak dbać o swoją małą Ojczyznę i co robić, aby młodzież szanowała przeszłość swojego kraju? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Jerzego Gawłowskiego, historyka z zamiłowania, społecznika z wyboru.

Piotr Grzybowski: Kiedy zaczęła się Pańska pasja do historii?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję