Reklama

Niedziela Lubelska

Potrzeba świadków

Zadaniem chrześcijan jest przekazywanie daru wiary kolejnym pokoleniom.

Niedziela lubelska 27/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Archiwum parafii

Jubileuszowa Eucharystia

Jubileuszowa Eucharystia

W liturgiczne wspomnienie św. Antoniego Padewskiego, 13 czerwca 1921 r., w nowo postawionej świątyni w Kawęczynie została odprawiona pierwsza Msza św. W stulecie tych wydarzeń na uroczystej Eucharystii zgromadzili się parafianie, by podziękować Bogu za dar kościoła i wspólnoty. Chociaż pogoda nie sprzyjała, radości serc nic nie zdołało przyćmić.

Wdzięczna pamięć

Jubileuszowej liturgii przewodniczył bp Mieczysław Cisło; koncelebrowali m.in. proboszcz ks. Edward Duma, dziekan ks. Stanisław Duma i rodak ks. Mariusz Wójcik. Na Mszy św. zgromadzili się parafianie, władze gminy, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej i przedstawiciele Zespołu Szkół w Bystrzejowicach I. Wyjątkowym gościem był Antoni Król, emerytowany organista, który na chórze przepracował 58 lat.

W maju 1920 r. na ręce ówczesnego proboszcza piaseckiego wpłynęło od bp. Mariana Fulmana pismo, w którym pasterz zapewnił o błogosławieństwie na czas dzieła budowy świątyni w Kawęczynie. Jak podczas jubileuszu przypomniał ks. Edward Duma, drewniany kościółek zakupiono wiosną 1920 r. od parafii w niedalekim Siedliszczu. Gospodarze zwieźli go w częściach na 38 furmankach. Budowa trwała prawie rok. Nie zachowały się żadne zapiski z 13 czerwca 1921 r., ale z przekazów ustnych wiadomo, że panowały wówczas surowe warunki. W świątyni był tylko jeden ołtarz do odprawiania Mszy św., a klepisko wyrównano piaskiem.

Skarb wiary

Reklama

Biskup Mieczysław Cisło podziękował parafianom za ich wierność Kościołowi i dbanie o świątynię. – Dziś, kiedy świętujemy stulecie parafii, wspominamy pokolenia, które przeszły przez tę świątynię. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy tworzyli początki parafii i wznosili ściany kościoła. Wiemy, że było to w czasach nadrabiania trudnego okresu zaborów, kiedy przez ponad 120 lat nie można było wznosić świątyń, wręcz je niszczono. Nie można było modlić się po polsku, ale Kościół był jedyną ostoją polskości – przypomniał. Odnosząc się do pesymistycznych prognoz demograficznych, ksiądz biskup mówił o wyludnianiu się wschodniej strony archidiecezji. – Niedługo kościoły zostaną gdzieś na pustym polu, bo miejscowości wymierają. Jednak wasza parafia ma przyszłość, bo tętni życiem wiary – gratulował. Zachęcił zebranych, zwłaszcza rodziny, by odważnie dawały świadectwo wiary i przekazywali ją nowym pokoleniom. Prosił też o modlitwę w intencji powołań. Jak podkreślił, tam, gdzie jest wiara, miłość Boga i Kościoła, gdzie jest modlitwa, tam jest łaska powołania. – Dziękujmy Bogu za miniony czas, dziękujmy za ludzi głębokiej wiary, którzy widzieli potrzebę utworzenia parafii i zbudowania świątyni. Dziękujmy Bogu za rodziców i dziadków, którzy przekazali wiarę i módlmy się, by skarb wiary był dalej przekazywany młodemu pokoleniu – zaapelował.

W darach ołtarza został przyniesiony obraz św. Józefa oraz nowe lichtarze, upominek od władz. Na zakończenie przy wystawionym Najświętszym Sakramencie została odśpiewana Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i uroczyste Te Deum. Szalejąca burza uniemożliwiła przejście dziękczynnej procesji wokół kościoła.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar wiary

Niedziela lubelska 29/2021, str. V

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Paweł Wysoki

Jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Dumni z przynależności do Chrystusowego Kościoła, parafianie z Turowca świętowali jubileusz 100-lecia istnienia parafii.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. otworzyło przed naszą ojczyzną wiele nowych możliwości. Powstawały nowe instytucje, szkoły i parafie, których rozwój i działalność wcześniej skutecznie blokowali zaborcy. Polacy, radując się wolnością, nie zapomnieli, że jest okupiona krwią tysięcy rodaków, ale nade wszystko jest darem łaski Bożej. Odbudowując swoje domy po latach wojennych zniszczeń, z wielkim zaangażowaniem odnawiali świątynie i wznosili nowe. Początek lat 20. XX wieku to czas powstania wielu nowych parafii w naszej diecezji. Wśród nich jest parafia św. Barbary w Turowcu.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Alior Bank zorganizował seans filmowy dla dzieci z Ukrainy

2023-01-27 15:31

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Alior Bank już po raz kolejny zaangażował się we wsparcie obywateli Ukrainy, których dotknęła wojna. Tym razem, bank zdecydował się wesprzeć najmłodszych w trudnym dla nich czasie, w nieco mniej standardowy sposób. W środę 18 stycznia br. odbył się seans filmowy w języku ukraińskim dla podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które prowadzi w Warszawie Caritas Polska.

W minioną środę 80 podopiecznych Caritas Polska, w tym głównie matki z dziećmi powyżej 6. roku życia, wzięli udział w zorganizowanym przez Alior Bank specjalnym seansie filmowym. Obywatele Ukrainy przebywający obecnie w Polsce, mogli bezpłatnie skorzystać z oferty Multikina w warszawskich Złotych Tarasach i cieszyć się seansem „Kota w butach. Ostatnie życzenie” z dubbingiem w ich ojczystym języku. Seans dla dzieci nie odbyłby się bez obowiązkowego, kinowego zestawu, który również został zagwarantowany małym gościom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję