Reklama

Polska

Święty Gaj: Tłumy pielgrzymów w miejscu śmierci św. Wojciecha

Około 2 tysięcy pielgrzymów uczestniczyło w sobotę 25 kwietnia w uroczystościach ku czci św. Wojciecha w Świętym Gaju, miejscu męczeńskiej śmierci patrona Polski i diecezji elbląskiej. Większość z nich stanowili ludzie młodzi, którzy przybyli do sanktuarium w pieszych i rowerowych pielgrzymkach z: Elbląga, Pasłęka, Dzierzgonia, Malborka, Jarnołtowa, Małdyt, Waplewa i Susza.

[ TEMATY ]

uroczystość

pl.wikipedia.org

Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka. W homilii hierarcha przypomniał postać św. Wojciecha, którego życie obumierało jak ziarno pszenicy rzucone w glebę, aby wydać ostatecznie duchowy plon. Zwrócił też szczególną uwagę na dobro i piękno dziedzictwa chrześcijańskiego, jakim obdarowane zostały wraz ze śmiercią świętego Męczennika nie tylko ziemie dawnych Prus, ale cała Polska. Przez chrzest księcia Mieszka – Polska się poczęła, zaś przez śmierć biskupa Wojciecha – Polska się narodziła – zauważył bp Szlachetka.

Uroczystości ku czci patrona diecezji elbląskiej zostały od lat uformowane na kształt triduum i trwają trzy dni. Już w piątek 24 kwietnia zgromadziły one w Świętym Gaju kapłanów i siostry zakonne w ramach Dnia Skupienia, któremu przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski. Sobota to tradycyjnie dzień pielgrzymek pieszych, autokarowych, indywidualnych, a w ostatnich latach coraz częściej rowerowych. Natomiast niedziela gromadzi w miejscowym kościele chóry i zespoły śpiewacze, które uczestniczą w świętowojciechowym festiwalu pieśni religijnej. Święty Gaj to wieś położona nieopodal pruskiego grodziska Cholin, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim i diecezji elbląskiej. Badania wielu historyków i archeologów potwierdzają, że w tym właśnie miejscu swoją śmierć męczeńską poniósł św. Wojciech.

2015-04-25 22:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praszka: Cudowny Wizerunek Matki Bożej otrzymał tytuł „Kalwaryjska Matka Zawierzenia”

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

uroczystość

Studio Telewizyjne Niedzieli

„Bez wchodzenia na Golgotę człowiek nie osiągnie własnych pragnień ani własnej doskonałości” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 10 sierpnia przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Praszce. Podczas uroczystości metropolita częstochowski Cudownemu Wizerunkowi Matki Bożej Kalwaryjskiej nadał tytuł „Kalwaryjska Matka Zawierzenia”.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję