Reklama

Jasna Góra

Około 100 tys. strażaków przybyło na Jasną Górę

W duchowej łączności z biskupami zgromadzonymi w Gnieźnie na Jasnej Górze odbyła się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków. Wzięło w niej udział ok. 100 tys. przedstawicieli Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Pielgrzymka ma miejsce zawsze przed obchodzonym 4 maja wspomnieniem św. Floriana, patrona tej grupy zawodowej. Odbywa się co pięć lat. W tegorocznej wziął udział prezydent RP.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Wojciech Mścichowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. na szczycie Jasnej Góry przewodniczył w południe abp Sławoj Leszek Głódź, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa strażaków.

- Służba strażaka jest czymś więcej niż swoistym powołaniem, wy tworzycie klimat zaufania do państwa – mówił w homilii abp Głódź. Przypomniał, że brać strażacką wyróżnia nie tylko mundur, ale nade wszystko poczucie zawodowej stabilności. - I nie możecie być zależni od wahadła żadnej politycznej sceny, dotyczy to zarówno straży zawodowej, jak i ochotniczej – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ZOBACZ FOTOGALERIĘ:

Nawiązując do obchodzonej dziś Niedzieli Dobrego Pasterza abp Głódź przypomniał, że „Chrystus zna owce swoje i one Go znają. On pozostaje z Nimi w chwilach zagrożenia i niepewności, zawsze”. - Dobry Pasterz jest wzorem nie tylko dla Kościoła, biskupów i kapłanów, którzy prowadzą parafialne wspólnoty. Chrystus Dobry Pasterz to wzór dla różnych grup i wspólnot, które powinny kroczyć drogą wytyczoną przez Pasterza – mówił kaznodzieja. Zauważył, że „istotą takiej drogi jest nie tylko profesjonalizm, to było by po prostu za mało, powinna z nim iść także odpowiedzialność, sumienność poczucie służby a dotyczy to etosu państwa i narodu, dotyczy to myślenia i działania, sumienia obywatelskiego”. - Nadrzędny interes Polski powinien być wartością niezbywalną dla wszystkich obywateli i to wasza droga bracia strażacy – podkreślał abp Sławoj Leszek Głódź. Kaznodzieja mówił, że dziś w Niedzielę Dobrego Pasterza musimy też zauważyć obserwowaną w Polsce niechęć do kapłanów, do biskupów i podkreślał, że „Kościół to nie tylko skarbiec wiary i historii, ale Kościół to rzeczywistość, to dynamizm, a kapłani wezwani są do nauczania i głoszenia”. Przypominając o obecności wśród strażaków kapłanów, pełniących rolę kapelanów abp Głódź podkreślał, że „nie należy się bać, że straż zostanie sklerykalizowana, tak jak nie stało się tak z wojskiem.

Reklama

Abp wzywał do troski o rozwój duchowy i religijny naszej Ojczyzny. - Polsce bardzo potrzebna jest nasza gotowość do służby, nasza odpowiedzialność. Nie może być tak, że wołamy „tam ojczyzna, gdzie jest dobrze” – mówił metropolita gdański.

Po homilii nastąpiło ślubowanie strażackie, któremu przewodniczył ks. bryg. Jan Krynicki, krajowy kapelan strażaków.

Jasnogórskie spotkanie było wyrazem wdzięczności Bogu za strażacką posługę ludziom i Ojczyźnie. Jak podkreślił Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, w tym roku szczególne dziękczynienie zanoszone jest za 20-lecie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Celem jego istnienia jest ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska, podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną i inne podmioty ratownicze, głównie Ochotniczą Straż Pożarną.

- Nasza strażacka służba to Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. W duchu dziękczynienia przybywamy tu do Jasnogórskiej Pani, by podziękować za naszą społeczną i zawodową służbę dla naszej Ojczyny i obywateli – powiedział Komendant Główny PSP. Pielgrzymka upływała w łączności z wszystkimi strażakami pełniącymi dziś swoją służbę. Szczególnie pamiętano o 80-u strażakach – ratownikach, którzy dziś wylecieli do Nepalu, by tam pomagać po tragicznym trzęsieniu ziemi.

Eucharystię na szczycie Jasnej Góry celebrowali kapelani strażaków na czele z krajowym kapelanem ks. bryg. Janem Krynickim. Obecni byli m.in.: Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych; Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej; Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP; przedstawiciele kancelarii prezydenta, władz rządowych i samorządowych.

Reklama

W pielgrzymce wzięli udział członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonariusze i pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, członkowie Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych, słuchacze Szkół Pożarniczych, żołnierze i pracownicy Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, Strażacy Zakładowych Straży Pożarnych, członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, pracownicy cywilni Ochrony Przeciwpożarowej.

- Potrzeba pielgrzymek istnieje na co dzień, nie tylko od święta, z racji organizowanej pielgrzymki autokarowej, ale podczas pieszych pielgrzymek, żeby modlić się w intencji strażaków i ich rodzin, wypraszać błogosławieństwa, ale przede wszystkim dziękować, że omijają nas tragedie i katastrofy – powiedział kpt. Dariusz Racinowski, emerytowany strażak z komendy OSP Płońsk. Z kolei Bogdan Śmigiel, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeszów-Drabinianka podkreślił, że „ważny jest ten przyjazd tutaj, pokazanie swoich jednostek, swoich sztandarów, będziemy się modlić o nowy sprzęt dla jednostki, bo jest potrzeba większego samochodu ratowniczo-gaśniczego”.

Ks. Józef Oleski, kapelan strażaków powiatu człuchowskiego zauważył, że „strażacy modlą się o to, żeby mogli bezpiecznie swoją służbę społeczną czynić, na chwałę Bogu i Ojczyźnie”.

Święto strażaków na Jasnej Górze rozpoczęło się od koncertu orkiestr i zespołów artystycznych OSP. Pod jedną batutą zagrało aż 140 orkiestr. Ich koncert zabrzmiał na błoniach jasnogórskich przed rozpoczęciem Mszy św.

Pierwsza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę odbyła się w 1939 roku. Wtedy to ok. 15 tysięczna rzesza ślubowała Matce Bożej Jasnogórskiej wierność służbie Bogu, Ojczyźnie i bliźnim. W Kaplicy strażacy złożyli ryngraf z rotą ślubowania w podziękowaniu za dotychczasową opiekę. Kolejne pielgrzymki następowały w latach: 1991, 1992 oraz 1999. Obecnie jasnogórskie pielgrzymki organizowane są co 5 lat.

2015-04-26 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U stóp Pani Jasnogórskiej

Utrudzeni pątnicy kilkanaście dni zmierzali na Jasną Górę. Uczestnicy 21. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej 7 lipca zakończyli rekolekcje w drodze uroczystym wejściem na Szczyt Jasnogórski oraz do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy

Chciałbym, abyście przez to powitanie, poczuli się tutaj, na Jasnej Górze jak u siebie w domu - mówił do przybyłych pielgrzymów podprzeor o. Łukasz Buzun, paulin. - Dla każdego z nas dom jest czymś bardzo ważnym. W naszym życiu pielgrzymujemy też do domu Ojca, jak nam to wskazał Jezus Chrystus. Niech więc Jasna Góra - Szczyt Jasnogórski, będzie dla was takim domem, gdzie człowiek może odpocząć nie tylko fizycznie - bo jesteście przecież zmęczeni i pielgrzymką, i upałem - ale przede wszystkim niech odpocznie wasza dusza, wasze wnętrze, które jest odrodzone, odnowione. Podczas każdej Eucharystii odnawiamy się, odradzamy się łaską, bo to jest największym pragnieniem naszej duszy. Niech więc łaska Boża, niech Duch Święty działa w sercu każdego z was, tak jak działał w sercu Najświętszej Maryi Panny. Niech ten czas będzie czasem błogosławionym - życzył Ojciec Podprzeor.

CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: od początku roku reżim wydalił 34 osób duchownych

2024-04-30 13:15

[ TEMATY ]

prześladowania

Nikaragua

Pomoc Kościołowi w Potrzebie/www.pkwp.org

34 katolickich osób duchownych musiało opuścić Nikaraguę w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 r. z powodu prześladowań Kościoła katolickiego przez reżim Daniela Ortegi i Rosario Murillo. Informację tę podała na niezależnej stronie internetowej „Despacho 505” badaczka i aktywistka Martha Molina, która na bieżąco informuje o atakach na Kościół w tym środkowoamerykańskim kraju.

Prawie wszystkie te osoby pełnią swoją posługę w innych krajach, głównie w Kostaryce i Stanach Zjednoczonych, a te, które są jeszcze seminarzystami, kontynuują formację poza Nikaraguą, wyjaśniła Molina, dodając, że jest świadoma sytuacji, ponieważ same ofiary skontaktowały się z nią, ale proszą o nieujawnianie ich tożsamości, ponieważ ich rodziny i członkowie ich zakonów pozostają w kraju. „Mam listę ze wszystkim, nazwiskami, parafiami i zgromadzeniami” - potwierdziła badaczka.

CZYTAJ DALEJ

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

[ TEMATY ]

okno życia

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w naszym Oknie Życia.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić swoje nowonarodzone dziecko. Zlokalizowane jest zawsze w dostępnym, a zarazem dyskretnym miejscu, otwartym przez całą dobę. Jest ostatecznością w tych wypadkach, gdzie nie doszło do zrzeczenia się praw rodzicielskich i przekazania dziecka do adopcji drogą prawną. Z jednej strony ma zapobiegać porzuceniom niemowląt a z drugiej, być nieustannym głosem za życiem oraz alternatywą dla wyboru śmierci i aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję