Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Potrzeba nam świadków wiary

Święty Otton z Bambergu jest postacią, która od czasu powstania diecezji w 1972 r. inspiruje do modlitwy i wdzięczności za przyniesiony nam dar wiary.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Msza św.

Otton z Bambergu

Remigiusz Pajor -Kubicki

Uroczysta Suma odpustowa odbyła się pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana

Uroczysta Suma odpustowa odbyła się pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana

Szczególną czcią otaczany jest bp Otton z Bambergu – współpatron naszej archidiecezji wraz z Najświętszą Maryją Panną Matką Kościoła – w Pyrzycach, gdzie w 1124 r. ochrzcił liczne grono Pomorzan.

Lipcowe dni skupienia

Reklama

Podobnie jak każdego roku bardzo podniośle celebrowany jest tutaj lipcowy odpust ku jego czci. Przez wiele lat łączył się on z czerwcowymi Dniami Ottonowymi. Od dwóch lat koncentracja modlitwy oraz refleksji nad dziełem Apostoła Pomorzan skupia się wokół odpustu. W tym roku przygotowaniem do oddania hołdu św. Ottonowi było triduum, które na zaproszenie proboszcza parafii ks. Piotra Kurzaja chrystusowca, poprowadził znawca dziejów św. Ottona ks. kan. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. Grzegorz Wejman. Podczas trzech dni skupienia w czasie wieczornej Eucharystii głosił słowo Boże, które nacechowane było wątkiem misji św. Ottona, dokonaniami ewangelizacyjnymi na ziemi nad Odrą i Bałtykiem, a jednocześnie odniesieniami do znaczenia chrztu w życiu każdego wierzącego człowieka i wypływającymi z tego faktu obowiązkami. Przygotowując się do odpustu wierni z Pyrzyc licznie skorzystali z sakramentu pokuty i pojednania.

Przygotowania do jubileuszu

W dzień odpustu 1 lipca uroczystą Eucharystię sprawował bp prof. dr hab. Henryk Wejman w asyście ks. Bogusława Burgata, chrystusowca – wikariusza generalnego, ks. kan. dr. Grzegorza Harasimiaka – dziekana dekanatu Pyrzyce oraz kilkunastu kapłanów. Zgromadzeni wierni wsłuchali się w słowo Boże, które ukazało charyzmat świętości patrona naszej archidiecezji. Ta świętość mimo tylu wieków jest wciąż aktualna i ma znaczenie właśnie teraz, gdy potrzeba nam świadków wiary i silnych członków wspólnoty Kościoła. Odpustowe świętowanie zakończyło się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, odmówieniem litanii do św. Ottona oraz procesją eucharystyczną.

Tegoroczny odpust ku czci św. Ottona, jak podkreśla ks. Piotr Kurzaj wpisuje się już w etap przygotowań do zbliżającej się 900. rocznicy Misji św. Ottona. Za trzy lata oddamy w pełni hołd Misjonarzowi z Bambergu, a niezwykle potrzebne jest gruntowne przygotowanie do uroczystości i poznawanie znaczenia tego, co dokonał na naszej ziemi patron archidiecezji, zwłaszcza tutaj w Pyrzycach.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: obecność bł. Jana Pawła II na Stadionie Dziesięciolecia była zapowiedzią nowych czasów

[ TEMATY ]

rocznica

Msza św.

Rok 5./Fotokronika/Biały Kruk/Arturo Mari

Obecność bł. Jana Pawła II na Stadionie Dziesięciolecia 17 czerwca 1983 r. była zupełnym wyłomem i zapowiedzią nowych czasów – podkreślił abp Henryk Hoser. Z okazji 30. rocznicy pamiętnej Mszy św. w kaplicy na Stadionie Narodowym odbyła się uroczysta liturgia, w czasie której dziękowano Bogu za pontyfikat papieża z Polski, prosząc jednocześnie za Ojczyznę. Koncelebrze przewodniczył abp Henryk Hoser. W homilii biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę na symboliczny charakter drugiej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny oraz pozostawiony przez niego testament. Przywołał słowa papieskiej modlitwy sprzed wizyty w Polsce. – Oby służyła ona: prawdzie i miłości, wolności i sprawiedliwości, pojednaniu i pokojowi - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję