Reklama

Niedziela Łódzka

Wspomnienie proboszcza z pasją

On zawsze miał parafian w swoim sercu. Tak o śp. ks. kan. Józefie Komperdzie mówią ludzie, którzy go znali.

Niedziela łódzka 32/2021, str. VI

[ TEMATY ]

wspomnienie

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Ks. kan. Józef Komperda

Ks. kan. Józef Komperda

Ksiądz Komperda urodził się 9 sierpnia 1934 r. w miejscowości Rogoźnik k. Nowego Targu. Jego rodzice, Jan i Wiktoria z domu Gacek, byli rolnikami. Został ochrzczony 10 dni po urodzeniu w kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu. Mając 7 lat rozpoczął naukę w Szkole Powszechnej w Rogoźniku a następnie w gimnazjum w Nowym Targu, gdzie w 1952 r. zdał egzamin dojrzałości. Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, pobożność rodziców i atmosfera góralskiego środowiska sprawiły, że odkrył on w sobie powołanie do kapłaństwa.

Idąc w ślady swoich rodaków – Józefa Nikiela i Kazimierza Kowalskiego – zdecydował się do wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 września 1957 r. z rąk bp. Kazimierza Tomczaka i został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii w Głownie. W latach 1961-66 ks. Józef pełnił posługę wikariusza w parafii farnej w Brzezinach, na terenie której czynnie funkcjonowały 4 kościoły oraz działały ośrodki mariawitów, co wymagało od pracujących tam księży dużego zaangażowania w dzieła duszpasterskie i ekumeniczne. Po latach pracy w Brzezinach, ks. Józef podjął pracę wikariuszowską kolejno w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu i w parafii św. Andrzeja w Łęczycy. W 1975 r. bp Józef Rozwadowski skierował ks. Józefa do pracy w parafii Narodzenia NMP w Szczercowie; najpierw jako wikariusza ekonoma, a nastąpienie jako jej proboszcza. Funkcję tę sprawował przez 36 lat. W latach 1985-2011 pełnił również funkcję dziekana dekanatu szczercowskiego oraz posługę dekanalnego duszpasterza młodzieży żeńskiej pracującej.

Biorąc sobie do serca sugestie biskupa łódzkiego, podjął się rozbudowy domu katechetycznego, który do czasów obecnych służy różnym grupom parafialnym. Jego umiejętności duszpasterskie i organizacyjne zauważyć można czytając księgę Dzieł Kongresowych, która związana jest z Kongresem Eucharystycznym w Polsce i III pielgrzymką papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Czytamy w niej o zaangażowaniu proboszcza w przygotowaniu parafian i parafii do udziału w pielgrzymce papieża do Łodzi. Wśród wymienianych dzieł na uwagę zasługują postanowienia o charakterze materialnym i duchowym, które wraz z parafianami podjął ks. Komperda. Oprócz odnowienia świątyni i przydrożnych kapliczek, czytamy o zobowiązaniach do walki z wadami moralnymi, o podjęciu wysiłku opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi oraz o poszanowanie życia dzieci nienarodzonych, wśród parafian.

Reklama

Gorliwość kapłańska ks. Komperdy i umiejętność pracy z młodymi ludźmi przyczyniła się do zrodzenia licznych powołań kapłańskich. Do dziś chlubą szczercowskiej parafii jest 11 kapłanów z niej pochodzących: ks. Grzegorz Jędraszak, ks. Tadeusz Kosiorowski, ks. Antoni Pietras, ks. Janusz Banachowski, ks. Jerzy Rzepkowski, ks. Wojciech Anglart, ks. Sławomir Grabiszewski, ks. Krzysztof Helik, ks. Grzegorz Boras, ks. Janusz Brzozowski – werbista, ks. Łukasz Adamusiak – pijar. Doceniając duszpasterskie zaangażowanie ks. Komperdy, w 2008 r. arcybiskup łódzki mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Łaskiej. W 2010 r. ks. Józef przeszedł na zasłużoną emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Łodzi.

W uroczystość św. Szczepana 2020 r., w wieku 87 lat i 64 lat kapłaństwa ks. Józef odszedł do wieczności. W homilii, podczas Mszy św. pogrzebowej ks. Wojciech Anglart powiedział, że zmarły kapłan zawsze „miał parafię w swoim umyśle i w swoim sercu”. Ksiądz kan. Józef Komperda został pochowany na cmentarzu w Rogoźniku, w archidiecezji krakowskiej.

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszedł obrońca polskiej przyrody

Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci politycznych w światowych kręgach ochrony środowiska

Jan Szyszko zmarł w wieku 75 lat. Był wielokrotnym ministrem środowiska, wybitnym naukowcem, członkiem PAN i wykładowcą wielu zagranicznych uczelni. Ale przede wszystkim był uśmiechniętym, ciepłym i gościnnym człowiekiem. Jako osoba wierząca zawsze stawał po stronie człowieka i Kościoła. Jego spuścizną jest humanistyczna ekologia, której celem jest ochrona środowiska, aby jak najlepiej służyło człowiekowi. W centrum środowiska naturalnego bowiem zawsze jest człowiek.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie, aby podziękować Bogu za to, że żyję

2022-08-08 15:29

[ TEMATY ]

Medjugorie

wypadek w Chorwacji

Adobe Stock

- Będę chciał wybrać się kiedyś do Medjugorie, aby podziękować Bogu za cudowne ocalenie – powiedział Roman Wileński, który uczestniczył w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu z ranami głowy i nogi. Do Polski ma wrócić w środę. Mężczyzna jest mieszkańcem podradomskiej miejscowości Kolonia Lesiów.

Roman Wileński przyznał, że poradził sobie traumą po wypadku, bowiem przez wiele pracował w komisji badania wypadków. Obecnie pracuje w jednej ze spółek kolejowych. Był jednym z pielgrzymów udających się do Medjugorie. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu ogólnymi ranami głowy i nogi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mumbiela: papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu

2022-08-12 20:16

[ TEMATY ]

wizyta

Kazachstan

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu - uważa bp José Luis Mumbiela z diecezji Ałmaty. Franciszek przyjedzie do Kazachstanu w połowie września, aby wziąć udział w VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii w Nur-Sułtanie. Spotka się z nimi, by wesprzeć pokojowe współżycia różnych religii.

Według przewodniczącego Konferencji Biskupów Azji Środkowej, głos papieża będzie ważnym wkładem do konferencji, szczególnie w obecnym czasie konfliktów. – Ze szczególnego punktu geograficznego, który jest blisko Rosji, Chin, Ukrainy, w sercu Eurazji, będzie mógł przekazać przesłanie nie tylko dla Kazachstanu, ale poprzez wizytę w Kazachstanie – całemu światu – podkreślił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję