Reklama

Życie Kościoła

9 sierpnia 2021

Przynajmniej na południu Polski – 9 sierpnia tego roku był pięknym dniem. Noc była wystarczająco chłodna, żeby organizm się zregenerował. Powietrze odświeżył dodatkowo umiarkowany deszczyk. Ranek był rześki, a przez cały dzień grzało łagodnie słońce, dając przyjemną temperaturę – „do wytrzymania”. Prawdziwy letni dzień.

Niedziela Ogólnopolska 34/2021, str. 20-23

Bożena Sztajner/Niedziela

9 sierpnia niemal całe południe Europy stało w ogniu, a w serwisach informacyjnych obowiązkowe były wadomości o wyjeździe polskich strażaków do trawionej pożarem Grecji; o policyjnym helikopterze, który walczył z żywiołem w Turcji; i wspomnienia o mniejszych pożarach na południu Włoch i w Hiszpanii. Meteorolodzy przewidywali, że dopiero za tydzień się ochłodzi.

9 sierpnia opublikowano raport jednego z najważniejszych gremiów ponadnarodowych – Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), bijący na alarm, że nasza planeta znalazła się za naszą przyczyną w momencie krytycznym i jesteśmy już tylko o krok od tego, abyśmy zafundowali sobie piekło na ziemi. Zatem – trzeba „pójść na całość”.

9 sierpnia podano informację, która wiele mówi o zielonej obłudzie możnych tego świata. Okazuje się, że jedna z największych światowych gospodarek – gospodarka niemiecka zwiększyła w ciągu pół roku tzw. ślad węglowy o 6%. Czyli nadal zwiększają trucie. Czy zatem mają prawo narzucać innym swoją wolę?

9 sierpnia segregowałem odpady, ze świadomością, że jest to pozorne działanie pro-eko, bo i tak większość z nich nie nadaje się do przetworzenia, gdyż albo jeszcze nie umiemy tego robić, albo jest to zbyt drogie. Nasza walka ze zmianami klimatycznymi, która jest w istocie walką o ocalenie ziemi i człowieka, czyli walką o życie, jest w sporej mierze pozorna. Z jednej strony pragniemy działać na rzecz odwrócenia trendów klimatycznych, a z drugiej – chcemy jeszcze na tym zarobić, aby zachować nasze stare egoistyczne przyzwyczajenia. Jest duże prawdopodobieństwo, że się sparzymy, bo przecież „nie wlewa się nowego wina do starych bukłaków”.

2021-08-17 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S.O.S. dla Ziemi Świętej. PKWP z wizytą w Betlejem

2022-11-26 10:00

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Betlejem

Biuro Prasowe PKWP Polska

Polska sekcja PKWP przebywa z wizytą w Ziemi Świętej. Chce zwrócić uwagę na potrzeby chrześcijan i wskazać na ich zaangażowanie na rzecz pokoju. „Spotkamy się z nimi, wysłuchamy ich historii, pokażemy im, że pamiętamy o nich” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Około 60 rodzin z Betlejem korzysta ze wsparcia z Polski poprzez kampanię S.O.S. dla Ziemi Świętej.

Ks. prof. Waldemar Cisło, kiedy wiele lat temu przebywał w Ziemi Świętej, zapytał jednego z żyjących tam chrześcijan Zachariasza Tabasha: „Skoro z roku na rok jest trudniej, a ma pan amerykańską wizę, to dlaczego nie wyjedzie pan do USA, gdzie na pewno życie będzie łatwiejsze?”. Padła odpowiedź: „Proszę księdza, wyjadę ja, wyjedzie cała moja rodzina, to kto tutaj zostanie z Jezusem?”.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję