Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pielgrzymi jak Spartanie

Spartanie – tak pielgrzymów, którzy z Bielska-Białej wyruszyli na Jasną Górę nazwał główny przewodnik ks. Damian Koryciński.

Niedziela bielsko-żywiecka 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Marian Szpak

Pierwsze kroki pątników w Hałcnowie

Pierwsze kroki pątników w Hałcnowie

Mszy św. inaugurującej tegoroczne pielgrzymowanie przewodniczył w hałcnowskim sanktuarium bp Roman Pindel, a kazanie wygłosił pochodzący z Cieszyna bp środkowoafrykańskiej diecezji Kaga-Bandoro Tadeusz Kusy.

W kazaniu bp Kusy podkreślił, że modlitwa rozpoczynająca pielgrzymkę splata się z liturgicznym świętem Przemienienia Pańskiego i przypomniał, że życie w dniach pielgrzymki ma szansę zajaśnieć Boską obecnością Chrystusa. – Przez sześć dni w drodze chcemy słuchać Jego słowa, chcemy mówić do Niego w czasie modlitwy, chcemy zjednoczyć się z Nim w ofierze eucharystycznej. Eucharystia jest darem Jezusa, który przez nią pojednał nas z Ojcem i chce, byśmy przyjmując Jego znak miłości w Eucharystii, żyli komunią z Nim i komunią serc między nami – powiedział kaznodzieja, nawiązując do tegorocznego tematu pielgrzymki: „Eucharystia źródłem pojednania”. Zwrócił przy tym uwagę, że pielgrzymka to czas i przestrzeń modlitwy, osobistej i wspólnotowej. – W tej modlitwie modlą się nie tylko nasze usta i serca, ale też nogi i całe ciało – mówił bp Kusy, zachęcając, by podjąć przejrzystą intencję pielgrzymowania. Poprosił pielgrzymów, by modlili się także w intencji jego posługi misyjnej w Kaga-Bandoro, przyznając, że jego główną troską są parafie cierpiące z powodu wojny.

Główny przewodnik pielgrzymki ks. Damian Koryciński porównał trzystu pielgrzymów bielsko-żywieckich do trzystu Spartan podejmujących walkę z Persami. Przypomniał też, że liczbę pielgrzymów wyznaczył Główny Inspektor Sanitarny.

Reklama

Biskup Pindel zauważył, że zasady pielgrzymowania w warunkach obostrzeń epidemicznych brzmią mniej groźnie i uciążliwie, gdy porówna się je do wędrówki Izraelitów idących z Egiptu do Ziemi Obiecanej. – A wszystko to prowadzi do wyzwolenia i ocalenia – zapewnił i podkreślił, że zasady bezpieczeństwa mają służyć szczęśliwemu dotarciu do celu.

Na Jasną Górę wyruszyły także grupy z innych miejsc diecezji: 5 sierpnia z Istebnej (40 osób), 6 sierpnia z Andrychowa (120 osób) i z Cieszyna (75 osób), a 7 sierpnia z Oświęcimia (200 osób) i Czechowic-Dziedzic (150 osób). Wszyscy spotkali się 11 sierpnia w częstochowskim sanktuarium.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będą pielgrzymki!

Niedziela kielecka 26/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

T.D.

Nie ma jak pielgrzymka...

Nie ma jak pielgrzymka...

Odbędzie się zarówno jubileuszowa 40. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę oraz Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej.

Zapisy, jak informują dyrektorzy pielgrzymek – tylko elektronicznie, a organizacja – w zgodzie z aktualnymi wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. PPK, wyruszająca 5 sierpnia z Wiślicy na Jasną Górę, odbędzie się pod hasłem: „Jestem tylko dla Ciebie”.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję