Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Twórcze warsztaty

W Soli, w dekanacie milowskim odbywają się warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Niedziela bielsko-żywiecka 34/2021, str. IV

[ TEMATY ]

warsztaty dla rodziny

warsztaty dla dzieci

Małgorzata Karpyszyn

Na warsztatach z kultury stołu

Na warsztatach z kultury stołu

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa jest niedużą wspólnotą, za to dużo się w niej dzieje. Niedawno bp Roman Pindel poświęcił dużych rozmiarów witraż w kościele, ufundowany przez parafiankę i ukazujący Pana Jezusa z sercem otoczonym koroną cierniową. Pobłogosławił również, powstałe dzięki zaangażowaniu administratora ks. Mirosława Szewieczka i parafian, Centrum Animacji Działań Twórczych „Sorgente”. – Nazwa centrum oznacza po prostu: Źródło. U nas jest źródło i w sensie dosłownym i przenośnym. To miejsce jest źródłem twórczych spotkań osób od najmłodszych do najstarszych – mówi ks. Szewieczek. Od lipca do października odbywają się tam pod patronatem Niedzieli bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych pn. „Razem = Silniejsi”. W wakacje Alicja Przybyła prowadzi zajęcia plastyczne dla młodych, a Barbara Kotrys i Małgorzata Waliczek – twórcze warsztaty kulinarne: „Zdrowo i kolorowo”. Dla dorosłych miłośników dobrego jedzenia interesujące propozycje pn. „Kultura stołu” przygotował Krzysztof Jędrzejczyk specjalizujący się we włoskiej kuchni i Małgorzata Karpyszyn. – Uczymy się dużo rozmaitości, próbujemy, tworzymy i smakujemy, a wszystko w elegancji i z kulturą – podkreślają uczestnicy. Jest też coś dla miłośników muzyki: warsztaty orkiestry dętej z Przemysławem Szczotką i śpiewy uwielbienia pod kierunkiem Sebastiana Niemczyckiego. Kto lubi tańczyć, ten może się spróbować sił w tańcu hip-hop pod kierunkiem Dawida Kołcza, w tańcu kreatywnym z Adrianną Kazimierz czy nawet w tańcu góralskim z Bartłomiejem Mieszczakiem. Tancerka Adrianna Kazimierz, wyjaśniając, na czym polegają zajęcia z tańca kreatywnego, zauważyła, że są to lekcje z podstaw tańca współczesnego dla dzieci i młodzieży, które skupiają na rozwijaniu świadomości ciała, umiejętności koordynacji, poczucia rytmu i pracy w grupie. Pozwalają poznać podstawy tańca, a i są tu też elementy zabaw grupowych, pozwalających wzmocnić pewność siebie i nauczyć się pracy w grupie.

Reklama

Z końcem lipca odbyły się półkolonie dla blisko 60 dzieci, które prowadzili animatorzy z Fundacji Drachma i młodzież z parafii. – Półkolonie rozpoczęliśmy modlitwą i opowieścią o św. Stanisławie Kostce, który był patronem tego dnia. Dzieci malowały sceny biblijne, a potem śpiewały i radośnie pląsały. Dzień zakończyło laboratorium chemiczne, prowadzone przez panią Joannę Bryś. Każdego dnia był czas na modlitwę i zabawę – podkreśla ks. Szewieczek. Po wakacjach Agnieszka Bawolska poprowadzi wieczorki poetyckie, a Krystyna Bryś – warsztaty z rękodzieła artystycznego. Ponadto parafia zaprasza wszystkich 21 sierpnia na potańcówkę na Gronicku i 5 września – na dożynki. Plan zajęć na stronie parafii: nspjsol.pl.

Bezpłatne zajęcia w Sorgente są dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura Interwencje Narodowego Centrum Kultury oraz z Programu Przestrzenie Sztuki Katowice. Partnerami projektu są: Fundacja Drachma, Sołectwo Sól, Gmina Rajcza, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki i Koło Gospodyń Wiejskich w Soli.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratowo: cykl wakacyjnych warsztatów o pszczołach w Ostoi św. Antoniego

[ TEMATY ]

pszczoła

warsztaty dla dzieci

Adobe Stock.pl

W Ostoi św. Antoniego odbywa się cykl warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod hasłem „Pszczoła - najważniejszy z zapylaczy”. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja na temat roli pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym.

Warsztaty poświęcone roli pszczół w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie organizuje Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo we współpracy z Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję