Reklama

Aspekty

Gustaw Heinze – żarski organmistrz

W kościołach Podwyższenia Krzyża Świętego i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach odbył się dwuczęściowy koncert pt. Ave Maria – w organowej odsłonie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 34/2021, str. VI

[ TEMATY ]

koncert organowy

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

Organy Heinzego w Lubsku grają do dziś

Organy Heinzego w Lubsku grają do dziś

Recital odbywał się 8 sierpnia w ramach polsko-niemieckich spotkań muzycznych na szlaku niejakiego… Gustava Heinze. Głównym organizatorem cyklu koncertów jest Fundacja Natura Polska. Mało kto wie, że na przełomie XIX i XX wieku Żary wśród rzemieślników miały budowniczego organów, czyli organmistrza.

Dawniej

Friedrich Ernst Gustav Hainze, bo o nim mowa, urodził się w Benau (w dzisiejszym Bieniowie) 9 października 1874 r., we wschodniej części Dolnych Łużyc, jako syn gospodyni Gottlieb Ernst Heinze i Johanna Auguste Caroline. Były to tereny ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego. Aby nauczyć się rzemiosła, Gustav wyjechał z rodzinnych stron i udał się do Neuzelle. Tam w latach 1889-92 uczył się zawodu organmistrza u Roberta Uibe. Kolejne doświadczenia zdobywał pracując dla Hermanna Stillera we Wrocławiu. Następny etap jego nauki zawodu to praca u najważniejszych ówczesnych budowniczych organów środkowo- i wschodnioniemieckich – u Friedricha Ladegasta w Wiessenfels i Wilhelma Sauera we Frankfurcie nad Odrą. Po odbyciu służby wojskowej przybył i został zatrudniony w warsztacie organmistrzowskim Schlag & Söhne w Schwiednitz na Śląsku. Tam poznał i w 1901 r. poślubił Marię Idę Hedwig Kayser. Powrócił do Żar. W 1904 r. założył Gustav Heinze Orgelbau – Anstalt Sorau N.-L. Miał również warsztaty w Wiessenfels i w Kolbergu (dzisiejszym Kołobrzegu). Tymi warsztatami kierowali synowie Gustava, którzy również byli organmistrzami. Warsztat na terenie Niemiec działa do dnia dzisiejszego. Gustav Heinze zbudował lub przebudował ok. 230 organów na terenie Śląska, Nowej Marchii, Dolnych Łużyc i Turyngii. W tym czasie mocno konkurował ze znaną ówcześnie firmą organmistrzowską Schlag & Söhne. Był to czas, gdy Gustav Heinze zatrudniał w warsztacie nawet 30 pracowników. Jednak okres prosperity został przerwany. W 1939 r. swój warsztat musiał oddać na rzecz firmy zbrojeniowej Focke-Wulf. W 1945 r. rodzina Heinze wyjechała z Żar. Gustav osiadł w Rudolstadt w Turyngii i zmarł 1949 r.

Reklama

Dziś

W naszym mieście znajdują się dwa instrumenty tego organmistrza. Pierwszy z nich został zbudowany w 1910 r. jako op. 32 (dzieło) i znajduje się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (dawniej kościół garnizonowy, obecnie rektoralny). Drugi instrument znajduje się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Został zbudowany w 1918 r. jako op. 82. W niedalekim Lubsku, w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny znajdują się organy pochodzące z 1912 r. op. 52, a w Sulechowie w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego – 1922 r., op. 100. Jest to największy czynny, romantyczny instrument na terenie naszej diecezji.

Zwiedzając kościoły, nie tylko na terenie naszej diecezji, warto szukać informacji na temat znajdujących się w danej świątyni organów. I poznawać ich budowniczych. A na koncertach lub podczas nabożeństw wsłuchiwać się w piękno i różnorodność głosów, którymi dysponuje dany instrument. Bo każdy jest inny, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju.

Na kolejne koncerty z cyklu zapraszamy 29 sierpnia, godz.14 – koncert pt.: Organy mistrza w kościele Wniebowzięcia NMP w Żarach, godz.16. Koncert połączony z wykładem popularno-naukowym o G. Heinze pt.: Gustav Heinze – organmistrz z Bieniowa – kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Bieniowie i o godz. 18.30 kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieła wybitnych kompozytorów zabrzmiały w Lubojnie

[ TEMATY ]

koncert organowy

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego

Lubojna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Dzieła Jana Sebastiana Bacha, Léona Boëllmanna, Antoinea Charpentiera oraz innych wybitnych kompozytorów usłyszeli uczestnicy koncertu organowego, który odbył się 7 maja w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie.

Koncert odbył się w 10. rocznicę poświęcenia organów piszczałkowych w parafialnej świątyni. Podczas koncertu wystąpili: Kacper Orzechowski – organista-student Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Wojciech Pompka – oboista, pedagog, muzyk częstochowski. Koncert poprowadzili: Martyna Knot i Piotr Kaczmarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

2023-02-06 08:52

[ TEMATY ]

zmarły

Centrum Hesela KUL

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

W pogrzebie dyplomaty wzięli udział między innymi: Prezydent Izraela Jicchak Herzog, Przewodniczący Knesetu Amir Ochanna, Prezydent Sądu najwyższego Izraela Ester Chajut, przewodniczący zarządu Instytutu Yad Vashem Dani Dayan oraz przedstawiciele rządu Izraela, Armii Obrony Izraela i wielu innych organizacji państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję