Reklama

Matce Bożej Pocieszenia w 50. rocznicę koronacji

W zbiorach archiwum jasnogórskiego znajduje się unikatowa księga pt. Cuda doznane przy Obrazie Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia u xx. Augustianów w Wieluniu.

Jest to rękopis liczący 19 stron, oprawiony w twardą okładkę, który stanowi kronikę cudów i łask doznanych w tym mieście za wstawiennictwem Matki Bożej w latach 1676 – 1780 r. Natrafiłem na nie podczas kwerend archiwalnych materiałów do kultury muzycznej Jasnej Góry w XX wieku. Przyznam, że byłem bardzo wzruszony, gdy odnalazłem ten unikatowy dokument. Z Wieluniem bowiem związana jest moja młodość – to właśnie tam ukończyłem naukę w Liceum Społeczno-Prawnym i wiele czasu spędzałem na modlitwie w kościele popaulińskim św. Mikołaja oraz w kolegiacie pw. Bożego Ciała, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia.

To w tym świętym miejscu dokonało się wiele cudów i znaków za wstawiennictwem Matki Pocieszenia. Maryja pociesza z macierzyńską miłością wszystkich, którzy Ją z wiarą wzywają. Dodaje otuchy i przynagla, aby nie dać się bez reszty pochłonąć i zrazić trudom obecnej godziny, lecz zmierzać wytrwale drogą dojrzałej wiary ku pełni spotkania z Bogiem w królestwie niebieskim. W tym sanktuarium każdego dnia pielgrzymi i mieszkańcy Wielunia proszą Matkę Pocieszenia o to, by wszyscy zniechęceni do życia, uciekając się do Boga przez Jej orędownictwo, doznali pokrzepienia, a wątpiący w swoje zbawienie – nabrali otuchy.

Ze względu na liczne świadectwa cudów i znaków prowincjał augustianów wydał w 1761 r. następujące rozporządzenie: „Gdy publicznie było wiadomo, że lud uciekając się w swoich potrzebach do Obrazu Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w naszej świątyni Wieluńskiej otrzymywał liczne łaski jak również cuda od Boga Wszechmogącego przez wstawiennictwo tejże Najświętszej Panny, uważamy to za godne i sprawiedliwe, aby te rzeczy na Większą Chwałę Boga i na cześć Dziewicy Matki zostały przekazane potomnym: Przeto w niniejszym brzmieniu, powagą Naszego urzędu nakazujemy Czcigodnemu Ojcu Piotrowi Geszka, kaznodziei naszego Ordynariatu Wieluńskiego, aby bardzo pilnie o to zadbał. Aby poszczególne łaski i cuda otrzymane przy Obrazie Najświętszej Panny w naszej świątyni Wieluńskiej i te z nich, które są pod przysięgą przez Notariusza Apostolskiego uznane i zatwierdzone zebrał i w niniejszym zeszycie zapisał”. Dokument ten jest – jak do tej pory – jedynym znanym i zachowanym źródłem archiwalnym, które przedstawia kult cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w kościele Ojców Augustianów w Wieluniu i jako taki stanowi istotną podstawę do dalszych badań. W prezentowanej wyżej publikacji został umieszczony tekst literacki tego dokumentu z tłumaczeniem z języka łacińskiego na polski.

*Cytaty pochodzą z rękopisu Cuda…; pisownia oryginalna.

Cuda doznane przy Obrazie Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu w latach 1676 – 1780
O. Nikodem Kilnar, paulin

2021-08-24 12:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody Jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu podczas uwielbienia na Stadionie Narodowym

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koronacja

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Spotkanie ewangelizacyjne "Jezus na Stadionie 2017" w Warszawie 1 lipca nawiązywać będzie do rocznicy 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Zostanie zainaugurowana peregrynacja milenijnej kopii cudownego wizerunku Maryi w diec. warszawsko – praskiej.

- Uwielbienie Jezusa w mocy Ducha Świętego na Stadionie narodowym będzie w tym roku połączone z obchodami Jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu. Spotkanie rozpocznie modlitwa różańcowa prowadzona przez ojców paulinów – poinformował o. Tomasz Tlałka, koordynator inicjatywy Żywa Korona Maryi. Jak podkreślił paulin, na narodowych rekolekcjach na Stadionie Narodowym nie może zabraknąć Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję