Reklama

Niedziela Świdnicka

Muzyczne atrakcje Sudeckiego Forum Inicjatyw

Każdego wieczoru przez pięć kolejnych dni trwania Forum Inicjatyw Gospodarczych plac obok kościoła Chrystusa Króla w Głuszycy wypełniał się publicznością, dla której występowali artyści i gwiazdy estrady.

Niedziela świdnicka 35/2021, str. IV

[ TEMATY ]

festiwal

muzyka

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mała Armia Janosika

Mała Armia Janosika

W sobotni wieczór 14 sierpnia podczas koncertu inauguracyjnego, na deskach głuszyckiego amfiteatru wystąpiła Mała Armia Janosika. Ten zespół folklorystyczny zainspirowany kulturą góralską nazywany jest również Największą Góralską Kapelą w Polsce. Gromadzi dzieci i młodzież z Raby Wyżnej i okolic, których łączy zamiłowanie do muzyki regionalnej, kultury i tradycji regionu Podhala. Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz – skrzypek, muzyk i wizjoner, który w lutym 2015 r. utworzył w Rabie Wyżnej sekcję nauki gry na skrzypcach i basach podhalańskich. Do Głuszycy przyjechały trzy autokary młodych artystów, blisko 150-osoba grupa dzieci i młodzieży i rodziców, zjednała sobie sympatię publiczności, która tego wieczoru wysłuchała kompilacji podniosłego i patetycznego tonu z autentycznością, barwnością i charyzmą folkloru podhalańskiego. Energia muzyki góralskiej i utwory rozrywkowe przeplatane były z pieśniami papieskimi i patriotycznymi, w folkowej, ludowej i nowoczesnej aranżacji. Wszystko to okraszone homiliami, sentencjami i wierszami pozwoliło przywołać wspomnienia związane z św. Janem Pawłem II.

Polska Orkiestra Muzyki Filmowej pod dyrekcją Przemysława Pasternaka wystąpiła podczas drugiego wieczoru głuszyckiego Forum. Jest to pierwsza i jedyna orkiestra symfoniczna w Polsce, specjalizująca się w tego typu muzyce. Wśród słuchaczy koncert wzbudził wiele emocji, a słysząc dany utwór, przenosili się oni w świat stworzony przez reżyserów i aktorów. Do orkiestry w drugiej części koncertu dołączył zespół Sound’n Grace, specjalizujący się w muzyce gospel, soul, r&b, jazz, funk, który zbudował atmosferę spokoju i wyciszenia, a także dzięki znanym piosenkom z debiutanckiej płyty Atom zafundował muzyczną eksplozję.

W pierwszym dniu uczestników Sudeckiego Forum Inicjatyw bawił znany i lubiany, polski satyryk i artysta kabaretowy Marcin Daniec. Z kolei 17 sierpnia swój benefis powiązany z 45-leciem pracy artystycznej świętowała piosenkarka Eleni, której akompaniowała orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy z udziałem chóru Octava Ensamble. – Dziękujemy za wyśpiewywane przez te 45 lat ludzkie historie, zarówno te piękne, jak i te trudne ludzkie doświadczenia. Dziękujemy Pani Eleni za świadectwo wiary, nadziei i miłości do Pana Boga i człowieka, i do ojczyzny. Jeżeli można spotkać aniołów na ziemi, to Pani Eleni jest właśnie jednym z nich – mówił bp Marek Mendyk, dziękując piosenkarce rodem z Bielawy za jej obecność i otwartość.

Natomiast 18 sierpnia finałowy koncert patriotyczny zakończył tegoroczną pierwszą edycję głuszyckiego Forum. Wraz Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach tego wieczoru wystąpili wokaliści Sylwia Banasik, Wiktoria Węgrzyn, Marta Wilk, Andrzej Lichosyt, Jakub Oczkowski, Marcin Jajkiewicz oraz młode solistki Wiktoria i Zuzanna Jajkiewicz. Gwiazdą wieczoru był piosenkarz, pianista i autor piosenek Mateusz Ziółko. Jak każdego koncertowego dnia, tak i na zakończenie wszystkie miejsca przygotowane dla widowni były zajęte, o czym mogą zaświadczyć konferansjerzy: znany prezenter telewizyjny Conrado Moreno oraz prezenter radiowy Dariusz Stańczuk.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Styczeń skomponował i nagrał utwór o kard. Stefanie Wyszyńskim

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

muzyka

Archiwum autora

Marcin Styczeń podczas występu

Marcin Styczeń podczas występu

Marcin Styczeń, znany pieśniarz, kompozytor i autor tekstów, nagrał piosenkę z okazji zbliżającej się czerwcowej beatyfikacji sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Utwór „Soli Deo Per Mariam” (Jedynemu Bogu przez Maryję) zapowiada jednocześnie nowy, 11. album niezależnego artysty – wybitnego twórcy poezji śpiewanej – którego tematem będą święci.

Autor słów i muzyki do kompozycji o kard. Wyszyńskim przyznał, że utwór powstał z inspiracji słowami, jakie kard. Wyszyński wypowiedział z 1971 roku w 25. rocznicę konsekracji biskupiej: „Wydaje mi się - że najbardziej bezpośrednią Mocą w moim życiu jest Maryja. Przez szczególną tajemnicę, której w pełni nie rozumiem, została Ona postawiona na mej drodze”.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję