Reklama

Niedziela Lubelska

III Synod Archidiecezji Lubelskiej

Kościół – dom i szkoła komunii

Idziemy wspólną drogą, na której wszyscy powinni czuć się potrzebni i odpowiedzialni – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 40/2021, str. IV

[ TEMATY ]

synod

archidiecezja lubelska

Ks. Marek Kuś

W otwarciu synodu uczestniczyli przedstawiciele całej archidiecezji

W otwarciu synodu uczestniczyli przedstawiciele całej archidiecezji

Uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej 25 września zgromadziło w archikatedrze biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego i świeckich reprezentujących wszystkie parafie, a także przedstawicieli władz miasta i województwa, kolegium rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz duchownych z bratnich Kościołów. Podczas Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika członkowie synodu złożyli uroczyste Wyznanie wiary i przysięgę wierności. Liturgia była okazją do dziękczynienia Bogu za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, w latach 1946-48 biskupa lubelskiego. Data inauguracji synodu nie była przypadkowa; wpisała się w 68. rocznicę uwięzienia Prymasa Tysiąclecia i 93. rocznicę otwarcia I Synodu Diecezji Lubelskiej. W ponad 200-letniej historii diecezji dotychczas były tylko dwa synody; jeden zwołany w latach 20. XX wieku, a drugi w latach 70. XX wieku.

Widzieć – ocenić – działać

Synod został zwołany przez abp. Stanisława Budzika ponad 2 lata temu, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 2019 r., pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. W czasie jego trwania analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie, a także wyzwania i problemy.

Według harmonogramu, inauguracja miała odbyć się w kwietniu ubiegłego roku, po rocznym okresie prac przygotowawczych, jednak pandemia uniemożliwiła dotrzymanie zaplanowanych terminów. Mimo trudności, przez cały czas obraduje 12 tematycznych komisji synodalnych oraz parafialne (271) i dekanalne zespoły synodalne, które na podstawie przygotowanych ankiet udzielają odpowiedzi na pytania o kondycję Kościoła lubelskiego. Zebrany materiał posłuży do przygotowania roboczych tekstów pod obrady plenarne i pozwoli wypracować aktualny program duszpasterski i prawo na kolejne lata funkcjonowania archidiecezji. – Oprócz komisji głównej pracują komisje synodalne, złożone z zespołu ekspertów. Ich zadaniem jest przygotowanie dokumentu roboczego. W ramach konsultacji odbyła się diagnoza obecnej sytuacji, następnie jej analiza w świetle wiary i nauczania Kościoła, a także propozycje konkretnych rozwiązań – wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, sekretarz synodu. Jak podkreśla, wszystkie podejmowane tematy dotyczą wyłącznie spraw archidiecezji lubelskiej. Zakończenie prac planowane jest na jesień przyszłego roku.

Reklama

Aktywizacja świeckich

Do grona członków synodu, którzy złożyli Wyznanie wiary i przysięgę wierności, powołanych zostało 213 osób; wśród nich niemal połowę stanowią osoby świeckie. To przedstawiciele środowisk parafialnych i dekanatów, ruchów apostolskich i grup społecznych, a także komisji synodalnych i sekretariatu synodu. – Bardzo potrzebna jest aktywizacja ludzi świeckich, aby podjęli odpowiedzialność za Kościół, którego są istotną częścią. Pan Bóg nie powołuje do zbawienia pojedynczo, lecz we wspólnocie, dlatego zarówno wśród członków synodu, jak i w komisjach tematycznych znaleźli się kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy – powiedział abp Stanisław Budzik podczas spotkania z dziennikarzami. – Musimy „uruchomić” ludzi świeckich. Budując na wspólnocie wiary, chcemy zachęcić ich do udziału w ewangelizacji, odpowiedzialności za Kościół i władzy w nim. Tak, abyśmy sobie przypomnieli, że wiara powinna być praktykowana na co dzień, że ma nas pobudzać do budowania wspólnoty, do większej świadomości i tworzenia dzieł miłosierdzia. Musimy iść wspólną drogą, na której wszyscy powinni czuć się potrzebni i odpowiedzialni – podkreślił ksiądz arcybiskup.

Trzeba wyruszyć w drogę

– Synod oznacza wspólną drogę, więc i my idziemy wspólnie drogą Kościoła. Jesteśmy Kościołem pielgrzymującym, a więc w drodze, która prowadzi nas do Ojca. Chcemy otworzyć się na działanie Ducha Świętego i wypełniać zadania, jakie stawia przed nami. Okręt, który cumuje w porcie, jest bezpieczny, ale nie osiągnie drugiego brzegu, nie pozna nowych światów. Dlatego trzeba wyruszyć w drogę – powiedział abp Stanisław Budzik podczas inauguracji synodu. – To wydarzenie ma wzbudzić poczucie wspólnoty wśród wierzących, ma obudzić świadomość odpowiedzialności za Kościół – podkreślił.

W homilii pasterz nawiązał do osoby bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który został zaliczony w poczet patronów synodu (obok św. Stanisława biskupia i męczennika, św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II). – Prymas Tysiąclecia swoje życie poświęcił Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. W ciężkim okresie, jakim było trzyletnie uwięzienie, pisał, że dziękuje Bogu za ten czas, że chce śpiewać Te Deum i Magnificat. Miał heroiczną wiarę, która pozwoliła mu w chwili krzyża dostrzec blask zmartwychwstania – powiedział ksiądz arcybiskup. – Kardynał Wyszyński zawierzył wszystko Bogu; pod koniec życia doczekał wyboru Polaka na Stolicę Piotrową. Papież jednak jasno powiedział, że nie byłoby Polaka w Watykanie, gdyby nie było prymasa Wyszyńskiego, jego wiary i oddania się bez reszty Matce Bożej. Dla nas jego postać ma dodatkowy wymiar jako biskupa lubelskiego, który na różnych etapach życia związany był z tą ziemią – przypomniał abp Budzik. Nawiązując do hasła synodu, zaczerpniętego z nauczania św. Jana Pawła II, wezwał do wpatrywania się w Trójcę Świętą i na Jej wzór tworzenia relacji z bliźnimi.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność i zdumienie

Niedziela lubelska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

archidiecezja lubelska

biskup nominat

biskup pomocniczy

Paweł Wysoki

Biskup nominat ks. dr Adam Bab (drugi od lewej) z abp. Stanisławem Budzikiem, bp. Mieczysławem Cisło i bp. Józefem Wróblem

Biskup nominat ks. dr Adam Bab (drugi od lewej) z abp. Stanisławem Budzikiem,
bp. Mieczysławem Cisło i bp. Józefem Wróblem

– Żyję, służę i będę służył dzięki modlitwie i wierze tego Kościoła, którym jest archidiecezja lubelska – powiedział biskup nominat ks. dr Adam Piotr Bab.

Mamy nowego biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej! Został nim ks. dr Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży i proboszcz parafii pw. św. Józefa w Lublinie – ogłosił 22 maja abp Stanisław Budzik. – Patrząc na życie nowego biskupa, można zauważyć, że Duch Święty szczególnie go prowadzi. Od 20 lat nie opuścił ani jednego Światowego Dnia Młodzieży, na które zawsze wybierał się z młodymi ludźmi – podkreślił metropolita. Decyzja papieża Franciszka została przedstawiona wiernym w samo południe, równocześnie przez Nuncjaturę Apostolską i w Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej niepodległości

[ TEMATY ]

św. Urszula Ledóchowska

Archiwum Sióstr Urszulanek SJK

Matka Urszula Ledóchowska w pamięci potomnych zapisała się jako założycielka nowej rodziny zakonnej, edukującej kolejne pokolenia młodzieży, mało natomiast wiadomo o jej wielkiej akcji promującej Polskę, gdy ważyły się losy odrodzenia państwa polskiego.

Specjalistka od historii szarych urszulanek s. Małgorzata Krupecka USJK, autorka biografii Założycielki, w książce „Ledóchowska. Polka i Europejka” zwraca uwagę na fakt, że do wielkiej akcji promującej Polskę, zwłaszcza w latach 1915–1918, gdy ważyły się losy kraju jako niepodległego państwa, przyszła Święta była doskonale przygotowana niejako „z urodzenia” – w jej żyłach płynęła krew kilku europejskich narodów. Po matce, Józefinie Salis-Zizers, odziedziczyła szwajcarsko-południowoniemiecko-nadbałtycką krew, wśród jej przodków byli lombardzcy, wirtemberscy i inflanccy szlachcice. Pradziadek Julii – baron von Bühler – był rosyjskim ministrem. Z kolei polscy przodkowie ojca, Antoniego Ledóchowskiego, brali udział w wyprawie wiedeńskiej, obradach Sejmu Czteroletniego i Powstaniu Listopadowym. Urodzenie i koligacje otwierały przed nią drzwi do europejskich elit, a fenomenalne zdolności językowe pozwalały jej wypowiadać się w językach skandynawskich.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej

2023-05-29 16:25

[ TEMATY ]

straż graniczna

Andrzej Duda

PAP/Marcin Bielecki

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, a także zmieni nazwy Wyższej Szkoły Policji i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Policji w Szczytnie i Akademię Pożarnicza. Ta ustawa ma historyczne znaczenie - powiedział.

Prezydent ustawę wprowadzającą zmiany w szkolnictwie wyższym nadzorowanym przez MSWiA podpisał w poniedziałek podczas uroczystości w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. To ten ośrodek zostanie przekształcony w Wyższą Szkołę SG.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję