Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Smaczki diecezji

Święto plonów w kłopocie

Każdego roku w Krasnobrodzie odbywa się Diecezjalno-Gminne Święto Plonów. To wydarzenie stało się już tradycją.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

dożynki

Krasnobród

Ewa Monastyrska

Poświęcenie wieńców dożynkowych w Krasnobrodzie

Poświęcenie wieńców dożynkowych w Krasnobrodzie

Tegoroczne świętowanie niestety niosło ze sobą wiele trudności, a zorganizowanie dożynek wiązało się z logistycznymi problemami. Co się wydarzyło w tym roku i jak z utrudnieniami poradzili sobie gospodarze?

Poradzili sobie wzorcowo, choć nie było to łatwe zadanie. Podczas tegorocznego Święta Plonów pogoda nie dopisała. Niska temperatura oraz obfite opady deszczu uniemożliwiły zorganizowanie korowodu z wieńcami dożynkowymi, które każdego roku były ozdobą. Nie można także było umieścić ich wszystkich przed świątynią ze względu na pogodę. Dodatkową trudnością okazał się także remont krasnobrodzkiej świątyni. Msza św. mogła być sprawowana jedynie w namiocie specjalnie w tym celu rozstawionym przy kościele. Mimo wszelkich przeciwności wierni diecezji zamojsko-lubaczowskiej przybyli do Pani Krasnobrodzkiej, by podziękować za plony.

– Pogoda wcale nas nie zniechęciła. Planowaliśmy przybyć tu i naszych planów nie zmieniłyśmy. Jest to święto dziękczynienia za plony i pragniemy podziękować Panu Bogu za dar zboża, które mogliśmy zebrać pomimo trudnych warunków. Chcemy podziękować za codzienny chleb – zaznaczyły przedstawicielki KGW i parafii z Goraja.

Zapomniany Bóg

W obliczu tak wielkich przeciwności biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek podkreślił w homilii, że żyjąc w dobrobycie zbyt często zapominamy o Bogu, od którego wszystko zależy.

– Jest nam coraz lepiej. Stajemy się bogatsi, zasobniejsi w skarby przemijające. Im bardziej przygarniamy do siebie dobra tego świata, tym bardziej wierzymy tylko sobie, a coraz rzadziej z pokorą prosimy Boga słowami codziennej modlitwy: „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Owszem, pośród naszego nasycenia wołamy do Pana, ale domagając się bogactwa – podkreślił bp Marian Rojek.

Odpowiedzialni za organizację dożynek dołożyli wszelkich starań, by wszystko odbyło się tak, jak powinno.

– Zrezygnowaliśmy z korowodu i spotkania przy kaplicy na wodzie, wieńce ustawiamy na tak zwanych celach, czyli korytarzach klasztornych, mamy także przygotowane namioty. Ufam, że w przyszłym roku kościół będzie już pięknie przygotowany – powiedział kustosz krasnobrodzkiego sanktuarium, ks. prał. Eugeniusz Derdziuk.

Reklama

Czas wyzwań

Na korytarzach przy klasztorze spiesznie biegali przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy służyli pomocą kapłanom i pracownikom Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Na zaproszenie odpowiedzieli nie tylko wierni diecezji, ale i politycy, którzy wraz z rolnikami chcieli podziękować Panu Bogu za plony. Był to niezwykły czas, pełen wyzwań, potyczek i zwycięstw.

Kłopotliwe tegoroczne dożynki z pewnością nauczyły nas, że nasze plany są niczym w obliczu planów Boga. Z drugiej strony wierni pokazali, że wbrew wszelkim przeciwnościom wiedzą, Komu pragną podziękować za to, co udało się zebrać w tym roku, a co stracili. Nie było wśród obecnych malkontentów, lecz wszyscy zgromadzili się, by pod płaszczem Matki okazać wdzięczność Jej Synowi, powierzając swoje dalsze życie i plony Jego Opatrzności. Nikt też nie odwoływał dożynek z powodu trudności nawarstwiających się, ale wręcz przeciwnie, gospodarze krasnobrodzkiego sanktuarium oraz Krasnobrodzki Dom Kultury stanęli na wysokości zadania, by umieścić wieńce na korytarzach sanktuarium i pomóc wiernym w przeżywaniu tego wyjątkowego czasu.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski do rolników: nie wierzcie tym, którzy zasiewają ziarna ateizmu

[ TEMATY ]

dożynki

bp Mirosław Milewski

B. Sztajner/Niedziela

O tym, aby nie wierzyć tym, którzy chcą na polskiej wsi zasiewać ziarna ateizmu, przestrzegł bp Mirosław Milewski w Świętym Miejscu w diecezji płockiej, gdzie przewodniczył Eucharystii z okazji dożynek regionalnych. Pobłogosławił także przyniesione przez rolników na święto plonów wieńce dożynkowe i chleb.

W swojej homilii bp Mirosław Milewski odwołał się do zwyczaju dzielenia się podczas dożynek chlebem. Zachęcił, aby dzielić się z innymi dobrymi rzeczami. - Nie ulegajmy w głębi duszy tym, którzy chcą nam zohydzić Boga, wiarę i Kościół, i skutecznie sączą do naszych uszu strugę nienawiści do księży i biskupów, bo według wielu współczesnych medialnych autorytetów, kapłan to już nie jest ktoś, kto udziela sakramentów, spowiada, udziela Komunii św., ale człowiek słaby duchowo i zepsuty moralnie – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję