Reklama

Głos z Torunia

Młodzi od papieża

Są radośni, piękni i ambitni. Pragną tworzyć naszą Ojczyznę jeszcze piękniejszą. To stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy świętowali także w diecezji toruńskiej.

Niedziela toruńska 43/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Archiwum Fundacji

Stypendyści otrzymują pomoc, ale także sami włączają się w wolontariat

Stypendyści otrzymują pomoc, ale także sami włączają się w wolontariat

Z najważniejszymi pytaniami, jakie w życiu stawiamy, należy przychodzić do Boga – powiedział koordynator diecezjalny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Leszek Stefański podczas Mszy św. w kościele Ducha Świętego w Toruniu podczas obchodów XXI Dnia Papieskiego 10 października, w 28. niedzielę zwykłą. Był on obchodzony pod hasłem: Nie lękajcie się Ewangelia tego dnia mówi o spotkaniu Pana Jezusa z bogatym człowiekiem. Pyta On: Co w życiu jest najważniejsze? Święty Jan Paweł II na kanwie tej Ewangelii napisał Veritatis splendor, co po polsku oznacza blask prawdy.

Wdzięczność

Fundacja zrzesza młodzież oraz studentów z mniej zamożnych rodzin i prowadzi ich do Boga. – W każdej diecezji jest wspólnota fundacyjna, do której należymy – wspomina stypendysta Kacper, student dziennikarstwa. – Spotykamy się na Mszy św., rozważamy słowa św. Jana Pawła II. Właśnie tu poznałem inny wymiar Kościoła. To fundacja pozwoliła mi odkryć siebie i stać się jego częścią – dodaje.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to nie tylko pomoc w duchowym rozwoju. To też pomoc finansowa, która przekłada się na lepszy dostęp do edukacji, poprawienie poziomu życia, możliwość pobierania korepetycji, studiowania, wyjazdu na wakacje. – Zanim wstąpiłam do fundacji, każde wakacje spędzałam w domu. Nie było nas stać na rodzinne wyjazdy. To dzięki fundacji mogłam zobaczyć miasta takie, jak Rzeszów czy Kielce. Teraz mogę studiować w Toruniu, za co jestem z całego serca wdzięczna. Bez naszych darczyńców byłoby to niemożliwe – stwierdza Kasia, szefowa wspólnoty toruńskiej.

– Mam trójkę rodzeństwa i nie byłabym studentką, gdybym nie dostawała stypendium. Rodzice starają się mi pomóc finansowo, jednak studiowanie w większej odległości od domu jest bardzo kosztowne – dodaje Ola, studentka finansów i rachunkowości.

By odwdzięczyć się za okazaną pomoc, stypendyści włączają się w różnego rodzaju wolontariat od Caritas, Szlachetną Paczkę, poprzez zbiórki żywności, Akademię Przyszłości do wielu innych. Chcą podawać dobro dalej.

Reklama

Możliwość rozwoju

Od 9 października trwała zbiórka na stypendia dla tej wspaniałej młodzieży. Kacper również kroczył ulicami Torunia, prosząc o datki. Zapytany, dlaczego to robi, odpowiedział: – Chcę pomagać osobom, które pobierają stypendia tak jak ja, ale też tym, które dopiero w tym roku przystąpią do programu. Wiem, jak ta pomoc jest ważna, ile dla nas znaczy. To fundacja sprawiła, że mogłem się rozwijać. Zależy mi, by zebrać jak najwięcej pieniędzy, aby i inne osoby mogły z tego dzieła skorzystać. Kościół to jest wielka rodzina, która się wspiera, może na sobie polegać.

Dla wszystkich, którzy pragną wspomóc Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powstała internetowa wersja wpłat. Wystarczy wejść na stronę internetową www.e-zbiorka.pl lub www.dzielo.pl i zdeklarować swoją wpłatę.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieło Nowego Tysiąclecia przygotowuje się do XV Dnia Papieskiego

Przez 15 lat Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia pomogła 2 500 młodym ludziom. 11 października pod hasłem "Jan Paweł II - patron młodzieży" obchodzony będzie Dzień Papieski. W wielu miastach organizowane są wydarzenia przypominające nauczanie papieża z Polski o rodzinie. Do puszek zbierane będą pieniądze na program stypendialny, który obejmie kolejnych uczniów.

"Dzień papieski będzie przede wszystkim dniem modlitwy za papieża Franciszka i polskie rodziny, jaki i dniem radości, za pontyfikat papieża Jana Pawła II" - mówi w rozmowie z KAI ks. Jan Drob, przewodniczący zarządu fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". To dzień, kiedy w parafiach i na placach miast przypomina się nauczanie Jana Pawła II. "Gdyby Dzień Papieski nie zaczął być obchodzony za życia papieża z Polski, to nie pamiętalibyśmy o jego nauczaniu, tylko mielibyśmy w pamięci jedynie kremówki" - dodaje przewodniczący.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję