Reklama

Francja

Koronacja w Saint-Denis

Niedziela Ogólnopolska 44/2021, str. 23

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Paryż

Sławek Janicki

Ukoronowana ikona Matki Bożej Częstochowskiej

Ukoronowana ikona Matki Bożej Częstochowskiej

Na tę wielką radość Polacy mieszkający pod Paryżem czekali z powodu pandemii ponad rok. 17 października odbyła się uroczysta koronacja ikony Matki Bożej Częstochowskiej w kościele Saint-Denys de l’Estrée, gdzie duszpasterstwo w języku polskim prowadzi ks. Zdzisław Początek, ekonom prowincji Księży Chrystusowców.

Mszy św. sprawowanej w językach francuskim i polskim przewodniczył ordynariusz diecezji Saint-Denis – bp Pascal Delannoy, który wygłosił również do licznie zgromadzonych Polaków kazanie i nałożył na ikonę złote korony.

Na tę historyczną uroczystość do Saint-Denis przybyli zaproszeni goście z polskiej ambasady, z kraju i z okolicznych Polskich Misji Katolickich, m.in.: bp Wiesław Lechowicz – delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. Zbigniew Wcisło – prowincjał Księży Chrystusowców, a zarazem inicjator tego przedsięwzięcia, ks. Jean-Christophe Helbecque – francuski proboszcz parafii, ks. Ryszard Szymanik, chrystusowiec – proboszcz z parafii Płoty, oraz ks. Jarosław Koch, chrystusowiec – proboszcz sąsiedniej Polskiej Misji Katolickiej w Aulnay-sous-Bois.

Polacy z tej dzielnicy Paryża gromadzą się w kościele Saint-Denys de l’Estrée na liturgii w swoim języku od początku XX wieku. Zawsze towarzyszyła im ikona Pani Jasnogórskiej. Zdarzało się, że przeżywali tu wiele trudnych i niebezpiecznych chwil, m.in. zamachy terrorystyczne. Stąd zrodziła się konieczność zawierzenia całej parafii Matce Najświętszej. Dokonał tego kilka lat temu ks. Wcisło, który zorganizował po raz pierwszy pielgrzymkę wraz z parafianami z Bagnolet na Jasną Górę. Postanowiono zachęcić rodaków modlących się w tym kościele do składania swoich kosztowności, by ufundować na stałe złote korony na głowę Jezusa i Maryi. To wielkie wydarzenie polonijne, wypływające z serca rodaków tu mieszkających, wpisuje się w hołd wdzięczności Matce i Królowej Polski za Jej nieustanną opiekę i pomoc na trudnych drogach emigracyjnego życia.

2021-10-26 12:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Ekwadoru powitali w Amazonii ikonę Matki Bożej Częstochowskiej

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

peregrynacja

Bożena Sztajner/Niedziela

Episkopat Ekwadoru powita dziś wędrującą od „Oceanu do Oceanu” ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej. Nastąpi to podczas 142. posiedzenia plenarnego Ekwadorskiej Konferencji Biskupiej, które tym razem odbywa się w dniach 6-10 listopada w siedzibie wikariatu apostolskiego Puyo - stolicy regionu Pastaza w Amazonii. Jest to także okazja do pierwszego spotkania biskupów z nowym (od 22 czerwca br.) nuncjuszem apostolskim w tym kraju abp. Andrésem Carrascosa Coso.

W czwartek 9 listopada ikona wyruszyła oszklonym „Mama Mobilem” przez góry do Puyo. Ikonę eskortuje ks. Leon Juchniewicz, polski misjonarz pracujący w Ekwadorze od 30 lat, a obecnie pełniący funkcję kustosza wędrującego obrazu.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję