Reklama

Niedziela Przemyska

Był dla nas jak ojciec

Zaskakiwał swoją pokorą i ofiarnością w służbie Bogu i bliźniemu, czuło się w nim ojca i przyjaciela. Dla każdego miał czas, każdego wysłuchał, pocieszał.

Niedziela przemyska 46/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

ostatnie pożegnanie

Ewa Kłak-Zarzecka

Ks. Franciszek Rząsa,

Ks. Franciszek Rząsa,

Dzień 3 października br. to pierwsza rocznica śmierci ks. Franciszka Rząsy. Tak wiele mogliśmy się od niego uczyć, gdyż całe jego życie było nam lekcją pracowitości, pokornej i oddanej służby Kościołowi. Posługiwał i wspierał najbardziej potrzebujących: chorych, cierpiących, bezdomnych i odrzuconych przez społeczeństwo.

W dniach od 1 do 6 października w Jarosławiu, Jasieniu, Łowisku i Myczkowie była przywoływana pamięć o pozostawionej spuściźnie duszpasterskiej śp. ks. Franciszka. W centrum wszystkich spotkań związanych z pierwszą rocznicą śmierci ks. Franciszka Rząsy była Eucharystia sprawowana w jego intencji. Powróciły żywe wspomnienia, wdzięczność, pragnienia i plany, których celem jest troska o zachowanie pamięci o ks. Franciszku w nas samych i wokół nas.

Ksiądz Franciszek Rząsa żyje w naszej pamięci jako wierny czciciel Maryi i orędownik dzieł św. Jana Pawła II, gorliwy kaznodzieja w głoszeniu słowa Bożego, świadek wiary, modlitwy i pokory, inicjator wielu dzieł materialnych i duchowych. Nie sposób wymienić wszystkich dzieł, które kreują pozostawioną w Kościele przemyskim spuściznę życia śp. ks. Franciszka. Pragniemy teraz jednak pochylić się nad ostatnim materialnym dziełem, z którym wiązał konkretną troskę i plany posługi potrzebującym. Ksiądz Franciszek pragnął, aby przekazany w 1998 r. Fundacji Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „Wzrastanie” budynek w Przeworsku, tzw. „Belweder” na Błoniach Browarnych wyremontować i aby powstał tam Dom Miłosierdzia im. św. Jana Pawła II, jako „żywy pomnik” wdzięczności społeczeństwa przeworskiego i archidiecezji przemyskiej za dar papieża Polaka w rocznicę 100-lecia jego urodzin. Zamysłem ks. Rząsy dom ten miałby służyć osobom niepełnosprawnym w zorganizowanej formie pomocy dziennego pobytu, a dla pozostających w trudnej sytuacji życiowej – całodobowego pobytu wraz z opiekunami w mieszkaniach chronionych. Obiekt ten był bardzo zaniedbany, wręcz w katastrofalnym stanie technicznym, nadawał się jedynie do rozbiórki. W 2019 r. z inicjatywy ks. Franciszka rozpoczęto pierwsze prace porządkowe. Wówczas to z obiektu wywieziono cztery kontenery śmieci. Podejmował trud zdobywania potrzebnych środków finansowych i dzięki wsparciu z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego oraz indywidualnych darczyńców nadzorował remont dachu oraz wymianę stropów drewnianych na żelbetonowe. Całym sercem i zaangażowaniem troszczył się o to dzieło, wytrwale szukał wykonawcy zaplanowanej elewacji całego budynku. We wrześniu 2020 r. dobrze wiedział, że zamysł jej zakończenia do dnia 22 października, czyli liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II nie uda się, lecz nie poddawał się, wszystko oddawał w ręce Pana Boga, codziennie na nowo zawierzał się Maryi, którą bardzo kochał i czcił. Sam działał, nie odpuszczał, gdyż wiedział, że dobro rodzi się w bólach. Do ostatnich godzin swojego życia ks. Franciszek organizował prace budowlano-remontowe tegoż obiektu.

Reklama

Po śmierci ks. Franciszka kontynuację rozpoczętych prac, realizacji pragnień i planów związanych z „Belwederem” podjął ks. Piotr Buk, obecny asystent wraz z zarządem Fundacji Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „Wzrastanie”, czego zwieńczeniem było uroczyste poświęcenie 16 września br. przez abp. Adama Szala Domu Miłosierdzia im. św. Jana Pawła II w Przeworsku.

Obecnie jest przygotowywana do druku praca zbiorowa powstała na kanwie otrzymanych wspomnień i świadectw osób różnych stanów. Wszystkim dziękujemy za otwartość i przesłane słowa obrazujące, jak wielkie i trwałe owoce pracy duszpasterskiej ks. Franciszka Rząsy zrodziły się i pozostają w nas źródłem ustawicznej pracy nad sobą. Również w wielu innych miejscach i kościołach płynie żar dziękczynnej, wstawienniczej modlitwy osób i wspólnot. Ufamy, że duchowa łączność z osobą śp. ks. Franciszka Rząsy trwa i nadal będzie żywym świadectwem miłości Boga i drugiego człowieka w naszych rodzinach, parafiach i wspólnotach.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

37. rocznica śmierci bp. Stefana Bareły

37 lat temu zmarł bp Stefan Bareła, trzeci biskup częstochowski.

Na urząd biskupa diecezji 17 stycznia 1964 r. mianował go papież Paweł VI. Nowy biskup objął rządy 5 lutego 1964 r., a ingres do katedry odbył się 12 kwietnia tego roku. Stefan Bareła (1916-1984) był pierwszym pasterzem częstochowskim wywodzącym się z miejscowego prezbiterium – pochodził z Zapolic, z parafii Kodrąb. W myśl swojego zawołania biskupiego „Veritati et Caritati”(„[Służyć] Prawdzie i Miłości”) podjął dzieło swojego poprzednika bp. Zdzisława Golińskiego, kontynuując duszpasterski program Wielkiej Nowenny przed Millenium Chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję