Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Tutaj króluje Chrystus

Chociaż Chrystus w Najświętszym Sakramencie obecny jest we wszystkich świątyniach, to trzem wspólnotom parafialnym patronuje jako Król.

2021-11-16 11:34

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Krzysztof Hawro

Wnętrze kościoła parafialnego w Złojcu

Wnętrze kościoła parafialnego w Złojcu

Najstarszą parafią noszącą wezwanie Chrystusa Króla jest parafia w Hucie Różanieckiej, należąca do dekanatu narolskiego. Miejscowość Huta Różaniecka należała do parafii Płazowie. Budowę kościoła w Hucie Różanieckiej rozpoczęto już w 1913 r. Wybuch I wojny światowej zmusił parafian i budowniczych do zaprzestania prac. Podjęte prace zakończono szczęśliwie dopiero po wojnie. Wybudowana staraniem miejscowej ludności świątynia została oddana do użytku w 1926 r. Początkowo służyła jako kaplica dojazdowa. Działania wojenne związane z wybuchem II wojny światowej sprawiły, że duszpasterstwo sprawowali przygodni księża. Stała opieka duszpasterska nad miejscową wspólnotą została zapoczątkowana w 1945 r. kiedy to posługę duszpasterską zaczął pełnić tu ks. Jan Jędrzejowski, który pracował tu aż do 1995 r. Rok 1957 przyniósł kolejne zmiany w wyglądzie świątyni, która została powiększona o przedsionek.

Parafia dziś”

Parafia w Hucie Różanieckiej została erygowana w 1970 r. Do parafii należą miejscowości: Banachy, Huta Różaniecka, Huta Szumy, Korkosze, Maziarnia, Paary, Podsigła, Rebizanty. W 1995 r. do parafii przydzielono wieś Paary, w której znajduje się kaplica św. Apostołów Piotra i Pawła. Kaplica ta została wybudowana w 1957 r. na miejscu rozstrzelania mieszkańców wsi Paary, co stało się w czasie II wojny światowej. Był to budynek drewniany, jednonawowy, bez zakrystii. Ufundowali go mieszkańcy Paar i Kocudzy.

Reklama

Kaplicę rozebrano po wybudowaniu nowej świątyni. Kościół obecnie istniejący, murowany, został poświęcony w 1982 r. W parafii działają następujące grupy duszpasterskie: Apostolstwo Dobrej Śmierci, koła Żywego Różańca, lektorzy, ministranci, margeretki i organizacje trzeźwościowe.

Podzamojskie królestwo Chrystusa

Niedaleko Zamościa, na południowym skraju gminy Nielisz, nad rzeką Łabuńką, w obrębie tzw. Padołu Zamojskiego położona jest miejscowość Złojec. To tutaj cześć odbiera Jezus Chrystus – Król Wszechświata. W 1980 r. w uroczystość Chrystusa Króla w miejscowym Domu Ludowym została odprawiona pierwsza Msza św. Od 1981 r. Złojec stanowił Samodzielny Ośrodek Duszpasterski a już rok później, 30 maja 1982 r., bp Bolesław Pylak dokonał poświęcenia krzyża i placu pod budowę kościoła, która została rozpoczęta 1 lipca 1982 r. 14 maja 1983 r. bp Bolesław Pylak poświęcił i wmurował kamień węgielny w mury powstającej świątyni. Ten rok był i jest wyjątkowy dla historii miejscowej wspólnoty, bowiem miesiąc po wmurowaniu kamienia węgielnego, 13 czerwca bp Bolesław Pylak erygował w Złojcu parafię Chrystusa Króla. Powstała ona na skutek wydzielenia z parafii w Nieliszu pięciu miejscowości: Złojec, Krzak, Wólka Złojecka, Wólka Nieliska i Zarudzie. Pierwszym proboszczem parafii został mianowany ks. Kazimierz Stelmaszczuk. W 1989 r. nowo wybudowana świątynia została konsekrowana przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka.

Teraźniejszy czas wspólnoty

Obecny czas, a zwłaszcza ostatnie lata, to dla wspólnoty parafialnej w Złojcu i dla miejscowej świątyni czas zmian i prac remontowych podejmowanych w świątyni. Prace remontowe rozpoczęły się przed rokiem, w listopadzie 2020 r. Dzięki otrzymanym dotacjom udało się zrealizować projekt pn. „Zmniejszenie zużycia energii w budynkach parafialnych Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla w Złojcu”. Efektem podętych prac jest termomodernizacja budynków. Okna świątyni zostały oszklone specjalnymi pakietami termomodernizacyjnymi, zmieniono elewację zewnętrzną, dokonano zabezpieczenia fundamentów, wzmocniono okna, ocieplono i przykryto nową blachą dach świątyni.

Reklama

Wewnątrz świątyni przebudowano prezbiterium i położono posadzkę granitową, gdzie także założono ogrzewanie podłogowe, sterowane pompą ciepła, która znajduje się w podziemiach plebanii. Pompa ciepła będzie poruszana prądem, który uzyskany będzie z fotowoltaiki, bowiem w sąsiedztwie budynków zainstalowano 96 paneli fotowoltaicznych, dających moc 30 kilowatów prądu. Zmianie uległo także otoczenie świątyni. Wycięto stare drzewa, dokonano nowych nasadzeń, zasiano trawę w miejscu wykopów. W parafii w Złojcu działa kilka ruchów i stowarzyszeń. Obecnie działają: chór parafialny, Legion Maryi, lektorzy, ministranci oraz schola.

Na skraju Puszczy Solskiej

Na pięknej biłgorajskiej ziemi najduje się świątynia Chrystusa Króla. To tutaj, zgodnie z decyzją biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka z dnia 4 stycznia 1991 r. została erygowana parafia rzymskokatolicka. Świątynią parafialną został kościół, który od 1982 r. służył jako punkt katechetyczny i kaplica parafii Wniebowzięcia NMP, poświęcona przez bp. Piotra Hemperka.

Nowe wezwania

Wielkim wyzwaniem dla rozwijającej się wciąż wspólnoty parafialnej stała się budowa nowej świątyni. Prace budowlane rozpoczęły się 23 września 2006 r. Dziś wybudowana świątynia dumnie wznosi się nad biłgorajskim osiedlem. W latach 2012-15 w jej wnętrzu wykonano sklepienie kryształowe, zaś w 2015 r. amontowano ogrzewanie, zawieszono stacje Drogi Krzyżowej wyrzeźbione w drewnie oraz rozpoczęto prace nad wykonaniem rzeźb do tryptyku w ołtarzu głównym. W 2016 r. ołożono posadzkę granitową w prezbiterium i zakrystii.

By królował Chrystus

Lata późniejsze to także czas wytężonej pracy podjętej nad wystrojem świątyni. W głównej części prezbiterium umieszczono tryptyk przedstawiający Trójcę Świętą, czyli Pana Jezusa, Boga Ojca i Ducha Świętego w postaci gołębicy. W dolnej części umieszczona jest kula ziemska. Po bokach tryptyku możemy zobaczyć figury Matki Bożej i św. Jana Pawła II. Okna świątyni zdobią piękne witraże przedstawiające dwunastu Apostołów, zaś na ścianach możemy ujrzeć płaskorzeźby przedstawiające wizerunki Chrystusa Króla i Świętej Rodziny. W bocznej nawie dużego kościoła ustawiono ołtarz przeniesiony ze starego kościoła. Na powrót postawiono w nim tabernakulum i zawieszono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W biłgorajskiej parafii prężnie działają: Akcja Katolicka, Bractwo Drogi Krzyżowej, chór parafialny Focolare, Grupa Ojca Pio, Kółko Różańcowe Dzieci, Legion Maryi, lektorzy, ministranci, oaza, Przyjaciele Oblubieńca, schola, straż honorowa NSPJ i zespół charytatywny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z potrzeby serca

Niedziela sosnowiecka 32/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Wystrój wnętrza brudzowickiej świątyni

Wystrój wnętrza brudzowickiej świątyni

Wiara przenosi góry. W przypadku wiernych z parafii Brudzowice, ich wiara musiała zmierzyć się systemem komunistycznym, aby w końcu doprowadzić do budowy wymarzonej i potrzebnej świątyni.

Wiara i determinacja – te dwie składowe zdecydowały, że w tym roku mieszkańcy Brudzowic i Dziewek – bo te dwie miejscowości obejmuje parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – mogą świętować 50-lecie narodzin wspólnoty parafialnej.

CZYTAJ DALEJ

Archiwum IPN poszukuje informacji o bohaterach ze zdjęcia Henryka Śmigacza

2021-12-02 10:20

[ TEMATY ]

historia

IPN

Do zasobu archiwalnego IPN, spuścizna po Henryku Śmigaczu, trafiła w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci. Przekazane fotografie i materiały archiwalne stanowią niezwykle cenny nabytek o charakterze dokumentacyjnym z okresu II wojny światowej i ciekawy materiał do badań dotyczących historii fotografii wojennej i teatru polskiego. Duża część z tych zdjęć nigdy nie była publikowana w formie odbitek. Przez wiele lat pozostawały poza granicami kraju.

Dwoje młodych ludzi, starannie, niemal odświętnie ubranych. Uśmiechają się do obiektywu. Ona w jednej ręce trzyma małą torebkę, w drugiej koszyczek, on niesie zwinięty rulon – być może plakat lub szkic. Pozornie wyglądają jak przypadkowi przechodnie zatrzymani przez fotografa podczas spaceru na warszawskiej ulicy. Przeczy temu tło obrazu – stosy ruin za plecami bohaterów zdjęcia.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Adwent czy Ogrójec?

2021-12-03 08:18

[ TEMATY ]

duchowość

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Skąd taki tytuł? Zaraz wyjaśnię. Ale najpierw parę wspomnień z przeszłości…

Adwent to były przede wszystkim Roraty. Msza odprawiana świtem adwentowym już w dawnej Polsce przy udziale licznych wiernych, w tym także króla i jego dworu. Słowa łacińskiej antyfony na wejście: Rorate coeli posłużyły do nazwania całej mszy. Roraty lub też msza roratnia, odprawiana była zawsze w białym kolorze, śpiewana, a czytania były zawsze takie same: o królu Achazie, który nie chciał kusić Pana Boga i doczekał się tego, Bóg sam dał znak – oto Panna pocznie i porodzi Syna. A Ewangelia mówiła o Zwiastowaniu. Chociaż wszystko było po łacinie, łatwo było przez powtarzanie nauczyć się tekstu mszy na pamięć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję