Reklama

Niedziela Łódzka

„Jarmarkowe” święta

Nie ma dobrego przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego, bez codziennego modlitewnego czuwania wraz z Maryją.

Niedziela łódzka 49/2021, str. I

Adobe.Stock.

Rozumieją to ci z nas, którzy w okresie adwentu, każdego poranka uczestniczą w Roratach oraz ci, którzy kultywują w sobie tzw. pobożność Maryjną.

Świetne, ale niekoniecznie święte

Jarmark bożonarodzeniowy w Łodzi, na którym sprzedaje się matuszki, piernikowe chatki z bohaterami bajek oraz świąteczne ozdoby, na których nie ma nawiązania do Bożego Narodzenia, występy Skiba Show do bigosu i grzańca – to przygotowanie do świąt, które z założenia mają być świetne, ale niekoniecznie święte. Ale przecież to nic nowego, ponieważ już od wielu lat przy wigilijnym stole, o ile jeszcze go mamy, łamiemy się chlebem, który otrzymaliśmy w markecie z płynem do mycia naczyń lub z gazetą, która w nienawistny sposób pisze o chrześcijaństwie. Niestety coraz częściej świętujemy święta religijne bez głębszego zrozumienia i odniesienia ich do Boga, o których one mówią. Od lat uczestniczymy w tańcu do muzyki, którą ktoś nam przygrywa, przez co utraciliśmy zdolność do duchowego przygotowania się na przyjście Jezusa Chrystusa. – W swoim domu miałam wszystko, łącznie z basenem i corocznymi wakacjami w tropikach, ale nie miałam żywej miłości rodziców, którzy powiedzieliby mi o Bogu – mówi Sandra, która dziś wychowując swoje dzieci i nie wyobraża sobie, by narodziny Jezusa były bez Jezusa...

Papieskie przesłanie

Podczas jednej z ostatnich audiencji środowych papież Franciszek powiedział do Polaków, że: „Adwent poprzez różne symbole przygotowuje nas do celebrowania tajemnicy Wcielenia Syna Bożego i przypomina nam, że życie ludzkie jest ciągłym oczekiwaniem”. Ważne są zatem te symbole – poranne Roraty, świece i wieniec adwentowy, choinka, poświęcony opłatek, tradycyjne potrawy na stole wigilijnym, puste miejsce zostawione dla osoby, której z nami nie ma, lub która przyjdzie, śpiew kolęd i pastorałek. To wszystko prowadzi nas do Pasterki – Mszy św. Narodzenia Pańskiego.

Zależy tylko od nas

Reklama

Jaki będzie nasz tegoroczny okres adwentu i czas świętowania, zależy wyłącznie od nas. Wszak nikt za nas nie przeżyje rekolekcji adwentowych, nie pójdzie do spowiedzi świętej, nie pojedna się z tymi, z którymi od lat żyje w gniewie, nie odwiedzi swoich starszych rodziców, by pomóc im, kiedy tego potrzebują. Nikt za nas tego nie zrobi. Podobnie jak nikt za nas nie zatrzyma się przy symbolicznym, ubogim żłobie, gdzie leży Boże Dziecko i w pokorze nie odda Mu czci i chwały, i nie wyzna za nas wiary w Niego.

Święta bez Boga są smutne i szare, choć błyszczące świecącymi lampeczkami i okraszone dziesiątkami prezentów zakupionych na świątecznych jarmarkach.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

2022-12-01 22:05

PAP/Radek Pietruszka

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Za uchwaleniem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję