Reklama

Aspekty

Kochają Matkę Bożą

Matka Boża Królowa Pokoju swoje szczególne miejsce znalazła w Otyniu. Znajdują się tam poświęcone Jej sanktuarium, a w nim figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z przełomu XIV i XV wieku.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 49/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Matka Boża

sanktuarium

Archiwum Aspektów

Korony zostały ufundowane przez parafian oraz wielu ludzi, którzy kochają Matkę Bożą

Korony zostały ufundowane przez parafian oraz wielu ludzi, którzy kochają Matkę Bożą

W maju przyszłego roku odbędzie się jej rekoronacja. Natomiast przed kilkoma tygodniami z Rzymu powróciła delegacja parafian z Otynia na czele z proboszczem ks. Zbigniewem Tartakiem.

Papież pobłogosławił

Jej wizyta w Wiecznym Mieście odbyła się w czasie, gdy pasterz naszej diecezji przebywał z wizytą ad limina Apostolorum w Rzymie. – Celem delegacji było zawiezienie złotych koron, które zostały ufundowane przez parafian oraz wielu ludzi, którzy kochają Matkę Bożą, dla których nasze sanktuarium jest ważnym miejscem, gdzie doświadczają Jej obecności, opieki i wstawiennictwa – mówi ks. Zbigniew Tartak. Korony przyjęli bp Tadeusz Lityński oraz biskup toruński Wiesław Śmigiel, a następnie podczas audiencji dla polskich biskupów pobłogosławił je papież Franciszek. Rekoronację figury zaplanowano na 29 maja 2022 r. z udziałem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi.

Nie zatrzymuje na sobie

Pierwsza koronacja figury, jak mówi ks. Tartak, miała miejsce za poprzedniego kustosza ks. Grzegorza Sopniewskiego. Wówczas została odnowiona korona Matki Bożej, która pamięta jeszcze czasy przedwojenne, a parafianie ufundowali wtedy złotą koronę dla Dzieciątka Jezus, którą pobłogosławił papież Benedykt XVI 26 maja 2006 r. w Częstochowie. Co oznacza koronacja i dlaczego jej się dokonuje? – Można sięgnąć po interpretację biblijną. Maryja jest nam dana jako nasza Mama. Na pierwszym miejscu jest Matką Jezusa Chrystusa, Królową Nieba, ale myślę, że wielkim pragnieniem Boga jest to, aby była Ona również Królową naszych serc, naszego życia – wyjaśnia ks. Tartak. – Ona nie zatrzymuje na sobie, ale prowadzi do Jezusa, aby to On był Królem naszych serc. Królowanie Mary w życiu człowieka to oddanie się Jej pod opiekę i naśladowanie Jej na drodze wiary, zawierzenia, słuchania Pana Boga i pełnienia Jego woli. Koronacja jest wyrazem pobożności, wiary, miłości i wdzięczności Panu Bogu przez Niepokalane Serce Maryi za wszystkie łaski, jakie otrzymujemy.

Reklama

W złotej szafce

Otyń to niewielka miejscowość położona 18 km od Zielonej Góry z kościołem parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego. 8 grudnia 2005 r. bp Adam Dyczkowski podniósł go do rangi diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Obecny kościół wybudowano w latach 1585-87 w stylu późnogotyckim z wykorzystaniem wcześniejszych murów. W 1676 r. dobudowano barokową wieżę. Kościół spłonął w 1702 r., został odbudowany w 1704 r. To jednonawowa świątynia z prostokątnym prezbiterium, posiada czworoboczną barokową wieżę. Wyposażenie wnętrza jest barokowe. Ołtarz główny pochodzi z XVIII wieku. W jego centrum znajduje się obraz Ostatniej Wieczerzy. Po jego obydwu stronach stoją figury trzech Apostołów: św. Piotra, Pawła i Andrzeja oraz figura św. Jana Chrzciciela, a nad obrazem umieszczony jest krucyfiks w złocistych promieniach. Poniżej krzyża znajduje się gołębica, symbolizująca Ducha Świętego, zaś na ozdobnym tabernakulum, w złotej szafce, umieszczona została figura Matki Bożej Klenickiej zwanej Królową Pokoju.

Ciężkie czasy

– Według podań ludowych Matka Boża objawiła się biednej pasterce na pagórku za wsią i powiedziała, by w miejscu objawienia wybudować kapliczkę. Maryja prosiła też o gorącą modlitwę, bowiem nadchodzą ciężkie czasy. Zrealizowano prośbę Maryi. Wybudowano drewniany kościół, do którego pielgrzymowali ludzie z okolic, prosząc Maryję o wstawiennictwo u Boga w swoich intencjach. Wielu z nich doświadczało łask i uzdrowień, a wieść o cudownej figurze szybko się rozchodziła po okolicy. Tak rozpoczął się kult Matki Bożej Klenickiej – opowiada kustosz. Pierwsze pisemne informacje o figurce słynącej cudami pochodzą z początków XVIII wieku z zapisków Pawła Schlechty, jezuity z Otynia. Z tych informacji wynikało, że kult Matki Bożej Klenickiej trwa od kilkuset lat. Gotycka, drewniana figurka Matki Bożej Klenickiej pochodzi prawdopodobnie z przełomu XIV i XV wieku. Przedstawia Matkę Bożą trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus.

Reklama

Z Klenicy do Otynia

Jak figura Matki Bożej trafiła z Klenicy do Otynia? W 1595 r. Jerzy von Rechenberg – właściciel Otynia i Klenicy – przyjął protestantyzm. Dla katolików nadeszły trudne dni, a figura na 20 lat wygnania znalazła się w Kopanicy, skąd raz w roku, w dniu odpustu – 2 lipca – cudownie wracała na jeden dzień do klenickiej świątyni. Pierwsza połowa XVI wieku to czas wojen między katolikami i protestantami. Figura była ukrywana, przewożona w bezpieczniejsze miejsca. W 1655 r. umieszczona została najpierw w przyzamkowej kaplicy zakonu Jezuitów w Otyniu, a potem w kościele. Tam przetrwała potop szwedzki. Od tamtego czasu figura nie powróciła już na stałe do Klenicy. Od 1665 r. do 1918 r. w uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – 2 lipca odbywały się pielgrzymki, podczas których figura Matki Bożej noszona była z Otynia do Klenicy. W 1945 r., podczas przesiedlania Niemców, ks. Otto Stephan z obawy przed grabieżą nakazał zamurować figurę Maryi w podziemiach zamku. W 1946 r. proboszcz ks. Antoni Lisak odnalazł figurę wraz z dokumentem potwierdzającym jej autentyczność. W 1952 r. figura umieszczona została w bocznym ołtarzu otyńskiego kościoła parafialnego. Do ołtarza głównego została przeniesiona za ks. Grzegorza Sopniewskiego.

Droga pokoju

– Maryja, Królowa Pokoju, szczególnie dzisiaj, w czasach zawirowań, pokazuje drogę do pokoju serca, do Bożego pokoju. To droga zawierzenia Bogu, tak jak zawierzyła Ona, do końca. Matka Boża nieustannie, także w tym miejscu, mówi: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek Mój Syn wam powie” – powiedział ks. Tartak. – Jeżeli przychodzimy tutaj, do Niej, i słyszymy te słowa, płynące z Jej Serca, to naprawdę w każdych okolicznościach, także trudnych, w których dzisiaj żyjemy, możemy odnaleźć pokój, który wynika z Boga i zawierzenia Jemu – kończy kustosz.

Reklama

Propozycje dla pielgrzymów

Ksiądz Zbigniew Tartak zaprasza: – Dwa razy w miesiącu w naszym sanktuarium odbywają się spotkania modlitewno-formacyjne w oparciu o słowo Boże dla kobiet pt. Najlepsza cząstka. Raz w miesiącu odbywają się spotkania formacyjne dla mężczyzn zatytułowane Ponad przeciętność. 18 grudnia zapraszam do naszego sanktuarium na Adwent po męsku, czyli Eucharystię, konferencję i adorację Najświętszego Sakramentu. Pięć lat temu powstała przy sanktuarium Fundacja Blisko Domu, której głównym celem jest ewangelizacja i pomoc małżeństwom i rodzinom w ich problemach. Pracują w niej specjaliści, terapeuci małżeństw, rodzin, od uzależnień, problemów z nastolatkami i psycholodzy. Od pięciu lat przy sanktuarium działa zespół ewangelizacyjno-muzyczny „Syjon”. To wspólnota ludzi świeckich pragnących, by dać ze swojego życia więcej, aby każdy poznał Miłość Boga w Jezusie Chrystusie i otworzył dla Niego swoje serce. Zespół przygotowuje i prowadzi różnego rodzaju dzieła ewangelizacyjne.

Więcej informacji na stronie sanktuarium www.parafia-otyn.pl .

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W sercu zagłębiowskiej ziemi

Niedziela Ogólnopolska 31/2015, str. 26-27

[ TEMATY ]

sanktuarium

Archiwum sanktuarium

Najświętsza Maryja Panna Anielska z Dąbrowy Górniczej

Najświętsza Maryja Panna Anielska z Dąbrowy Górniczej

Dąbrowa Górnicza to miasto w województwie śląskim, na terenie diecezji sosnowieckiej, położone na północny wschód od Katowic. Pierwsze historyczne wzmianki o nim pochodzą z XVIII wieku i są związane z odkryciem w 1785 r. w tej okolicy pokładów węgla kamiennego. Obecnie to największe powierzchniowo miasto województwa i największy ośrodek przemysłowy Zagłębia Dąbrowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję