Reklama

Niedziela Kielecka

Odkrywają swoją drogę

Rozmawiali o swoim miejscu w życiu, o Bożym głosie w sercu, modlili się i uczyli – i choć krótko, bo tylko przez trzy dni, ale na tyle, by umocnić się na drodze ku kapłaństwu.

Niedziela kielecka 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

rozeznanie powołania

powołania

T.D.

Próbowali, jak to jest w Seminarium

Próbowali, jak to jest w Seminarium

W ramach weekendu powołaniowego „Zostań klerykiem na weekend” w kieleckim Seminarium spotkało się 17 uczniów i studentów, od 26 do 28 listopada. Popularny projekt służy rozeznaniu powołania u młodych mężczyzn.

Kieleckie Seminarium ma na swym koncie kilkanaście edycji tego wydarzenia, wzięło w nim udział co najmniej kilkaset osób. Te spotkania niekiedy skutkują rozpoczęciem studiów i formacji w WSD – jest kilkanaście takich przypadków. – Ja sam byłam uczestnikiem „weekendu” i mógłbym teraz na spokojnie wskazać co najmniej pięciu obecnych alumnów, którzy brali w nim udział – mówi al. Mateusz Smolarczyk, odpowiedzialny w tym roku za organizację.

Uczestnicy przyjechali z różnych parafii diecezji kieleckiej, m.in. z Kielc, Grzymałkowa, Łukowej, Jędrzejowa, Skorzeszyc, Włoszczowy, a nawet z archidiecezji łódzkiej. Mogli doświadczyć życia studenta WSD, włączając się w codzienność klerycką, uczestnicząc w modlitwach, spotkaniach z księżmi profesorami, wykładach czy w sprzątaniu.

Rekolektanci wysłuchali m.in. wykładu ks. prof. Tomasza Siemieńca z dziedziny biblistyki, uczestniczyli w quizie biblijnym („bardzo dobrze wywiązali się z 40 pytań” – mówi ks. Kamil Banasik, odpowiedzialny za powołania w diecezji kieleckiej), spotkali się z ks. Dariuszem Węgrzynem oraz z ks. rektorem Pawłem Tamborem. W czterech grupach rozegrali grę terenową w gmachu seminarium, a modlitwy odbywały się razem ze wspólnotą klerycką. Było to m.in. wprowadzenie do modlitwy brewiarzowej, adoracja Najświętszego Sakramentu, Godzinki i medytacje, Msza św., Koronka, czy wigilia I niedzieli Adwentu. Wieczory integracyjne i prace porządkowe w kaplicach przerywały rytm wykładów i modlitwy. Diakon Michał Stępień przygotował także konferencję powołaniową ze świadectwem.

Uczestnicy bardzo dojrzale podeszli do weekendu. 22-letni Jakub Prusiecki jest studentem Politechniki Świętokrzyskiej (z parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie). Ma za sobą spotkanie wakacyjne, które dało mu pewne wyobrażenie o życiu za murami Seminarium. – Wtedy myślałem, że znam odpowiedź, ale jednak nie… Przyjechałem jej szukać. Myślę, że Pan Bóg mnie przyprowadził – mówi. – Czy jest niepewność? Oczywiście, pewien lęk jest, to musi być dojrzała decyzja. Jednak w świecie „świeckim” tego lęku czułem znacznie więcej. Niesamowicie dużo daje mi spotkanie z Bogiem w kaplicy św. Stanisława Kostki, zachęcam wszystkich do modlitwy w tej kaplicy – podkreśla.

Reklama

Grzegorz Pacierz to tegoroczny maturzysta z LO im. Józefa Wybickiego, pochodzi z parafii Ducha Świętego w Kielcach. To nie pierwsza jego wizyta w Seminarium, ale pierwszy udział w „weekendzie”. – Seminarium inaczej wygląda od środka, niż ma się wyobrażenie oceniając z zewnątrz. Widać tutaj głębię życia i życie modlitwą. To nie jest ani straszne, ani nie jest stratą czasu, jak niektórzy uważają, to jest budowanie relacji z Bogiem – podkreśla. Zainteresował go wykład biblijny – wprowadzenie, jaką drogę przechodzimy od zapisanego po grecku czy hebrajsku tekstu Biblii ku jego zrozumieniu, kiedy otwieramy polskie tłumaczenie. – Jeśli nie Seminarium, to co? – Nie szukam planu B. Chciałbym być kapłanem, który z Bogiem wychodzi do ludzi – podkreśla.

Życzymy wytrwałości i spełnienia tych marzeń.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzialność za powołanych

Z ks. dr. Mariuszem Jagielskim – rektorem Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego o zmianach w życiu seminarium i nowym roku akademickim rozmawia Kamil Krasowski.

Kamil Krasowski: Obecny rok przyniósł kilka ważnych zmian w życiu seminarium diecezjalnego. Po prawie 60 latach nasi klerycy podejmują formację w nowym miejscu, można powiedzieć, że powracają do macierzy, gdyż u samego początku swojego istnienia diecezjalne seminarium duchowne mieściło się właśnie w Gorzowie. Czy ma Ksiądz Rektor poczucie, że wraz z całą wspólnotą seminaryjną stoicie u początków czegoś niezwykle ważnego?

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję