Reklama

Niedziela Podlaska

Światło Nadziei

Światło, pełne ciepła i miłości ma rozświetlić naszą codzienność blaskiem lepszego życia prosto z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem – powiedział phm. Sławomir Pasik.

Niedziela podlaska 52/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

Betlejemskie Światło Pokoju

Archiwum autora

Phm. Sławomir Pasik, komendant sokołowskiego hufca

Phm. Sławomir Pasik, komendant sokołowskiego hufca

Monika Kanabrodzka: Proszę przybliżyć symbolikę przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju oraz jego przebieg w Sokołowie Podlaskim.

Phm. Sławomir Pasik: Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano pierwszy raz w 1986 r. w Linz, w Austrii. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”, rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem odbierane jest przez wybrane dziecko, a następnie transportowane do Wiednia, gdzie ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Przekazanie światła odbywa się naprzemiennie, raz na Słowacji, raz w Polsce.

W tym roku światło przekazane zostało polskim harcerzom na granicy na Łysej Polanie, a następnie podczas uroczystej Mszy św., przekazywane jest przedstawicielom chorągwi w ZHP. Przedstawiciele naszej Mazowieckiej Chorągwi w tym roku przekazali nam BŚP w Płocku. Hufiec ZHP Sokołów Podlaski podczas uroczystości reprezentowali: komendant hufca phm. Sławomir Pasik, skarbnik hufca phm. Marzena Pasik, pwd. Adam Mazurek, pwd. Zuzanna Molska oraz harcerze z 13. SDH „Cichociemni”, 22. GDH „Azymuty”, 33. SDH „Avanti” oraz 9. SDH „Orlęta”.

Co roku harcerze z sokołowskiego hufca przekazują światło ludziom. Niosą je do każdego kościoła na terenie miasta i gminy, skąd można wziąć je do swojego domu i cieszyć się jego blaskiem z Groty Narodzenia Pana podczas wieczerzy wigilijnej.

Reklama

Jakie przesłanie niesie światło pokoju w obecnych czasach?

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju to „Światło Nadziei”. „Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności, jakie panują w naszych sercach”, powiedział św. Jan Paweł II w polskim parlamencie 11 czerwca 1999 r. Czas pandemii życie niejednego i niejednej z nas wywrócił „do góry nogami”. Betlejemski płomień przekazywany z rąk do rąk, wyraża naszą nadzieję, że przyjdzie taki czas, iż będziemy mogli na nowo cieszyć się sobą, podawać sobie ręce, wymienić uściski i zacząć budować nową rzeczywistość świata po pandemii. Świata, gdzie braterstwo, służba, pomoc – ideały tak bliskie każdemu harcerzowi i każdej harcerce – staną się fundamentem nowych relacji i zasad funkcjonowania” – takie przesłanie skierował do nas wszystkich ks. kapelan phm. Adam Żygadło przekazując płomień. Światło pełne ciepła i miłości ma rozświetlić naszą codzienność blaskiem nowości lepszego życia prosto z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem.

Jakie działania podejmują harcerze Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka, które kształtują patriotyczne postawy?

Wszyscy harcerze w swoim harcerskim życiu kierują się prawami harcerskimi, a stając się harcerzem przyrzekają: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim…” i z tych słów wynika cała nasza służba patriotyczna. Bo czym jest patriotyzm jak nie służbą. Nasi harcerze biorą czynny udział w uroczystościach, wydarzeniach patriotyczno--religijnych i patriotycznych naszego kraju, miasta i powiatu. Służbę pełnimy m.in. podczas uroczystości w Treblince, gdzie zamordowany został patron naszego hufca Janusz Korczak, podczas odsłonięć miejsc pamięci po poległych walczących o wolność Polski. Bierzemy udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę śmierci ks. Stanisława Brzóski, w obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej, akcjach charytatywnych. Wszystkie nasze działania organizowane są tak, by kształciły, wychowywały w duchu praw harcerskich, bo taka jest metodyka pracy harcerskiej czy zuchowej, gdzie leżą podwaliny dobrego harcerza. Praca ta zaczyna się już od małego zucha, który gdy dorośnie i dojrzeje, zostaje harcerzem.

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki talent

Niedziela sandomierska 29/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum Julii Walczyny

Z Julią Walczyną, utalentowaną muzycznie i aktorsko 12-latką z Trześni i jej tatą Tomaszem, rozmawia ks. Adam Stachowicz

Julia jeszcze przed wakacjami wystąpiła na krakowskim Rynku Głównym w finale „Zaczarowanej Piosenki” Anny Dymnej. Wielką radością dla niej był występ w duecie z Katarzyną Nosowską, a jej piękny głos ujął samą Irenę Santor. Sukcesem był też udział w koncercie „Wierchowe Spotkania” fundacji Andrzeja Brandstattera „Pro Artis” w Zakopanem oraz w koncercie charytatywnym z Golec uOrkiestrą w Jeleniej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję